Бошњаци у ФБиХ славе празник бивше државе коју су суршили: Провокације у Бањалуци и Сребреници
Бошњачки дио Федерације обиљежава тзв. Дан државности, празник бивше републике, када је у Мркоњић Граду 1943. године, одржано прво засједање ЗАВНОБиХ-а. У Републици Српској радни дан. ЗАВНОБИХ нема ништа с данашњом БиХ, која је настала у Дејтону.
Иако се у Републици Српској не празнује, група жена из Федерације у Бањалуци је развила ратну заставу тзв. републике БиХ. Полиција им је заставу одузела.
У Сребреници је дефиловала група Бошњака, међу којима и дјеца, огрнута ратним заставама.
Предсједник Републике Српске Милорад Додик каже да је Бањалука град мира, а развијање ратне заставе непотребна је провокација. Нагласио је да су Бошњаци у кризи идентитета, јер славе 25. новембар, а негирају тековине АВНОЈ-а. Историчари сматрају да се иза свега крије бошњачка тежња за унитарном Босном, у којој би Срби временом нестали.
Наводни дан државности БиХ – 25. новмбар слика је и прилика подијељеног друштва. У Федерацији нерадни дан, али Хрвати немају шта да славе, док га Бошњаци обиљежавају. Покушај прославе непостојећег празника у Бањалуци, завршио се сликањем с ратном заставом непостојеће републике БиХ. Полиција је брзо реаговала на провокацију. Осим тробојке, у Српској нема мјеста за љиљане.
Предсједник Српске подсјећа да Федерација не обиљежава 21. новембар када је стао рат, али зато слави 1. март када је рат почео. Због упорног фалсификовања историје, Бошњаци БиХ чине заробљеном и нефункционалном, истако је предсједник Републике.
– Федерација обиљежава 25. новембар, Дан ЗАВНОБиХ-а, а негирају тековине АВНОЈ-а. Бошњаци су једини народ који истовремено слави дан уласка у СФРЈ и дан изласка из ње. Потпуна криза идентитета. Причају о државности, а у ствари говоре о рељефу, територији. Говоре о суверенитету, а странцу дозвољавају да управља њима. Желећи да од БиХ направе оно сто она никада није била, нити ће бити, направили су од ње дубоко подјељено друштво – рекао је Додик.
На нивоу БиХ нема закона о празницима, на снази су ентитетски. Српска обиљежава Дан републике – 9. јануар и 21. новембар – Дан успостављања мира у БиХ. 25. новембар у Српској је обичан радни дан, као и за Србе у заједничким институцијама
– Прије свега, ниједан пропис у БиХ није дефинисао да је 25. новембар празник. 25. новембар са садашњом структуром БиХ апсолутно нема ништа. Можемо да причамо о Дејтонском споразума и данашња БиХ јесте тековина Дејтонског споразума. С друге стране, ако ико баштини тековине ЗАВНОБИХ-а то је српски народ, поред Рома и Јевреја. Обиљежавати 25. новембнар, а не обиљежавати 29. новембар је фалсификат – рекао је Сташа Кошарац, замјеник предсједавајуће Савјета министара.
Генерални конзул БиХ у Штутгарту Вера Сајић рекла је да овај конзулат и данас ради, као и сваки други радни дан.
– Подсјетићу да БиХ нема закон о празницима и да не постоји тзв. дан државности БиХ. Пуцњем на српског свата у Сарајеву, срушене је завнојевска БиХ и све њене тековине – истиче Сајићева.
Историчари су одавно утврдили да у Мркоњић Граду 1943. године није обновљена државност Босне, већ стварана заједничка држава Југославија, како то пише у Резолуцији. Упитан је легитимитет тих вијећника, због чега је Народна скупштина Републике Српске 1993. године поништила одлуке ЗАВНОБИХ-а. Парадокс је да се у Федерацији слави 1. март када су два народа прегласала један и ЗАВНОБИХ који промовише равноправност народа.
– Прослављају 1. март који поништава све у то што вјерују, а ако већ желе да обиљежавају неки вид државност, боље да узму датум 20. октобар 1918. када се формирају Народна вијећа у БиХ. Међутим, очигледно да ту недостају озбиљни људи и шаљу поруку као да су у неком расулу и хаосу и стално себе збуњују и остале све око себе, али нас не могу збунити, јер имамо јасан став о томе – каже историчар Александар Костовић.
Поруке бошњачких политичара додатно удаљавају Србе од 25. новембра. Прво је хрватски члан Предсједништва БоХ Жељко Комшић са шехидског гробља упутио честитке, а онда су у сарајевској Вијећници на којој и даље стоји натпис о „великосрпским агресорима“, организовали пријем. Истовремено, одлазећи амерички амбасадор Мајкл Марфи јавио се из Јајца, с искривљеним историјским тумачењима.
Преузето са: РТРС