Колона сећања уз усташка обележја и без представника Срба

Овогодишњи програм Дана сећања на жртву Вуковара 1991. године започео је 8. новембра и одвијао се готово две недеље током којих је било разних предавања, представљања књига, изложби, разних научних скупова и сличних програма.

Централни догађаји одржавали су се, као и сваке године, 18., 19. и 20. новембра када се обележавају ратна страдања у Вуковару, Борову насељу, Велепромету и на Овчари. Од свих тих догађаја далеко највише пажње грађана из целе Хрватске, али и иностранства изазива Колона сећања која се одржава 18. новембра и која креће од дворишта вуковарске болнице те се улицама града креће све до Меморијалног гробља где се полажу венци. Према проценама Града Вуковара овогодишња Колона сећања имала је око 120.000 људи, а у њој су били и председници Хрватског сабора и Владе Гордан Јандроковић и Андреј Пленковић, бројни министри, саборски посланици и други. Оно што се понавља годинама уназад је да међу њима није било никога из вуковарског СДСС-а, као ни вуковарских Срба. У Колони ни ове године није био председник СДСС-а Милорад Пуповац који је ранијих година знао бити део Колоне сећања.

– Очигледно је да се од Срба тражи само оно што одговара некима другима. Не постоји искрена потреба да дође до помирења и да се и једном и другом народу признају жртве. Говори се о хрватским жртвама и то нико не демантира, али се стално прећуткују српске жртве и цивили који су убијени само зато што су Срби. За низ њих ни до данас се не зна где су им тела – каже председник СДСС-а Вуковара Срђан Колар.

Подсетио је како је Милорад Пуповац, као председник странке и Српског народног већа, неколико пута био у Колони сећања, а да му се сада две године за редом забрањује да у Дунав положи венац за све невине жртве. По речима Колара тренутној власти у Вуковару и одговара то политиканство из којег онда долази и до пажње медија. Каже и како се то најбоље видело прошле године када су Колону предводили некадашњи припадници ХОС-а у црним униформама и са заставама на којима се истиче слово У и прво бело поље на грбу хрватске заставе. Прошле године пуно медијске буре и пажње грађана изазвао је и слоган на службеном градском плакату за Дан сећања на којем је било истакнуто слово У.

– Да искрено желе помирење и суживот не би се тако понашали. Због свега тога што раде, како се понашају и шта говоре не могу осуђивати СДСС, СНС и вуковарске Србе зашто нису у Колони. Те неке ствари, попут усташких знакова и црних униформи, су неприхватљиве. И ове године у Колони су били и премијер и више министара и сви се праве да ништа нису видели, а било је свега. Свако мало се појединци запање када виде звезду петокраку негде, а у Вуковару у Колони сећања је маса усташких знакова и никоме ништа иако сви знамо да су усташе биле у систему фашистичке државе и колико су зла направили над Србима али и другим народима – рекао је Колар.

 

Усташка обележја у Колони сећања и на продајним штандовима

То што говори Колар могло се видети и овог 18. новембра у Вуковару. У овогодишњој Колони сећања било је на стотине црних застава са истакнутим словом У или усташким поздравом „за дом спремни“. Ништа мање није било ни хрватских застава с првим белим пољем на грбу који симболизује НДХ. Могло се такође видети и пуно младих људи који носе црне мајице с истакнутим усташким знаковима попут слова У, поздрава „за дом спремни“, грба с првим белим пољем… Могле су се видети и мајице с натписима „црна легија“, „Јуре Францетић“. Они који нису од раније имали таквих застава и мајица могли су да их купе у Вуковару 18. новембра и то на постављеним штандовима на којима су се између осталог продавале такве заставе и мајице. Цене су биле нешто више него иначе, али продаја је ипак ишла. На тим штандовима су продавани и сувенири с усташким знаковима. Део овогодишње Колоне сећања била је и велика црна застава, дужине 20-ак метара, са истакнутим знаком ХОС-а. Ту заставу су придржавале особе обучене у црне униформе, а испред њих су корачали људи у истим таквим униформама. На неколико места у граду, где су пролазили, део окупљених грађана их је поздрављао с уздигнутом десном руком у вис, односно усташким поздравом.

 

Иван Анушић поново прозвао Републику Србију

Треба знати и да све то шта се дешавало 18. новембра у Вуковару је снимала и полиција која је то и најавила раније. Сада остаје да се види хоће ли бити некаквих санкција против свих тих особа или ће све само тако проћи. У Колони сећања био је и министар одбране Иван Анушић који је још једном из Вуковара прозвао Србију рекавши како Београд има сазнања о несталима.

– Они имају протоколе о заробљенима, о онима који су ликвидирани без суда, све је то документовано. Гробнице су премештане, они су знали и знају где су гробнице и не желе рећи. То пуно говори о политици Србије, о њиховом менталитету и карактеру. Ми ћемо наставити тражити наше нестале – рекао је Анушић.

 

„Тог 18. новембра негде одемо. Једноставно не желим бити у граду…“

 

Велика већина грађана Вуковара зна шта се догађа тог 18. новембра у Вуковару тако да многи одлазе негде на излет. У Колони сећања нема вуковарских Срба, а с обзиром на све шта се догађа то је и очекивано, јер како очекивати да Срби буду део колоне у којој се истичу усташки знакови. –  Годинама уназад породица и ја тог 18. новембра негде одемо. Једноставно не желим бити у граду док се све то догађа. Они Срби који не оду негде тог дана готово да ни не излазе из кућа и станова. То је тако свих година уназад и то ништа није ново – каже Милан Л. из Вуковара.

 

Удружење ветерана Домовинског рата и антифашиста положило венац и за српске цивилне жртве

 

Ипак, треба истаћи да је већина грађана у Колони била без таквих знакова и да су имали заставе Републике Хрватске. Исто тако треба споменути и како је 17. новембра делегација удружења грађана ВеДРА (ветерани Домовинског рата и антифашисти), које су предводили председник Ранко БритвићБорис Биличић и Иво Фумић положила венац у Дунав у знак почасти убијеним цивилима чија су тела бачена у Дунав. У изјави новинарима Бритвић је рекао како су ту страдале цивилне жртве и да је ту почињено кривично дело убиства цивилних жртава Вуковара и Републике Хрватске.

Ведра исказала пијетет српским цивилима, Фото: Сенка Недељковић

– Њихов једини грех је био да су Срби по националности. Злочин је почињен из мржње и похлепе при чему је главни мотив био новац. У време агресије на Вуковар у испомоћ су ту долазили полицајци из Сплита и Загреба који су говорили о томе, али се о свему јавно ћутило. Познато је да је и Марин Видић Били, који је у то време био повереник председника Фрање Туђмана, државном врху писао да се у Вуковару чине велики злочини и да су за њих одговорни Томислав Мерчеп и његови људи. Полицајци из Загреба и Сплита говорили су да је у Вуковару на тај начин убијено око 45 особа, али ти злочини никада нису решени нити су починиоци кажњени – рекао је Бритвић.

 

Подсетио је како су после низа почињених злочина припадници тадашњег СЗУП-а Мерчепа избацили из Вуковара, али да је он тада свој крвави пир наставио у Пакрачкој пољани и у Загребу где је побијена породица Зец.

 

– Задовољни смо шта смо направили овај чин јер смо се борили за цивилизирано и хумано друштво у чијем је центру човек – рекао је Бритвић.

Извор: срби.hr

Нема коментара

Напишите коментар