Преко 200 дјеце учествовало на деветом омладинском кампу “САБОР 2018“ у Апатину и на Фрушкој гори

Циклус кампова за младе „САБОР 2018“ који се одржава девету годину за редом,  завршен је 15. јула у Апатинској Бањи Јунаковић свечаном додјелом диплома, захвалница, пехара и књига најбољим полазницима, инструкторима и другим учесницима кампа.

У пројекту Удружења ратних ветерана српских земаља 1990-1999 „Патриотски фронт“ и Општине Апатин , а  уз подршку Амбасаде Руске Федерације, Покрајинских Секретаријата, за спорт и омладину и социјална питања, ове године  на САБОР- у је учествовало преко 200 младих  (узраста од 10 до 18 година) и њихових пратилаца из свих дијелова Србије, укључујући око 60 дјеце са КиМ, из Републике Српске, региона и дијаспоре.

Како су организатори навели, камп је бесплатан за све учеснике, а за циљ има повезивање и размјену позитивних искустава народа и култура, смањивање социјалних разлика и превенцију насиља код младих. По свом карактеру, циљној групи и методу рада, представља јединствен пројекат у Србији и региону. Овогодишња тема Кампа била  је природа, екологија, здрав начин живота и превентива малољетничке деликвенције кроз спорт и друге креативне активности уз мото  „Здрав живот- здрава младост“.

Идејни творац овог међународног пројекта „САБОР“ и предсједник  Удружења ратних ветерана „Патриотски фронт“  Зоран Вранешевић  објаснио је детаље програма кампова који је ове године  трајао 17 дана и био је подијељен  у два дијела.

„Први дио реализован је на Летенци, на Фрушкој гори, гдје су учесници провели седам дана, а други дио кампа традиционално је реализован  у Бањи Јунаковић у трајању од 10 дана. Програм ових љетњих школа за младе, намјењен је младима без једног или оба родитеља, за дјецу ратних ветерана и ону чији родитељи нису у финансијској могућности да им омогуће љетовање или одлазак изван својих мјеста боравишта. Стандардан програм, сачињен на бази потреба и искустава у реализацији стручњака из области културе, историје, медицине, спорта, педагога и психолога, припадника МУП-а и Војске Србије у потпуности је реализован. Мото  „Здрав живот- здрава младост“  практично је спроведен у три сегмента: едукативном, спортско-такмичарском и забавно- рекреативном“, навео је Вранешевић додајући да лоши временски услови на почетку кампа у Бањи Јунаковић нису омели организаторе  да  све планиране активности успјешно  спроведу.

„За техничку припрему и логистику, побринуло се преко 50 волонтера „Патриотског фронта“, а овај,  јединствен по много чему, а свакако највећи хуманитарни пројекат у Републици Србији потврдио је оправданост ове врсте омладинског активизма“, подвукао је Вранешевић, а како је рекао и ове године  су откривени нови таленти у различитим областима, посебно у спортским дисциплинама, музичкој и ликовној култури, а дружење младих из различитих средина је оснажено и продубљено.

„Анализа укупних ефеката остаје да се утврди у наредном периоду на састанцима Организационог тима, али свакако, већ сада се може изразити задовољство, неподјељено међу учесницима, инструкторима и домаћинима. Задовољни смо, како самом реализацијом кампа, тако и чињеницом, да за 17 дана није било озбиљнијих проблема, повреда и болести“, поносно је истакао Вранешевић уз напомену да је следећа  година јубиларна, десета година организовања кампа.

 

Награде учесницима кампа, инструкторима и успјешним полазницима  уручили су предсједник Генералне скупштине Удружења „Патриотски фронт“  Неђо Антонић и предсједник Општине Апатин Милан Шкрбић.

Предсједник Општине  Апатин Милан  Шкрбић поручио је да ће се заједничким снагама потрудити  да  десети  јубиларни камп буде по свему и најбољи до сада.

Како је навео Антонић у оквиру програма кампа учеснике је највише обрадовало што су имали могућност коришћења  базена Бање „Јунаковић”.

„Бања је и ове године изашла у сусрет организаторима и бесплатно уступила коришћење базена. Оно што чини да ми срце буде пуно је да се ова традиција окупљања деце наставља и сваке године имамо све више захтјева дјеце да бораве у кампу. Задовољан сам са односом локалне самоуправе Апатина која има пуно разумјевање и поклања велику пажњу борцима, ратним ветеранима, дјеци ратних ветерана, породицама палих бораца, инвалидима, односно оним категоријама којима се наше удружење бави. Изузетно сам поносан на оно што смо досад урадили, јер окренути дјецу на прави животни пут, истинским вриједностима,  је наш највећи задатак. Желимо да сутра лакше испуњавају задатке које живот стави пред њих, да развијемо осјећај за спорт, културу, образовање као основу која ће их водити у животу“ поручио је Неђо Антонић.

Као и увијек, растанак младих и одлазак својим кућама  протекао је уз сузе, размјену адреса, телефона и контаката на друштвеним мрежама уз договор „Видимо се до године!“.

новинар „Српског кола“

Весна Вуковић

Нема коментара

Напишите коментар