Заједно у сјећању: Банијци и Кордунаши из Београда на парастосу у Глини
На православном гробљу у Глини 14. маја је служен парастос за око 2.000 Срба са Кордуна и Баније које су звјерски убиле усташе у мају и августу 1941. године.
Замјеница градоначелника Глине Бранка Митић Бакшић истакла је да је почетком августа 1941. године српска крв текла главном улицом Глине и да споменик на православном гробљу подсјећа на овај монструозан злочин и упозорава да се такво зло више никада не догоди.
Предсједник бањалучког Одбора за помоћ Косову и Метохији Милорад Арлов, који је потомак жртава из Глине, рекао је Срни да је обавеза свих да чувају сјећање на велико страдање српског народа са Кордуна и Баније.
Он је подсјетио да је у православној цркви у Глини почетком августа 1941. године звјерски заклано око 1.600 Срба са Кордуна и тадашњег Котара, међу којима су и четири члана његове најуже породице.
Арлов је напоменуо да је комунистичка власт деценијама те злочине гурала под тепих.
Истакао је да је спомен-костурница подигнута на православном гробљу у Глини 1951. године, а у потпуности реконструисана 2021. године средствима и донацијом Владе Републике Српске, на иницијативу Одбора за помоћ Косову и Метохији и Вијећа српске националне мањине града Глина.
Иван Јанковић, градоначелник Глине каже да је туробна прошлост која је иза нас оставила велики број жртава.
– С обзиром на ситуацију које је ово подручје након потреса, имамо велики задатак обновити куће, зграде, прије свега обновити живот – истиче Јанковић.
Парастосу, који су служили парох топлички Миле Ристић и парох глински Горан Каламанда, присуствовало је око 70 грађана, међу којима и представници Вијећа српске националне мањине у Глини, као и представници Завичајног удружења Банијаца, потомака и пријатеља Баније на челу са Мирославом Ковјанићем, те Удружења Кордунаша, потомака и пријатеља Кордуна на челу са Петром Шаулом, оба из Београда.
Преузето са: Банија онлајн