Одржан концерт у Земуну: Завичају у срцу те носим
КУД Петрова гора Кордун 15. новембра 2025. организовао је концерт у Земуну под називом Завичају у срцу те носим. Покровитељ концерта је Комесаријат за избјегилце и миграције.
Велики број учесника показао је како се чува изворна пјесма и ношња иако су прошле три деценије како су морали да напусте своја огњишта. Изворна крајишка пјесма је један од најпрепознатљивијих облика традицијске музике Срба из Крајине.

Како је рекао организатор концерта Стево Бекић концерти су начин да се овај облик пјевања сачува од заборава, пренесе на млађе генерације и очува у аутентичном облику.
– За многе Крајишнике расуте по Србији и региону, сусрети уз изворну пјесму су прилика да се поново доживи дух завичаја, звуци и атмосфера коју носи крајишка традиција. То је важан облик очувања коријена, посебно код младих, како би постали и дио њиховог живота, а не нешто што је дио прошлости. По угледу на своје родитеље, баке и дједове веће су могућности да и сами почну да се активно укључују у активности везане за очување традиције.

Наступили су КУД Петрова гора Кордун – Београд, здравичар Драгиша Симић, гуслар Никола Ђапић, мјешовита ПГ Кордун – изворна група из Удружења Ђорђе Војновић из Инђије, ПГ Сретенске зоре Раниловић, МПГ Коријени Београд, ЖПГ Бреза Ивањица, МПГ ДР Младен Стојановић Бачки Јарак, МПГ Славуји Баније Земун, МПГ Плитвице Београд, ЖПГ Повјесмо Београд, МПГ Банијци Београд, етномузиколог Јелена Јоковић свирала је на гуслама, МПГ Од тромеђе до мора Стара Пазова.

Најпријатније изненађење вечери је моменат када је, по угледу на оца, загуслала петогодишња Јелена Ђапић и разнежила срца присутних.
Крајишка изворна пјесма носи снажну емоцију – у њој је опјевана славна историја, многобројна страдања, љубави према завичају и природним љепотама и поноса. Концерти КУД-а Петрова гора су прилика да се те емоције изразе и подијеле.
Програм је водила Ранка Ивковић.
Новинарка Српског кола
Драгана Бокун
ФОто: Бошко Мандић

















