АКТУЕЛНО:

Линта: Власти у Загребу, Сарајеву и Приштини плански опструишу ријешавање питања несталих Срба

Предсједник Савеза Срба из региона Миодраг Линта, поводом Међународног дана несталих лица – 30.август, оцјењује да власти у Загребу, Сарајеву и Приштини плански опструишу ријешавање питања несталих Срба. Главни разлог опструкције јесте чињеница да би ријешавањем питања несталих Срба био демаскиран лажни наратив о српској агресији на Хрватску и БиХ и терору над Албанцима на Косову и Метохији, као и кривици Србије за ратове на простору бивше Југославије.

Према подацима Међународног комитета Црвеног крста на подручју бивше Југославије трага се за још најмање 9.567 несталих лица од чега су више једне трећине Срби. Више од 4.000 посмртних остатака је ексхумирано али још није идентификовано, од којих је око 3.000 у БиХ, око 900 у Хрватској и око 300 на Косову и Метохији.

На подручју Хрватске има више десетина познатих гробних мјеста са више од 200 посмртних остатка Срба који су у највећој мјери покопани под ознаком „непознат“. Хрватска власт 29 година од завршетка рата опструише њихову ексхумацију.

На подручју БиХ Институт за нестала лица у Сарајеву блокира тражење, ексхумацију и идентификацију посмртних остатка Срба односно води политику дугогодишњег намјерног игнорисања српских жртава. Република Српска трага за 1.646 лица. Процес несталих Срба је у застоју већ 15 година тј. од оснивања Института за нестала лица у Сарајеву.

На подручју Косова Аљбин Курти блокира рад Радне групе за нестала лица Београда и Приштине јер косовска власт не жели да говори о српским жртвама и негира злочине које је починила тзв. ОВК.

Велику одговорност сноси и међународна заједница јер нема политичке воље да се изврши притисак на Сарајево, Загреб и Приштину. Нија могућа истинска нормализација на простору бивше Југославије без расветљавања судбине свих несталих лица у региону, кажњавања оних који су чинили бруталне злочине без обзира на националну припадност и једнаког поштовања свих жртава.

Србија треба да коначно донесе закон о несталим лицима, да успостави механизам константне подршке удружењима породица погинулих и несталих лица и да на систематски начин изгради културу сјећања на страдање нашег народа. То подразумјева, прије свега, оснивање посебне државне институције тј. Меморијалног центра српских жртава на подручју бивше Југославије.

У Београду 29. август 2023. године

Информативна служба

Савеза Срба из региона

Нема коментара

Напишите коментар