„Искра” заискрила и на истоку Хрватске
Након Далмације, Лике и Кордуна где је одиграна монодрама „Искра”, ред је дошао и на исток Републике Хрватске. У Дому културе у Даљу 28. новембра публика је имала прилику да се упозна са животом и делом Николе Тесле, из визуре његове мајке Георгине Ђуке Тесла. Са посебном емоцијом ову монодраму је извела глумица Маја Колунџија Зорое, рођена Книњанка која данас живи и ради у Брограду.
– У тој корона кризи ја сам сањала Искру и назив јесте одатле да сам ја рекла Искра. Кад сам проверила да заиста никад нико није урадио Ђуку за два века, онда сам се мало и најежила и кренула у истраживачки рад. Много ми је помогла чувена историчарка Александра Нинковић Ташић која је докторирала на Тесли и Пупину, а имала сам подршку и од неких добронамерних људи. Доста се радило истраживачког рада. Када сам драматуршкињи Ружици Васић рекла шта желим, пре свега сам је замолила да то све буде историјски поткрепљено чињеницама. Наравно да је то требало бити упаковано у форму монодраме, да кад неко седи и слуша, да то буде пријатно, а не да буде само документарно позориште. То мора бити поткрепљено информацијама које су проверене и тако је и било. Ту смо мало изгубили на времену, али ми није жао. Није ми жао кад видим повратну информацију гледалаца, посебно нашег народа – појашњава глумица Маја Колунџија Зорое.
Прича о Ђукиним родитељима, удаја и живот са Милутином Теслом, Николино одрастање и дечачки несташлуци никога у публици нису оставили равнодушним. Мноштво помешаних емоција, измењивање смеха и суза, нешто је што карактерише ову монодраму.
– „Искра” је заиста заискрила, премијера је била у Смиљану, испред Цркве светих апостола Петра и Павла где је службовао Милутин. Ту је испред саме цркве 29. августа била премијера и од тада „Искра” искри највише по Хрватској, за сада мање у Србији, али и иностранство се пробудило. Дефинитивно бих издвојила извођење монодраме у Жегару, у Далмацији, где сам наступила у Дому културе без прозора и врата, само зидине. Присуствовало је 80 људи који су се покрили по глави и плакали и то је било равно неком апокалиптичном филму. То је било потпуно надреално – каже Маја која сматра да се у овој причи може пронаћи свака мајка.
– То су све опште познате чињенице које су упаковане у једну мајку, било коју мајку. Мајке са овог подручја су у Ђуки без обзира да ли смо одлазили у Загреб, Београд, Аустрију, Лондон или Америку, сви ми чекамо неког нашег Теслу. За сваку мајку је његово дете прича или судбина Тесле – прича ова београдска глумица.
Поред Заједничког већа општина Вуковар које је било организатор овог културног дешавања, представници домаћина нису крили одушевљење што је домаћинство ове монодраме припало баш њима.
– Изузетна нам је част што смо вечерас домаћини овако једном догађају значајном не само за Даљ, него и за ширу околину. Публике има доста, људи су заинтересовани, не само са нашег подручја него и шире. Ово је нешто другачије што до сад нисмо имали, али мислим да смо се добро организовали у сарадњи са Заједничким већем општина, Општином Ердут и уз велику помоћ комуналног предузећа “Чворковац” тако да смо све припремили и верујем да ће све тећи по плану – каже председница Српског културно-уметничког друштва Бранко Радичевић из Даља Јасмина Колунџић.
Маја Милановић
Преузето са: СРБИ.хр