АКТУЕЛНО:

Линта: На Мехином стању и у православној цркви у Великој Кладуши прије 83 године почињен је геноцид над 7.000 Срба

Предсједник Савеза Срба из региона Миодраг Линта подсјећа да је на тзв. Мехином стању и у Српској православној цркви Светог Георгија у Великој Кладуши у времену од 29. jула до 14. aвгуста 1941. године почињен геноцид над око 7.000 Срба односно мушкараца, жена и дjеце. Овај злочин геноцида над Србима није довољно истражен, као и многи други, а сјећање на њега је готово избрисано. Тачан број жртава никад није утврђен, ексхумација никада није обављена и жртве нису достојно сахрањене.
Мехино стање је мало мјесто које се налази на тромеђи Велике Кладуше у БиХ и Слуња и Војнића у Хрватској, а окружено је с више села. Ту је југославенска војска уочи Другог свјетског рата изградила бетонска утврђења и ископала протупјешадијске и протутенковске ровове дубине око 3 метра и ширине 5 око метара. Усташе су на овом мјесту почетком аугуста 1941. године извршиле масовни покољ српског народа са подручја општина Велика Кладуша, Војнић, Вргинмост и Слуњ.
Сви страдали на Мехином стању су најприје страховито мучени, а потом чекићима, крамповима, ножевима и пушкама погубљени. Ликвидације Срба нa Meхинoм стaњу су извршене oд 3. до 14. августа 1941. године нa три мjeстa која се налазе близу цeнтрa Велике Кладуше. Усташе су ровове, дугачке преко 3 километра, искористили као гробнице, у које су бацали жртве, а сељаци су их закопавали.
Велики злочин је почињен и у Српскоj православноj цркви у Великоj Кладуши. Дана 29. јула 1941. године више од 500 Срба, међу којима највише жена, дјеце и стараца, је погубљено на звјерски начин тј. исто чекићима, крамповима и ножевима. Према каснијим изјавама „крви је било за ципелу у цркви“.
Србија треба да покрене борбу за међународно признање геноцида над српским народом у Независној Држави Хрватској. Крајњи циљ јесте да што већи број држава потписница Конвенције о спречавању и кажњавању геноцида и међународне организације у парламентима донесу резолуције којима се масовно и планско уништење Срба од стране усташког режима признаје као геноцид.

Линта истиче да су кључни предуслови да се покрене борба за међународно признање геноцида над српским народом у НДХ да Скупштина Србије усвоји Резолуцију о геноциду над Србима, Јеврејима и Ромима у НДХ , да се оснује Меморијални центар геноцида над Србима у НДХ и да се 10. април прогласи за Дан сјећања на геноцид над Србима у НДХ. Главни разлог јесте чињеница да је оснивањем НДХ 10. априла 1941. године започела реализација дуго припреманог Плана истребљења и уништења српског народа.

У Београду, 15. август 2024. године

 

Информативна служба
Савеза Срба из региона

Нема коментара

Напишите коментар