Линта: До 28. децембра 2024. године прогнани Срби могу поднијети захтјев за поврат судских трошкова у Хрватској
Предсједник Савеза Срба из региона Миодраг Линта подсјећа да прогнани Срби могу до 28. децембра 2024. године поднијети захтјев за поврат судских трошкова јер су у Хрватској изгубили поступке за накнаду штете због убиства члана или више чланова породице, као и за уништену имовину тј. за запаљене и миниране куће и друге објекте. Висина судских трошкова које су прогнани Срби платили или морали да плате износила је од 5.000 до 20.000 евра.
Дакле, прогнани Срби и други оштећени грађани који су платили парничне трошкове досуђене Хрватској, као и њихови законски насљедници, могу поднијети захтјеве за поврат наплаћених судских трошкова надлежном државном тужилаштву у Хрватској. У случајевима да средства за судске трошкове нису наплаћена иста се отписују.
У питању су трошкови парничног поступка који су досуђени Хрватској након 31. јула 2003. Године. Поступци су покренути на основу дискриминаторских Закона о одговорности за штету насталу услијед терористичких аката и јавних демонстрација и Закона о одговорности Хрватске за штету узроковану од припадника хрватских снага током рата.
Бројне чињенице потврђују да је хрватско правосуђе етнички мотивисано јер је донијело низ срамних пресуда у којима смишљено нису утврђени наредбодавци и починиоци масовних злочина над Србима с циљем да породице не могу да добију накнаду штете, нити су утврђени одговорни за систематско пљачкање, демолирање, паљење и минирање српских кућа и других објеката у великом броју хрватских градова и мјеста.
Хрватска је 1996. године укинула члан 180. закона о облигационим односима који је прописивао да је држава одговорна за штету насталу насиљем и терором. Хрватска је 2003. године донијела наведене законе чији је главни циљ био да спријечи да прогнани Срби и други оштећени грађани добију накнаду штете за уништене куће и друге објекте. Сви они који су тужили Хрватску за уништену имовину не само да нису добили накнаду штете већ су изгубили парничне поступке и били принуђени да плате судске трошкове. То јасно потврђује да је Хрватска плански радила на легализацији етничког чишшења Срба.
Према процјенама удружења у хрватским градовима и мјестима гдје није било оружаних сукоба у минирањима и подметнутим пожарима од 1991. до 1995. године уништено је више од 10.000 кућа и других објеката у власништву Срба. Само на подручју Бјеловара уништено је 650 објеката, на подручју Задра више од 500, у Карловцу око 300 и др. Поред кућа, у питању су биле викендице, гараже, привредни објекти, ресторани, трговине али и друга имовина попут аутомобила и пољоприврдне механизације. Терористичке групе су по правилу ноћу дизали у ваздух одабране објекте. То је био један од добро осмишљених метода хрватске власти да протјерају Србе из хрватских градова и мјеста.
У Београду, 21. децембар 2024. године
Информативна служба
Савеза Срба из региона