Линта: Прије 83 године почињен геноцид над више од 6.000 Срба у мјестима Стари Брод и Милошевићи код Вишеграда
Предсједник Савеза Срба из региона Миодраг Линта подсјећа да је прије 83 године почињен геноцид над више од 6.000 Срба, већином жена и дјеце, у мјестима Стари Брод и Милошевићи код Вишеграда. Средином марта 1942. године из Сарајева, под командом злогласног команданта Црне легије Јуре Францетића, кренуло је десетак хиљада усташа у истребљење Срба Сарајевско-романијске и Подрињске регије с циљем да освоје Дрину.
Усташе се у овом злочину геноцида убиле више од 6.000 српских цивила са подручја Сарајева, Сокоца, Олова, Кладња, Рогатице, Хан Пијеска и Вишеграда, који су покушали да пређу ријеку Дрину и потраже спас у Србији. Најмасовније убијање људи је извршено 22. марта 1942. године, али су убијања трајала до почетка маја 1942. године.
Малобројни Срби који су преживели овај ратни пакао, након Другог свјетског рата, очекивали су да ће их власт позвати да свједоче, да се познати злочинци приведу правди и осуде. Уместо тога завладао је мук и гурање геноцидног злочина под тепих. А преживјели су памтили и препричавали, а многи и записивали. Један од одважних био је књижевник Момир Крсмановић који је седамдесетих година прошлог вијека написао роман „Тече крвава Дрина”. Због тога је био шиканиран, нападан, понижаван и забрањиван.
Србија треба да покрене политичку, правну и дипломатску борбу у међународној заједници за признање геноцида над српским народом у Независној Држави Хрватској. Кључни предуслови су да Скупштина Србије усвоји Резолуцију о геноциду над Србима, Јеврејима и Ромима у НДХ и оснује Меморијални центар геноцида над Србима у НДХ. Такође, веома је важно да се 10. април прогласи за Дан сјећања на геноцид над Србима у НДХ. Главни разлог јесте чињеница да је оснивањем НДХ 10. априла 1941. године започела реализација дуго припреманог Плана истребљења и уништења српског народа.
У Београду 24. март 2025. године
Информативна служба
Савеза Срба из региона