Меморијални турнир ,,Горан Буњевчевић Буња” одржан на Кордуну

Бројни пријатељи, бивши саиграчи и поштоваоци лика и дела славног српског фудбалера Горана Буњевчевића окупили су се на првом Меморијалном турниру „Горан Буњевчевић Буња“ одржаном 27.  јула у селу Славско Поље подно Петрове Горе на Кордуну у знак сећања на великог човека и фудбалера у организацији Фонда који носи његово име.

Крајем јуна навршило се шест година од смрти фудбалера Горана Буњевчевића који је преминуо у 45-ој години живота. У знак сећања његов брат Мирко, заједно са Горановом породицом, покренуо је фондацију Горан Буњевчевић Буња са жељом да се младим спортистима који немају услове да напредују то омогући.

У својој професионалној фудбалској каријери Буња је играо за Хајдук, Динамо, БУСК, Графичар, Рад, Црвену звезду где је био и капитен тима, Тотенхем Хотспурс и АДО Ден Хаг. За фудбалске репрезентације СР Југославије и Србије и Црне Горе наступио је 16 пута. Био је генерални директор ФК Земун, затим спортски директор Црвене звезде, спортски директор Фудбалског савеза Србије и носилац УЕФА про лиценце.

Први Меморијални турнир окупио је преко хиљаду људи на Кордуну, родном месту фудбалера, где је направио и прве кораке и где је овом приликом откривена и спомен- плоча,Буњи у част.

„ Буња је то заслужио, да вратимо сећања. Окупило се 16 екипа подељено у 4 групе, што је 160 људи. Играло се на трави, гол је петометарски, а дошло је 6 екипа из Београда и 10 из ових крајева, углавном српских. Захваљујем се и општини Гвозд и свима који су ми помогли у организацији. „, рекао је Мирко Буњевчевић  додајући да су дошли ветерани, екипа са којом је Горан играо, међу њима Перица Огњеновић, Ненад Миросављевић, Рајко Јањанин. Међу присутнима била је и супруга покојног Горана, Јелена и ћерка Миња.

„Са нама је било пуно људи који су дошли да испоштују Буњу, он је то заслужио. Било је и навијача. У овом периоду људи долазе у завичај, јер је време годишњих одмора, па су са нама били поштоваоци Буњиног лика и дела из Канаде, САД…

Пуно нам је срце како је све протекло и план за Фонд који смо основали пре месец дана је да се из њега помажу млади спортисти који немају услове за напредовање у спортској каријери.  Планирамо утакмицу ветерана Црвене звезде и Партизана. Циљ је да то траје и да фондација заживи , да траје сећање на Буњу“, закључио је Мирко Буњевчевић.

У име општине Гвозд обратио се начелник Милан Врга на откривању спомен-плоче дајући реч да од овог дана стварају нову традицију сећања на Горана који је свој завичај задужио да му се овако одужи, бистом која ће вечно да траје.

Некадашњи фудбалер ,,Петрове Горе” и Буњин пријатељ Јанко Ивошевић обратио се емотивним говором: „Од рођења везан и обележен Кордуном, носио га је са собом где год је ишао и враћао му се изнова. Завичај је исходиште, нешто што те прати и одкуд се креће… Све подсећа на бескрајни плави круг и у њему Звезду. И достигао си звезде, Црвену Звезду или како би ми Крајишници рекли Звијезду. Носити капитенску траку и предводити клуб који у својим витринама има пехар шампиона Европе је мерило велико. Волео бих да се то понови али биће јако тешко да један Кордунаш буде поново капитен Звезде… Без обзира чији дрес си носио ништа те није успело променити. Увек си се враћао својим коренима, свом Кордуну, свом Славском Пољу, свом изворишту са твојим дечачким осмехом на лицу. Никад умишљен, никад изнад других, а с тим се једноставно рађаш. Сваком си пружио руку“, казивао је Ивошевић захваливши се свима који су подржали турнир и изразивши жељу да тако буде и убудуће.

Један од Буњиних пријатеља који се обратио био је и Драгомир Габрић који је подсетио како је Горан био човек врхунског интелекта о чему говори и да је положио пријемни и био примљен на Медицински факултет у Загребу.

„Све што је остварио било је својом снагом интелекта и својим карактером. Ми смо данас поносни на њега. Нека наша деца имају узор у њему и нека им он буде мотивација“, рекао је Габрић.

Перица Огњеновић, саиграч из Црвене Звезде и пријатељ,овом приликом поручио је за „Српско коло“ да је Горан био човек који је његову генерацију спајао.

„Пуно смо се дружили захваљујући њему јер он је био, фигуративно, једна локомотива која нас је све покретала. Минимум што је заслужио је да се бар једанпут годишње овако окупимо. Од 1994.године смо били заједно у Звезди, каснијесе то наставило и у Савезу итд. Био ми је један од најбољих пријатеља из света фудбала“, закључио је Огњеновић.

И Драган Карталија, име које представља легенду фудбала на Кордуну, присуствовао је турниру и подржао организацију одајући почаст славном Буњевчевићу и изразивши велико поштовање према читавој породици и Горановом оцу Петру, који је такође био присутан.

Победничка екипа Првог Меморијалног турнира „Горан Буњевчевић Буња“ била је екипа „Гвозд“.

Екипа „Умаг“ освојила је друго место, а екипа „Бусије“ треће место.

Најбољи голман био је Саша Трбојевић из Умага, најбољи стрелац Бан Јосип из Гвозда, а најбољи играч Срђан Грозница из екипе Бусије.

Награде су осим пехара и медаља биле новчане, 3000 е за прво место, 1500 е за друго и 500 е за треће, док су појединци награђени пехарима.

После турнира приређено је и „треће полувреме“, прослава под шатором где је настављено  дружење уз евоцирање сећања и успомена на Горана Буњевчевића.

Екипе које су учествовале у турниру су: ,,Мангулице”, ,,Дуле Ј.”, ,,Ц.Б.Лав”, , Буња”, ,,Арена спорт”, ,, 23.Блок”, ,,Борац”, ,,Умаг”, ,, Бусије”, ,,Кордун Крњак”, ,,Митраус”, ,,Делије Двор”, ,,Гвозд”, ,, Петрова Гора”, ,,Галактокоси” и ,, Гомирје”.

новинарка „Српског кола“

Весна Пешић

Коментари
  • Prelep događaj u Slavskom Polju (Kordun).Sve savršeno organizovano,bez i najmanjeg incidenta na turniru i posle njega.Bunjo je to zaslužio.Još jednom se potvrdilo,legende neumiru !!!

    понедељак, 29. јул 2024.

Напишите коментар