Одржана 55. косидба на Рајцу – манифестација која пола века чува народни обичај моба
Ни тропске врућине нису спречиле љубитеље косидбе да 14. јула у великом броју и овога пута стигну на Рајац, планину изнад Љига, на манифестацију „Косидба на Рајцу“ која чува дух старих обичаја и сећање на мобе – некадашњи народни обичај узајамног помагања у селима, приликом великих радова током лета. 55. Косидба на Рајцу у организацији Туристичке организације Љиг и општине Љиг почела је концертом уметничког ансамбла Станислав Бинички.
Непосредно пре ревијалног кошења ливадске траве и такмичења, традиционално је обављено откивање косе. Уследио је дефиле косача, водоноша, ручконоша, здравичара, трубача и певача.
Вук Вучковић из Прељине је освојио „Златну косу“ на овогодишњој Косидби на Рајцу.
На другом месту био је Мирко Кецман из Босанског Петровца, а на трећем Саво Влачић из Хан Пијеска. У такмичењу је учествовао 21 косац, а у ревијалном делу програма педесетак. У екипном такмичењу прво место је освојила екипа са Рајца, друго екипа из Словеније и треће екипа из Мркоњић Града. У такмичењу ветерана победник је био Драго Иванић из Вођенице код Босанског Петровца, други је био Драго Боговац из Инђије, а трећи Милан Млакар из Села у Словенији.
За ђидију – козбашу, односно косача који има најлепшу ношњу, најбоље пева и игра, проглашен је Иван Смиљанић из Лалинаца код Љига. Награду за најбоље покошену ливаду, по оцени стручног жирија, добио је Младен Томић из Мркоњић Града.
Према речима једног од судија такмичења Драгана Јовичића, упркос високој температури од 35 степени у хладу, сви косци су у рекордном року покосили своје парцеле.
„Један од такмичара, Небојша Дупљанин покосио је парцелу 20 x 6 метара за нешто више од три минута. Квалитет кошења је био на високом нивоу, јер на Рајцу косе само победници неких мањих, локалних косидби у Србији и региону. Организација је као и обично на високом нивоу, а саму косидбу је пратило преко 5 хиљада гледалаца“, истакао је Јовичић који је заједно са Миленком Милекићем, Миланом Пајићем, Драгом Иванићем и председником жирија Мирославом Ђурђићем одлучивао о пласману такмичара.
После косидбе, на покошеној ливади, био је приређен старински косачки ручак, са специјалитетима из љишког краја.
Према речима организатора, једна од најстаријих међународних туристичких манифестација у Србији и најпосећенија манифестација ове врсте у свету, у селу Славковици сваке године у недељу после Петровдана окупи десетине хиљада посетилаца и учесника, што домаћих, из региона, али и странаца.
„Тако је било и ове године. Мобе су некада биле израз живота сеоске заједнице. У стара времена летина се сакупљала косидбом организованом мобама, косачи су се окупљали једни код других, то је у сточарским крајевима био један од најважнијих домаћинских послова. Све се после богате вечере претварало у сеоско весеље, уз песму, музику, повело би се и коло. Прво такмичење најбољих косача из целе регије организовано је на Рајцу 1892. године. Тек средином шесте деценије прошлог века одлучено је да Косидба на Рајцу постане туристичка манифестација. Својевремено, Косидба је званично проглашена за најбољу туристичку манифестацију у Србији, а косач који на Рајцу освоји Златну косу, без сумње се може сматрати шампионом кошења планинске ливадске траве у читавом региону. По броју посетилаца, Рајац и Косидба успешно чувају традицију мобе. То је приредба која многим атракцијама плени пажњу посетилаца. Тако је, својевремено, сада покојни Лазар Лакета из Мркоњић Града, ушао у Гинисову књигу рекорда, откосом широким чак шест метара. Толико је широк откос имао, да је мало недостајало да косом пређе у парцелу другог такмичара“, испричао је директор Туристичке организације општине Љиг Владимир Ивановић поносан на ову међународну манифестацију с обзиром да су на њој до сад учествовали косци из целог света, чак и из Норвешке и Исланда.
Трећи пут заредом млади косац Вук Вучковић поносни је носилац Златне косе, а како је рекао, најважније за победу је оштра коса.
„После долази снага, умеће и физичка способност“, поручио је Вучковић.
Највеће признање, „Златну косу” до сада је највише, чак осам пута, освајао Милорад Сладојевић из Мркоњић Града.
„Ово је једна наша традиција тешког сеоског посла који се некада подразумевао и циљ је да се запише, услика и остане забележено за нове генерације, да знају како се некада радило“, нагласио је Сладојевић.
Хиљаде љубитеља природе, традиције, дружења и добре забаве од 11. до 14. јула уживало је на Рајцу и у Љигу уз богат програм манифестације коју су ове године обележили, осим концерта ансамбла „Станислав Бинички“, и Рајачки вашар, концерти музичких звезда Жељка Васића и Зорице Брунцлик и Кемиша, концерт Трубачког оркестра Етно арт, изложбе косачких алата и механизације и др.
Списак такмичара 55. Косидбе на Рајцу:
- Небојша Спасојевић – Кадина Лука, Љиг
- Вук Вучковић – Прељина, Чачак
- Драго Боговац – Инђија
- Оскар Макари – Словенија, Село
- Мартин Макари – Словенија, Село
- Милан Макари – Словенија, Село
- Милорад Сладојевић – Мркоњић Град, Република Српска
- Младен Томић – Мркоњић Град, Република Српска
- Мирко Кецман – Босански Петровац
- Милош Тркуља – Босански Петровац, Дринић
- Александар Бањац – Босански Петровац, Дринић
- Милорад Мрђа – Босански Петровац, Дринић
- Драго Иванић – Вођеница код Бос. Петровца
- Саво Влачић – Хан Пијесак
- Небојша Дупљанин – Хан Пијесак
- Веселин Мрдак – Мојковац, Црна Гора
- Мићо Мрђа – Стара Пазова, Сурдук
- Баре Пршља – Јајце, Федерација БиХ
- Маријо Прљевић – Томислав Град, Федерација БиХ
- Марко Мирић – Бачки Маглић
- Жељко Станковић – Лозница
новинарка „Српског кола“
Весна Пешић