У Новом Граду обиљежено 29 година од страдања Срба у акцији „Олуја“
У Новом Граду данас је је обиљежено 29 година од страдања Срба у Погрому „Олуја“, хрватској војно-полицијској акцији у којој је из Баније, Лике, Кордуна и сјеверне Далмације протјерано више од 220.000 Срба, те убијено и нестало 1.903.
У Храму Светих апостола Петра и Павла служен је парстос а након тога уз саобраћајницу од Храма према Мосту спаса на ријеци Уни прислужене су свијеће, са моста на ријеци Уни спуштни су вијенци.
У августу 1995. године овај мост прешло је 100.000 избјеглица из Републике Српске Крајине, углавном са подручја Баније, Кордуна и Лике.
У Сводни , гдје је хрватска авијација гађала избјегличку колону положено је цвијеће код спомен-крста у овом мјесту који је 2012. године подигао „Веритас“ за шест цивила страдалих у августу 1995. године.
Директор Документационо- информационог центра „Веритас“ Саво Штрбац рекао је данас да се на овим просторима живи правосудна истина те да има времена за ревизију пресуде међународног суда правде за операцију „Олуја“.
Штрбац је рекао да се идуће године навршава 30 година од операције „Олуја“.
„Веритас је упутио допис Академији наука и уметности Србије /САНУ/ да буде покровителј међународног скупа . Чињеница је да смо сви на овим просторима незадовлјни радом и пресудама међународних судова, прије свих Срби“, рекао је Штбац .
Према његовим ријечима, с друге стране овим пресудама се не супроставлја научна истина.
„Зашто да то не урадимо ако нисмо задоволјни правосудном, судском истином јер живимо истину како су је судови утврдили“, рекао је он.
Штрбац каже да је одговор САНУ-а да 30 година није доволјна временска дистанца за такав скуп те да нису доступне архиве.
Он је рекао да је минули рат, у односу на друге, био много транспарентнијуи те да су архиве милиом или силом у међународним судовима и уз добру вољу доступне.
„САНУ је одбила, јавио се Институт за новију историју, Музеј жртава геноцида и универзитети који су волјни да с нама организују међународни скуп , да сви изнесу своја мишлјења и да онда потврдимо или оповргнемо судску истину“, рекао је он.
Штрбац је рекао да је у Олуји погинуло и нестало 1.903 лјуди, од којих је 1.246 цивила међу којима 563 жене.
Према његовим ријечима, још увијек је на списку нестали 623 лјуди.
Начелник општине Нови Град Мирослав Дрлјача рекао је да у августу 1995. године више од 100.000 Срба протјераних из Баније, Лике, Кордуна и сјеверне Далмације прешло у Нови Град.
„Већина њих је у том тренутку знала да се више никад неће вратити. Хрвати славе Пирову побједу јер простор са којег су протјерали Србе полако умире“, рекао је он.
Дрлјача каже да је тужно што за овај егзодус Срба нико није одговарао.
Хрватска војно-полицијска акција „Олуја“ почела је 4. августа 1995. године офанзивом хрватске војске и полиције, те јединица ХВО-а на подручју Баније, Лике, Кордуна и сјеверне Далмације.
Дан касније, 5. августа, хрватска војска је ушла у готово напуштен Книн и истакла заставу Хрватске, док су колоне избјеглица преко српских територија у БиХ кренуле ка Србији.
Зора Савић; Радио Нови Град
Фото: Радио Нови Град