АКТУЕЛНО:

Богат програм на 11. Завичајним данима у Суботици

Свечаном академијом у Великој вијећници Градске куће 3. септембра отворени  су 11. „Завичајни дани“. Манифестацију је свечано отворио градоначелник Суботице Стеван Бакић.

– Изузетна ми је част што сам вечерас овдjе са вама, јер свако окупљање мога народа за мене представља један посебан осjећај. Улазимо у другу деценију трајања ове за нас врло значајне манифестације коју Савез српских удружења организује трудећи се да програм из године у годину буде све садржајнији. На тај начин се, као што знате, успоставља континуитет оваквих сусрета и дружења који у великој мјери доприносе представљању и његовању културе и правих вриједности не само српског, него и свих других народа и националних заједница који живе у вишенационалној средини као што је Суботица – нагласио је Стеван Бакић.

Према његовим ријечима у дјело је преточена идеја да се успомене, прошлост и обиљежја завичаја отргну од заборава и да се истовремено, афирмише његовање различитости и толеранције.

– Богата културна материјална и нематеријална баштина много пута је била на удару са свих страна, и данас желе да је присвоје они који никада нису имали сопствену. Свједоци смо тих покушаја на Косову и Метохији, али одолећемо у свим настојањима да сачувамо културу, обичаје и традицију како наших људи у јужној српској покрајини, као што су је сачували они који су на ове просторе долазили почетком деведесетих година прошлог вијека из ратом захваћених подручја бивше Југославије, као и наши сународници који су остали на својим огњиштима у државама из региона – истакао је Стеван Бакић.

Навео је да суботичка локална самоуправа пружа подршку свим удружењима у Суботици која својим активностима желе да очувају традицију, обичаје и културу свог завичаја, јачају везе са родним крајем, али и дају што је могуће већи допринос развоју и афирмацији Суботице.

– Завичајни дани нису само фолклорна и умjетничка манифестација. Овакву манифестацију би требао да има сваки град у Србији, Црној Гори и Републици Српској, јер је завичај мjесто одакле потичемо и одакле носимо нашу културу, духовност, светосавље, Видовдан… Све то је обједињено под једним кровом који се зове завичај.

Присутнима се на свечаном отварању 11. Завичајних дана обратио и шеф Представништва Републике Српске у Србији Млађен Цицовић.

– Овакви сусрети на најбољи начин чувају нашу културу, традицију и показују како и на који начин треба држати везу са својим завичајем, како тај свој завичај промовисати у срединама у којима сте се трајно опредијелили да живите и како у тим срединама да дате пун допринос. Свима нама најважнији је рад на очувању нашег идентитета, традиције, обичаја, српског језика, наше ћирилице и наше вјере православне, јер само такви ћемо сигурно знати на најбољи начин да дефинишемо и све оно што је економски развој и бољитак. Посебно је важно да разумијемо да само јединствени и сабрани, само заједно сви можемо на најбољи начин допринијети нашем опстанку у тренутку кад су и Република Српска и Србија изложене великим притисцима и искушењима.

У име Савеза српских удружења Сjевернобачког округа Мирослав Каран поздравио је присутне и нагласио да су Завичајни дани манифестација којом се кроз различит програм жели приказати све оно понijето из свог завичаја у Суботицу.

 

– Нисмо могли да понесемо ништа друго до нашу културу, историју, традицију, наш језик и трудимо се да кроз ову нашу манифестацију Суботици поклонимо тај дио културе, јер је она као што сви знамо мултикултуралан град. Наш програм се заснива на очувању и његовању породице, нашег српског језика, културе, традиције, музике. Не можемо да будем оно што нисмо зато је и програм у складу са тим –истакао је Мирослав Каран.

Мирослав Каран је додијелио Повељу за изузетан допринос развоју српске културе шефу Представнштва Републике Српске у Србији Млађену Цицовићу, а плакете су додијељене Татјани Вукша Мандић и Драгани Ћупурдији.

Вече је почело извођењем химне „Боже правде” хора Свети Роман Мелод, а у пригодном културно-уметничком дијелу програма наступиле су младе умјетнице Маша Миловановић из Београда и Сања Ивановић из Крушевца.

Присутни су могли да уживају у бесједи књижевника, универзитетског професора и радио новинара Ратомира Ралета Дамјановића.

Поред чланова локалне самоуправе отварању су присуствовали и в.д. помоћник министра за борачка и социјална питања Душко Ћутило, изасланик премијера Вучевића, Сава Стамболија, земјеник покрајинског секретара за културу Јелена Добровић Бојановић, директор Фонда за избјегла и расељена лица Александар Ђедовац, народни посланик Милимир Вукадиновић и многи други.

 

У наредним данима 4, 5, 6, 7 и 8. септембра посјетиоце је очекивао богат културно-умјетнички програм.

Хуманитарни концерт за Цркву на Келебији

У сриједу, 3. септембра организован је хуманитарнии концерт у Великој вијећници Градске куће. Сакупљана су средства за завршетак изградње Храма Светог архиђакона Стефана на Келебији, чија је изградња започета 2002. године. На самом почетку скуп је благословио протојереј Драган Стокин који је прије неколико мјесеци постављен за пароха у новооформљеној парохији при храму Светог првомученика и архиђакона Стефана на Келебији.

Присутни су могли да уживају у концерту, на позорници су се смјењивала многобројна талентована дјечица изводећи духовне и патриотске пјесме. Наступали су: Дјечји хор Доброљупци из Пачира који води Весна Ивковић, предивна Милица Панић из Суботице, новоформирани Хор Српскоруског друштва Александар Невски из Суботице, Мушка пјевачка група Крајолик Лика, Женска пјевачка група Соколица и солиста Невена Томић, КУД из Пригревице, Виолета Радић, Група Златовез Музичке школе Суботица и Женска пјевачка група Цар Душан Силни из Фекетића.

Конференција беба и Дан спорта

Четвртак је био дан резервисан за малишане када је по 6. пут одржана Конференција беба и Фестивал спорта, који већ традиционално води српски писац и стваралац за дјецу Тоде Николетић.

Најмлађи Суботичани су се такмичили у пузању, испијању флашице, њихови родитељу у мијењању пелена, а изабрана је и беба градоначелник.

Како је поручио предсједник Савеза српских удружења Сјевернобачког округа Мирослав Каран ово је промоција породице, правих вриједности, дјеце и омладине, спорта и здравог начина живота.

За градоначелницу изабрана је двомјесечна Васја Веиновић, а за замјеника изабран је Андрија Лазић. У управљању градом помагаће им четверомјесечне Даница и Ђурђина Никутовић.

Најбржа беба је Коста Кривокапић, децилитар млијека најбрже је испио Симон Гајић. Најтежа беба или беба херкул је Жељана, а мама Драгана је најбрже пресвукла бебу Дарију.

Организатори су наградили и најмногодетнију породицу, награду је примила мајка четворо дјеце Сања Панчић.

Богат културно-умјетнички програм и концерт Јандриног јата, Синова Мањаче и етно групе Траг

Богат културно-умјетнички програм представљен је у петак и суботу. Суботичани су могли прво да испрате кудове од Отвореног универзитета до Трга док су дефиловали градом.

Гости Суботице били су СКД Просвјета пододбори Крњак и Вргинмост који су у овом граду на сјеверу Војводине провели два дана, обишли знаменитости, Палић, а стигли су и да посјете новоотворени Аква парк на Палићу. У петак су наступали и гости из Вуковара Ансамбл народних игара СКД Просвета и КУД Слога.

На висини задатка су били и на бини, те их је присутна публика испратила великим аплаузом. Поред њих наступили су КУД Др Младен Стојановић из Младенова, КУД Бард Србобран, СКЦ Душан Силни из Фекетића, КУД Благоје Паровић из Гајдобре, СКЦ Вук Стефановић Караџић из Бачке Тополе, ЖПГ Чуваркуће и МПГ Славуји Баније, КУД Братство Суботица, гуслар Ђорђе Павловић, КУД Александрово Суботица, КУД Младост Суботица, ЖПГ Соколица и МПГ Крајолик Лика.

Овом приликом Мирослав Каран је уручио Плакету за значајан допринос и очување културног стваралаштва и подршку у раду Савеза српских удружења Сјевернобачког округа. Заједничка сарадња траје 11 година.

 

У петак велики број људи окупио се на концерту завичајних група Јандрино јато и Синови Мањаче.

Док је субота била резервисана за етно групу Траг.

Свечано је 11. Завичајне дане затворио предсједник Савеза Мирослав Каран и рекао да се труде да припреме што разноликији програм како би сви уграђани уживали у манифестацији.

– Очувати завичај од заборава, очувати нашуигру пјесму, културу и језик покушавамо организујући завичајне дане. Данас завршавано, а сутра већ почињемо припреме за 12. Завичајне дане. Надам се да ћемо се још дуго овдје окупљати – рекао је Каран и захвалио се Градској управи на свесрдној помоћи, као и Покрајинском секретаријату за културу и Фонду за избјегла и расељена лица.

Турнир у боћању

Посљедњи дан 11. Завичајних дана органозован је турнир у боћању на Маковој седмици. Учествовало је девет екипа сачињених од чланица удружења Савеза.

Побједник турнира је Завичајно удружење Далмација Суботица, друго мјесто припало је Завичајном удружењу Лика из Суботице, а трећепласирана екипа је Клуб досељених и прогнаних лица из Бачке Тополе.

Домаћини су припремили ручак за све учеснике и госте, а пјесмом их је забављао Жика.

Новинарка Српског кола

Драгана Бокун

Фото: ФБ  Завичајни дани

Нема коментара

Напишите коментар