Књигом о мештанима страдалим у ратовима комплетирао трилогију о Трпињи
„Трпиња извори постојања”, наслов је књиге аутора Ђорђа Прокића, промовисане 2. октобра у трпињском Парохијском дому.
Упркос томе што већ годинама живи у Америци осамдесетдеветогодишњи Трпињац Ђорђе Прокић није из мисли избрисао своје место него се посветио писању како би од заборава отргао људе, догађаје и обичаје карактеристичне за ово село у близини Вуковара. Овога пута објавио је књигу о својим сумештанима пострадалима у Првом и Другом светском рату, као и у рату који се на овим просторима одиграо између 1991. и 1995. године. Књига не доноси само пуки попис жртава него Прокић у њој говори и о њиховом пореклу и професијама.
– Сметало ми је што нема сећања на погинуле Трпињце у споменутом периоду па сам дошао на идеју да објединим попис жртава свих ратова и да се позабавим њиховим судбинама. Првенствено сам се базирао на истраживање о староседеоцима Трпиње, а потом сам обухватио и остале, који су касније насељавали то подручје. У комплетирању документације значајно ми је помогла архива похрањена у Музеју жртава геноцида у Београду, а која је уско везана уз информације о страдалим Ромима, који су у времену које књига обухвата живели на подручју Трпиње – рекао је на промоцији Прокић.
Ђорђе Прокић у младости је био запослен као општински писар и управо тај додир с матичним књигама и подацима о својим прецима изазвао је у њему порив да те податке прикупља и да их једног дана објави у облику књиге као трајно сведочанство о прошлости свога места и аманет будућим генерацијама о животу њихових предака на том простору. На трећој књизи радио је готово четири године.
– Податке није било лако прикупити с обзиром да нисам хтео да књига садржи само списак имена него да уз име сваког од тих људи буде записан и део њихове генеалогије. Успео сам да дођем и до бројних фотографија које ће много значити не само данашњим потомцима тих жртава него и генерацијама које буду долазиле након њих – напомиње аутор.
Прокић готово свакодневно истражује па и сваки његов долазак у Трпињу готово да подразумева и одлазак у установе и институције које садрже документацију и изворе историјских података. Недавно је почео да истражује податке о ученим људима свога краја. То га је мотивисало да поради и на четвртој књизи која би, како је рекао, обухватила информације о истакнутим појединцима његовог родног места.
Најновија Прокићева књига изашла је у издању Архива Војводине, а један од четворице рецензената, био је и професор историје из Трпиње Зоран Јакшић.
Аутор: Славко Бубало
Извор: срби.HR