Линта: Пуцање на православни крст у насељу Засеље код Травника је злочин из мржње; открити и казнити починиоце
Предсједник Савеза Срба из региона Миодраг Линта најоштрије осуђује пуцање на православни крст и гробље у насељу Засеље код Травника. Шовинистичке снаге настављају у континуитету да нападају културну баштину Срба у Федерацији БиХ с циљем да се затру трагови вишевјековног српског постојања на том подручју. Други циљ ових србомрзачких напада јесте да се малобројни Срби у Федерацији БиХ заплаше и под притиском иселе а прогнани Срби да не долазе у мјеста одакле су протјерани.
Линта позива међународне организације у Сарајеву да захтјевају од надлежних органа у Федерацији БиХ да јавно осуде поменути злочин из мржње, хитно пронађу наредбодавце и починиоце и казне их у складу са законом. У супротном политика некажњивости и умањивање или негирање ових напада биће јасан сигнал екстремним снагама да наставе још чешће и безобзирније чине злочине из мржње и шире нетрпељивост према свему српском.
Према подацима Одбора за заштиту права Срба у Федерацији БиХ у травничком насељу Засеље испаљено је више десетина пројектила из ватреног оружја на православни крст и у правцу некадашњег православног гробља. Крст је поставио један Србин православац који је протеран из Травника и сада живи у Аустралији. Циљ постављања крста је био да обиљежи гробље и подручје, где су некад живјели Срби. Такође, Србин из Аустралије је и оградио простор некадашњег православног гробља у Засељу. Према подацима из пописа 2013. године у насељу Засеље нема ниједног Србина.
У Беоргаду, 23. јун 2026. године
Информативна служба
Савеза Срба из региона