Линта: Суд у Загребу донио срамну пресуду којом се злочиначко убиство српске дјеце на Петровачкој цести сматра ратном штетом
Предсједник Савеза Срба из региона Миодраг Линта истиче да је општински суд у Загребу донио срамну пресуду којом се злочиначко убиство 11-годишње Невене Рајић и њеног осмогодишњег брата Жарка у нападу хрватске авијације на прогнаничку колону на Петровачкој цести сматра ратном штетом. У образложењу лицемјерне пресуде наведено је да су дјеца била ратна штета уз налог да родитељи Спасе и Славица Рајић плате судске трошкове у износу од 8.000 евра.
Наведена пресуда је само једна у низу срамних одлука хрватског правосуђа које наставља да понижава и вријеђа српске жртве, њихове породице и правду. Хрватско правосуђе је још једном послало застрашујућу поруку да је сасвим нормално убијати српску дјецу и да за тај суд не постоје српске жртве. У питању је један од многих доказа да у Хрватској нема правде за Србе јер правосуђе није независно и непристрасно већ је у функцији хрватске државне политике чији је темељ лажни мит о Домовинском рату.
Спасе и Славица Рајић су тужили Хрватску за накнаду штете због душевних боли узрокованих смрћу сина и кћерке. Суд у Загребу је одбацио тужбу уз оцјену да је у питању ратна штета која је застарјела односно да су дјеца страдала као „ратна штета“ због које Хрватска није крива, као и да је наступило застаријевање. Суд није узео у обзир кључну чиљеницу да је у питању кривично дело ратног злочина које не застаријева. Збо тога ни одштетни захтјев за то дјело не може да застари.
Линта тражи да Виши суд у Београду коначно започне суђење против четворице хрватских официра и пилота због гранатирања прогнаничких колона крајишких Срба 7. и 8. августа 1995. године на Петровачкој и Приједорској цести. У авионским нападима Хрватске војске убијено је најмање 13 српских цивила, од којих четворо дјеце а 24 особе су рањене. У питању је монструозан ратни злочин јер су авиони Хрватске војске гранатирали српске цивиле. Тужилаштво за ратне злочине у Београду је оптужницу подигло још марта 2022. године. Прошло је већ двије године и седам мјесеци а суђење још увијек није почело.
У Београду, 28. октобар 2024. године
Информативна служба
Савеза Срба из региона