Линта трећи пут тражи да Комесаријат распише јавне позиве за станове, сеоске куће, грађевински материјал и монтажне куће за све прогнаничке породице
Поштована госпођо Станисављевић,
У Вашем одговору од 31. јула на мој други допис од 24. јула написали сте да је Комесаријат за избјеглице и миграције (у даљем тексту: Комесаријат) расподијелио сва средства предвиђена за ову годину за рјешавање стамбеног питања прогнаничких породица. Из Вашег одговора од 18. јула на мој први допис написали сте да ће у 55 општина и градова бити ријешено 367 породица током ове године које су конкурисале за грађевински материјал и сеоске куће.
У свом одговору нисте навели да од 367 породица које ће добити грађевински материјал и сеоске куће њих 192 су прогнаничке породице са подручја Хрватске и Федерације БиХ а 175 породица су интерно расељена лица са Косова и Метохије. Укупна средства за наведене 192 прогнаничке породице износе 240.000.000 милиона динара или око 2 милиона евра. Такође, нисте навели да je Комесаријат расписао јавне позиве за станове и монтажне куће а знате да већина прогнаничких породица хоће да конкрурише за станове.
Желим да Вас подсјетим да је Одбор за рјешавање стамбеног питања прогнаних Срба из Хрватске и Федерације БиХ реализовао крајем 2021. године акцију анкетирања прогнаничких породица из Хрватске и Федерације БиХ које су подстанари или живе у недовршеним објектима или у трошним кућама. Анкетни упитник попунило је тада 8.411 прогнаничких породица. Од наведеног броја близу 5.000 прогнаничких породица (4986) се опредијелило да се њихово стамбено питање ријеши додјелом станова.
Према тренутним подацима Комесаријата има још око 8.000 прогнаничких породица са подручја Хрватске и Федерације БиХ које су подстанари или живе у нељудским условима. Овом динамиком било би потребно још најмање 40 година да се ријеши кључно питање интеграције прогнаних Срба. То је апсолутно неприхватљиво и нељудски. Добро знате да је Предсједник Вучић приликом додјеле кључева прогнаначким породицама у београдском насељу Овча августа прошле године јасно рекао да ће Влада ријешити стамбено питање свих прогнаних лица до 2028. године и да ће држава издвојити 200 милиона евра.
Начин на који Комесаријат ријешава стамбено питање је погрешан и супротан интересима прогнаничких породица из разлога јер је недопустиво спор и није свеобухватан. Комесаријат треба да коначно прекине са праксом расписивања јавних позива за општине и градове. Добро је познато да се значајан број општина и градова не пријављује на јавне позиве из разних разлога. Због тога прогнана лица у тим локалним самоуправама нису у могућности да ријеше своје стамбено питање. У Србији (без Косова и Метохије) има 168 локалних самоуправа а свега 55 општина и градова је добило средства од Комесаријата за ову годину и то само за грађевински материјал и сеоске куће али не и за станове и монтажне куће.
Тражим још једном од Вас да Комесаријат распише, у што краћем временском року, четири јавна позива за додјелу станова, сеоских кућа, грађевинског материјала и монтажних кућа за све прогнаничке породице које су подстанари или живе у нељудским условима на подручју читаве Србије. Јавне позиве треба огласити на Радио телевизији Србије и другим телевизијама са националном фреквенцијом да би сва прогнана лица била информисана.
Након што се заврше јавни позиви Комесаријат треба да оснује четири Комисије које ће имати задатак да, у одређеном року, изврше анализу поднијетих пријава прогнаничких породица за станове, сеоске куће, грађевински материјал и монтажне куће и да објаве листе прогнаничких породица које испуњавају услове да им држава помогне да коначно ријеше своје стамбено питање након скоро 30 година од завршетка рата у Хрватској и БиХ.
Сматрам да Комесаријат треба на исти начин да ријеши стамбено питање и интерно расељених лица која су прогнана са Косова и Метохије.
Очекујем да одговорите на моје писмо у разумном временском року.
С поштовањем,
У Београду, 19. август 2024. године
Предсједник Савеза Срба из региона и
народни посланик
Миодраг Линта