Линта: Злочиначка акција Бљесак“ – завршни чин протјеривања Срба из Западне Слaвоније; Тужилаштво у Београду да подигне оптужнице
Предсједник Савеза Срба из региона Миодраг Линта истиче да је злочиначка акција „Бљесак“, прије 30 година, била завршни чин прогона Срба из Западне Слaвоније. Хрватске оружане снаге су 1 .маја 1995. године извршиле агресију на српску област западна Славонија која је била под заштитом Уједињених нација. Током и послије злочиначке акције „Бљесак“ су убијене или нестале 283 особе, од којих 114 цивила тј. жена, дјеце и старијих лица преко 60 година. Међу несталима се води још 109 лица.
Не смије се заборавити чињеница да је већина Срба из Западне Славоније протјерана до краја 1991. године. У љето, јесен и зиму 1991. године у злочиначким акцијама хрватских паравојних и полицијских снага „Откос“, „Оркан“ и „Папук 91“ са око 80 % подручја Западне Славоније протјерано је више од 70.000 Срба а страдало је око 2.000 Срба. Тада је попаљено, опљачкано и минирано око 200 српских села.
Прошло је 30 година од злочиначке акције „Бљесак“ и 34 године од злочиначких акција „Откос“, „Оркан“ и „Папук 1991“, а још нико није одговарао за масовне злочине против нашег народа. Нису подигнуте ни оптужнице а камоли да је неко осуђен. То је један од многих доказа да је хрватско правосуђе етнички мотивисано и у функцији хрватске државне политике. У Хрватској се величају и славе ратни злочинци и одају почасти хрватским жртвама а српске жртве се понижавају, прешућују и негирају.
Тужилаштво за ратне злочине у Београду треба коначно да покрене истраге и подигне оптужнице против припадника хрватских војних и полицијских снага који су починили масовне и бруталне злочине против ратних заробљеника и цивила српске националности.
Србија има обавезу да оснује посебну државну институцију тј. Меморијални центар српских жртава на простору бивше Југославије и започне активну борбу за истину о масовном страдању српског народа током деведестих година прошлог вијека.
У Београду 30.април 2025. године
Информативна служба
Савеза Срба из региона