Манифестација „Слике и звуци завичаја“ у Архиву Војводине

  • У Архиву Војводине одржана је друга по реду манифестација  од културног и традиционалног значаја “Слике и звуци завичаја”. Манифестација има за циљ очување и неговање културе, традиције, обичаја као и преношење знања о културној баштини и традицији на млада поколења.

Организатор  манифестације је  Друштво чланова Матице српске Бачка Паланка, уз подршку пријатеља манифестације: Архива Војводине, Удружења Херцеговаца Нови Сад, Фонда за избегла, прогнана и расељена лица АПВ , Удружењa Црногораца општине Кула  и Удружења Традиција и венчање Бачка Паланка.

Прротојереј ставрофор, Радован Лазић, благословио је скуп, након чега су се присутнима обратили: Сања Демировић у име домаћина испред Архива Војводине, председница Друштва и организатор манифестације, Жељка Милошев, као и председедник Удружења Срба, Херцеговаца и пријатеља у Србији“, Божидар Миловић.

Овогодишњи програм манифестације посвећен је дубоким коренима и наслеђу српског народа, а пошто се одржава на дан када Нови Сад слави слободу, има и посебан значај.

Део манифестације посвећен је обележавању 80 година од ослобођења Новог Сада. То је  дан за  сећање  свих оних знаних и незнаних јунака који су Новом Саду омогућили слободу.

Манифестација слави и 80 година мултикултуралности која је постала саставни идентитет града Новог Сада.

Присутне су својим говорима поздравили и народни посланик, члан међупарламентарног форума Србија- Репоблика Српска Милимир Вујадиновић, као и Далибор Мирић , саветник директора фонда за прогнана и расељена лица  испред Покрајинске владе.

Жеља организатора била је  да ово вече постане део  мозаика успомена културе, традиције и завичајности, испуњене мирисима, бојама и укусима Херцеговине и Црне Горе у једном паметно потрошеном времену уз звуке  гусала али и вокалних  певачких  група.

У културно-уметничком делу програма наступили су: вокална певачка етно група Сестре Симовић, женска и мешовита певачка група фолклорног ансамбла „Вила“, певачка група КУД-а гуслара „Марко Миљанов „ из Куле, гуслар Петар Мишовић, гуслар Никола Тошић, проф. др Јово Радош, Слободан Баланџић, председник Удружења Црногораца из Куле и Александар Јањић, аутор песме о Љубињу „Љубим камен земље моје“.

Водитељ програма била је професор Јелена Лакић.

У другом, изложбеном делу манифестације , „Устаници Херцеговине“, о самој изложби говорили су секретар удружења Херцеговаца Марко Никчевић и организатор програмских активности Архива Војводине Сања Демировић, модератор другог дела програма -професор Душанка Ђокић.

Након манифестације уз још један блок изворних песама за присутне уприличен је коктел. Организатори манифестације настојаће да и у будућем периоду негују мултикултурализам у Војводини, традицију и културу сећања, поштујући своје и туђе, презентујући богатство које пружа мултикултурализам.

ТЕКСТ И ФОТО: Друштво чланова Матице српске Бачка Паланка

Преузето са: Слободна Херцеговина

Нема коментара

Напишите коментар