Стојичићева и Селаковић свечано отворили наступ Републике Српске на Сајму књига у Београду

Отаџбина је веза која нас спајаса људима нашег рода и језика

Репрезентативни наступ Републике Српске на 67. Међународном сајму књига 21. октобра 2024. свечано су отворили министар просвјете и културе Републике Српске Жељка Стојичић и министар културе Србије Никола Селаковић.

Свечаности су присуствовали и министар за европске интеграције и међународну сарадњу Републике Српске Златан Клокић, помоћник министра у сектору за борачко-инвалидску заштиту Душко Ћутило, народни посланик Миодраг Линта.

Република Српска је изашла са 112 наслова који ће књижевној и научној јавности бити представљени кроз 47 промоција. Десет у сали Васко Попа, а остали на штанду Републике Српске у Хали 2 у организацији Представништва Републике Српске у Србији, а под слоганом Отаџбина је веза која нас спајаса људима нашег рода и језика.

Министарка просвјете и културе Републике Српске Жељка Стојичић нагласила је да се суштина духовног развоја једног народа на најбољи начин разумије проучавањем обичаја и културне традиције, а управо те вриједности уз језик и вјеру пресудно утичу на стварање и очување културног и националног идентитета једне заједнице.

– Српски национални идентитет се стекао и афирмише се кроз истицање позитивних вриједности српског народа у свим сферама дјеловања. Уколико претпоставимо да нацију чине људи који имају заједничку историју, традицију и културу закључујемо да је нација заправо носилац једне културе и једног система вриједности.

Стојичићева наглашава да су Срби као нација изборили право на сопствену државу, те имају величанствену културу која је опстала упркос искушењима кроз која је овај народ пролазио кроз историју да би сачувао своје највеће вриј едности – вјеру, језик и писмо.

– Слиједећи ову нит, наступ Републике Српске на 67. Међународном београдском сајму књига указује на значај културе и писане ријечи за очување националног идентитета српског народа, ма гдје живио, а да о тој насушној потреби говори цјелокупно књижевно дјело нашег великог књижевника Петра Кочића.

Министар културе Републике Србије Никола Селаковић каже да је издавачка продукција Републике Српске импресивна, а да је као припадник истог народа поносан на Републику Српску и на оно што успијева да изњедри. Ово је прилика када су нам у Београд дошли најрођенији.

– Природно је да културом, умјетношћу и науком градимо мостове који показују како се све наше регионалне боје и звукови склапају у нераскидиву целину јединственог српског идентитета. Епоху у којој живимо нисмо могли да бирамо нити да мијењамо, али можемо да радимо најбоље што можемо како бисмо повезивали све наше сународнике и учинили их поносним припадницима заједнице засноване на култури, духовности и историјском идентитету која не жели ништа туђе, али жели да буде своја на своме и једнака међу једнакима – каже Селаковић.

Селаковић каже да је велики Стојана Новаковића пишући чувени текст с почетка прошлог вијека послао поруку „ако се уједињујемо, уједињујемо се културом“

– Данас, 100 година касније можемо рећи да смо уједињени културом и да ту своју културу и то своје јединство ова генерација мора да јача, подржава и ствара надахнуће за дјеловање у будућности – рекао је Селаковић и поручио свима да чувају ћирилицу.

Шеф Представништа Републике Српске Млађен Цицовић је подсјетио да Република Српска 14. пут учествује на највећој и најзначајнијој смотри књижевности и науке у овом дијелу свијета и овај репрезентативан наступ је постао лијеп дио свеукупно одличних односа Републике Српске и Србије, што Представништво обавезује да сваке године учини макар један корак више у квалитету организације и реализације овог наступа, па и сваког издавача и сваког аутора. Мото репрезентативног наступа Српске на Сајму књига позајмили су из првог броја Кочићеве „Отаџбине“, објављене у Бањалуци на Видовдан 1907. године.

– Идеје за које се Петар Кочић залагао и борио у том свом часопису и потом у говорима и интерпелацијама као српски посланик у Сабору БиХ унутар Аустроугарског царства била су жива инспирација сваком коме је стало до истине, слободе и правде, у свим временима од тога доба до данас – од Младе Босне до Републике Српске – навео је Цицовић.

Цицовић је нагласио да мото „Отаџбина је веза која нас спаја са људима нашег рода и језика“ узета са друге стране првог броја Кочићеве „Отаџбине“ није само слоган наступа Српске, него и њено опредјељење да све што чини буде у служби слободе и српског права на његовање и заштиту свог језика и писма, своје ћирилице, вјере и традиције.

– Све ове године имали смо подршку Владе Републике Српске, Министарства просвјете и културе и Министарства за европске интеграције и међународну сарадњу, као и Народне универзитетске библиотеке Републике Српске, Удружења издавача Републике Српске и сваког издавача појединачно и хвала им свима, а хвала и Министарству културе Србије које је увијек са нама – истакао је Цицовић.

Изведен је и кратки музичко сценски програм под насловом „Отаџбина је веза која нас спаја са људима нашег рода и језика“.

Текст и фото: Драгана Бокун

Нема коментара

Напишите коментар