Масовно се сабрали Ервеничани на 20. Светосавском скупу

Завичајно друштво „Ервеник” из Старе Пазове организовало је 25. јануара у ресторану Вила Анђела у Борчи традиционални, јубиларни 20. Светосавски скуп Ервеничана, некадашњих мјештана села Ервеник из книнске општине, тада територијално највеће село на тој општини.

Данас је Ервеник општина и обухвата пет села: Мокро Поље, Отон, Пађене, Радучић.

Да ово завичајно окупљање с разлогом постоји већ двадесет година говори и чињеница да се окупило преко 500 људи. У културно-умјетничком програму наступили су КУД Ћирило и Методије из Бусија и КУД Буковица Коријени из Ервеника, а у забавном програму Баја мали Книнџа.

Организовали су и богату томболу уз помоћ својих пријатеља спонзора.

Како је за Српско коло рекао предсједник Удружења Драган Ковачевић драго му је да се људи окупљају и друже.

– Светог Саву славимо у дијаспори, а у завичају прослављамо Спасовдан који буде још масовнији од овог окупљања. Многи за ова два вјерска празника не буду у могућности да присуствују, па смо почели да прослављамо у Ервенику и Светог Пантелејмона. Тако да већ 6, 7 година Ервеник у августу оживи, дјеца су на распусту, па се масовно окупимо, 9. августа. Оно што је најдрагоцјеније  млађе генерације већ унапријед испланирају свој долазак за Светог Пантелејмона у Ервеник, а тако и за Светосавско окупљање у Београду.  Управо нам је то и циљ, да се друже и спајају људи из тог краја.

Нажалост, Ервеник је и даље најсиромашнија општина у Европској унији. Цијела општина има 550 људи на бирачком списку, а на тој територији општине живи око 400 људи и то углавном старије доби.

– Од инфраструктуре имају то мало асфалта, јавна расвјета се гаси око 23.00 часа, да би се уштедило. Снабдијевање водом је помоћу цистерни, нема водовода ни канализације. Старијим генерацијама није потребно много, током свог живота навикли су на борбу и тешке услове. Та несуловност онемогућава млађим генерација да се врате.

Фото: фејсбук страница ДРАЧЕВИЦА – Dračevica = ЕRVENIK – Ervenik, Буковица❣️

Окупљају се око Цркве Светог Николе мале једнобродна црква са полукружном апсидом, засведеном полуобличастим сводом са звоником на преслицу на западној страни. Подигнута је давне 1699. године. Иконостас, иако пресликаван, указује на сликара из средине 18. вијека.

Током хрватске агресије на Републику Српску Крајину у августу 1995. године храм је девастиран, али Ервеничани су властитим донацијама цркву обновили, садашњи парох је јереј Драган Милићевић.

– Треба још хидроизолација да се уради како би је припремили за осликавање. Влага представља проблем и зато се чека са осликавањем док тај проблем не ријешимо. Кров је нови, радило се и на звонику, урађене су нове преслице за звона. Чак смо скупили и један дио новца за осликавање.

Прошле године је сређена реновирана и братска кућа. Обновили су и гостиону која им је послужила за мања окупљања, или када неко организује даће.

Поносни су и на обновљену воденица на Зрмањи, која је врло посјећена, многи туристи са задовољством проведу један дан поред воде гдје имају прилику да виде млин који ради. На територији општине Ервеник има око десетак кућа које се изнајмљују као куће за одмор, али планирају да се смјештајни капацитет повећа и буде бар 200 кревета, па да могу туристи организовано доћи аутобусима.

– Ово је крајњи моменат да се нешто учини за тај крај, док је још нас из те генерације који памтимо одрастање у том крају, емотивно смо везани и радо га посјећујемо.

Традиционално у млину праве дочек Српске нове године када се окупи око сто људи. Кувају гулаш и буде дружења уз пјесму.

И остала села у општини имају неку своју прославу, Мокро Поље традиционално организује за Васкрс котрљање јаја, у Радучићу се организује фудбалски турнир, Пађени и Отон имају неке своје прославе. У Отоне се за сеоску славу пече во.

Надају се да ће уз цркву и сајмове анимирати људе да се што више ангажују на оживљавању завичаја. Свакако за неки масовнији повратак и оживљавање тог краја потребна је помоћ и подршка институција.

 

Ервеник је некада имао око 500 запослених у Руднику боксита, Фабрици дјечје конфекције, пољопривредној задрузи и основној школи. Сада има само 5 чиновника у општини.

Новинарка Српског кола

Драгана Бокун

 

 

Нема коментара

Напишите коментар