Милош Бајић промовисао своју нову књигу „Подмлађивање ума“

У великој сали ГО Нови Београд 27. маја 2025. одржана је промоција 22. књиге Милоша Бајића Подмлађивање ума.

Ово дјело поред 51 пјесме које су подијељене у три поднаслова: Подмлађивање ума, Појам бескраја и Градушки млинови, садржи и један драгоцјен додатак о млиновима у Великој Градуси.

Рецензент , Чедо Вукмировић, у свом излагању  каже да Бајић своју доброту простире у својим стиховима. А доброта као да произилази из тихе стрепње, присутне у свакој написаној збирци.

–  Очаравајуће је како Бајић опсенарски открива љепоту језика – пусти пјесничку мисао да заволи висину и летом у небо кружи око говорне јеке, стварајући језични акварел, чије капи обојених ријечи падају у давно склоњену пјесникову чашу која се до врха напуни, па му гутљај еликсира подстиче инспирацију и бесомучну жеђ за језиком. У тој пјесничкој имагинацији ствара се разнобојност пјесничких слика које стиху дарују трептај.

Вукмировић напомиње да Бајић не пјева о једном Градушком млину, већ о десет. Опет сваки млин у свом изворном, па и пјесничком наслову има своју карактеристику, свој идентитет.

– Млинови или воденице су дио покретачке историје човјека. На ријеци Градуси мудри људи, чији је Бајић потомак, саградили су у низу десет млинова. За сваки млин је пјесник оставио пјеснички траг и своје надасве лирско даровао у испјевани стих. И све пјесме су богатство за поезију, за језик, за рецитаторе, за душу, дар завичају – сваком крајолику, дар Градуси и Банији, захвалност према млиновима и млинарима, Градушчанима који су млинове користили и вољели.

Аутор, Милош Бајић захвалио се издавачу Крајишком културно-историјском центру и Мирку Радаковићу, уреднику Чеди Вукмировићу, лектору Драгани Бокун, геометру Милану Ранићу, Радиславу Јовићу и штампарији Гораграф и Владимиру Обућини за фотографије.

Захвалио се Општини Нови Београд што су уступили своју салу, Миљку Радановићу на фотографисању и Николу Ђурићу уреднику сајта Банија онлајн на досадашњим објавама, наравно породици, својим Градушчанима и пријатељима.

– Ово ваше присуство уљепшало је овај поетски дан, разбуктало моје емотивно стање, подмладило радозналост и разум, озарило лице. Желим да се заједно посветимо овом тренутку слободе говора и једног скромног доприноса поетици у оживљавању крајишког човјека и његовог скромног окружења.

На крају свог излагања цитирао је ријечи свог пријатеља пјесника Николу Вујичића за којег наводи да је понос Градусе, које је говорио поводом додјеле награде Десанка Максимовић,  О рађању пјесме: „Одговора је пуно, колико и пјесника. На то питање коначног одговора вјероватно и нема јер када би он био могућ, и коначан, он би означио и крај поезије, а то се на срећу, никада неће десити. Зато ми, непрестано кроз вијекове уживамо у пјесми.“

Милан Ранић, геометар из Градусе и Милошев школски друг помогао му је око додатка о млиновима,  тако што је одштампао парцеле и обиљежио њихов настанак за вријеме Марије Терезије и написао један додатак о Катастраској општини Велика Градуса.

Симо Шуица, писац, и Бајићев пријатељ рекао је за аутора да је у његовој поезији Велика Градуса центар свијета.

– Захваљујући великом царству поезије Милоша Бајића, ни Велика Градуса, ни Банија, никада неће нестати. Милош Бајић их је опјевао и оживио за сва времена. Да је који случајем рођен у Риму, Паризу или Бечу, Москви, његова би се поезија нашла на мјесту које јој по љепоти израза и снази њених порука заслужено припада у нашој, па и свјетској књижевности.

На велико задовољство и по жељи аутора на промоцији је наступио вокално-инструментални ансамбл Огрлица од бисера који води Јасмина Васиљевић Милановић. По програму је било предвиђено да изведу три пјесме, али на захтјев публике су продужили свој наступ након чега су испраћени громогласним аплаузом.

Међу присутним гостима био је и народни посланик и предсједник Савеза Срба из региона Миодраг Линта.

Новинарка Српског кола

Драгана Бокун

ФОТО: Миљко Радановић

Нема коментара

Напишите коментар