Одржан комеморативни скуп страдалим на Коранском мосту

У Земуну је данас 21. 9. 2024. испред споменика палим борцима у ратовима 1990–1999. „Они су пали непобеђени“ одржан комеморативни скуп страдалим на Коранском мосту на Кордуну прије 33 године. Овај скуп организовало је Удружење бораца Кордуна и Завичајни клуб Кордунаша.

Комеморацији су присуствовале супруга и ћерка покојног Николе Бабића који је први страдао на Коранском мосту.

У име организатора Ђуро Шкаљац је поздравио све присутне и захвалио се што су се окупили у толиком броју и подсјетио их како је дошло до трагичног страдања резервиста.

– На данашњи дан 1991. године преко ријеке Коране припадници специјалних јединица МУП-а Хрватске и Зенги заустављају два камиона са припадницима ЈНА који су превозили војнике редовног и резервног војног састава из касарне Мекушје у касарну Логориште. Одмах је заробљено 27 припадника ЈНА који су били у камиону, упућени су им погрдни изрази и псовке. Наређено им је да одмах предају оружје, што су и учинили, мислећи да ће тако избјећи сукобе – рекао је Шкаљац.

Група ЈНА је одведена са моста на Корани док је осталима наређено да легну са лицем окренутим ка земљи и руке да ставе на потиљак.

– Тада је услиједило физичко малтретирање од стране припадника МУП-а Хрватске и Зенги над заробљеним припадницима ЈНА. Ударали су их кундацима по рукама и ногама. Када се заставник Никола Бабић побунио против толиког малтретирања један припадник Зенги га је убио ножем, тј. заклао. Затим је и други војник ЈНА убоден два пута ножем у леђа, а потом је убијен рафалом из аутоматске пушек.

Како је даље наводи Шкаљац остали војници су морали да се поређају поред ограде моста на Корани. Видећи шта им се спрема, три војника Бранко Маџарац, Душан Мркић и Небојша Јаснић су скочили преко ограде моста у Корану. Остали који су остали на мосту, сем Светозара Шарца су убијени. Прво су им пуцали из аутомастких пушака у ноге, а онда док су рањени лежали на земљи једног по једног су убијали на најстрашнији начин, углавном ножем.

– Убијањем заробљених војника ЈНА, од стране припадника МУП-а Хрватске и ЗНГ учињена је тешка повреда Женевске конвенције – закључио је Шкаљац.

Положени су вијенци и цвијеће на споменик. Положиле су га делегације: СУБНОР Републике Србије, ГО Земун, Удружење бораца Кордуна, Завичајни клуб Кордунаша, СУБНОР Нови Београд, Савез Срба из региона, Удружење ветерана Црвене беретке, Удружење избјеглица из Републике Хрватске, Удружење 6. личке дивизије, Удружење завичај у СУБНОР Земун, КУД Петрова гора – Кордун.

Присутнима се обратио и предсједник Савеза Срба из региона и народни посланик Миодраг Линта.

– Суђење једном од убица наших бораца Михаилу Храстову била је права фарса и лакрдија. Трајало је 23 године и коначно 2015. године осуђен је на срамне четири године затвора што јасно шаље поруку понижавања и омаловажавања наших страдалих бораца и њихових породица. То је један од бројних доказа да хрватско правосуђе није ни независно ни непристрасно, већ етнички мотивисано и у функцији државне политике, односно да се оправда безочни лажни мит, који је један од темеља хрватске државе. То је мит о Домовинском рату по коме су крајишки Срби били агресори, а Хрватска водила одбрамбени рат.

Линта каже да један од показатеља да је хрватско правосуђе етнички мотивисано јесу и бројна суђења припадницима ЈНА и Територијалне одбране и Војске и полиције РСК. Преко 4.000 српских бораца је процесуирано. Подигнуто је скоро 2.000 оптужница, донијето је више од 700 осуђујућих пресуда. Подсјетио је да се и даље бори да Србија призна крајишке борце, да Тужилаштво за ратне злочине процесуира бројне злочине над Србима, да пружи новчану и правну помоћ српским борцима које прогони хрватско правосуђе, као и да се оснује Меморијални центар српских жртвама страдалим у ратовима деведесетих година.

Присутни су били и помоћник предсједника Градске општине Земун Драган Матијевић и члан Вијећа Градске општине Земун Милан Миливојевић, потпуковник Петар Ајдиновић, секретар Асоцијације избјегличких и других удружења Срба из Хрватске и представник Покрета Срба Крајишника Милојко Будимир и многи други.

Женска пјевачка група Чуваркуће из Земуна, Удружења Културна заједница „Шамарица” отпјевала је песму „На Кордуну гроб до гроба”, Милош Крнета је прочитао пјесму ”Корански мост” Бојане Вучић.

На Малу Госпојину 1991. страдали су  кордунашки резервисти и официри Војске Југославије Миле Бабић (1949), Никола Бабић (1948), Васо Бижић (1955), Светозар Гојковић (1959), Зоран Комадина (1964), Божо Козлина (1954), Миленко Лукач (1959), Слободан Миловановић (1966), Миле Пеурача (1964), Милић Савић (1955), Јован Сипић (1966), Милош Срдић (1948), Небојша Поповић (1967).

С њима су били Душко Мркић, Светозар Шарац, Миле Пеурача, Ненад Трбојевић, Небојша Јаснић и Бранко Маџарац.

Након комеморације присутни су отишли у Манастир Светог Архангела Гаврила у Земунском парку како би запалили свијеће за страдале.

 

Текст и фото: Драгана Бокун

Нема коментара

Напишите коментар