Одржано традиционално Вече Србљана
Завичајни клуб Личана Срб организовао је 22. фебруара у ресторану Kengur Resort на Алтини у Земуну, традиционално Вече Србљана. Ова традиција траје преко 20 година.
На самом почетку споменули су и сјетили се драгих људи који су преминули у посљедње двије године и који су ненадокнадив губитак за Клуб, трагично настрадали млади Марко Рађеновић, симбол ЗКЛ Срб Јован Јоцо Милеуснић, дугогодишњи предсједик Заквичајног клуба Ђорђе Кеча, човјек који је водио финансије Клуба Пеђа Калинић и један од идејних твораца Завичајног клуба Стеван Стево Шијан.
Срећко Угрица из Куновца, је традиционалном личком здравицом започео ово завичајно сабрање, и заједно са предсједником Клуба Жељком Рашуо, подигао чашу.
Рашуо је свима пожелио добродошлицу.
– Идеја и жеља свих нас у Завичајном клубу Србљана је да нам се придружи што више чланова, људи који љубав према завичају преносе кроз генерације, а највише бисмо вољели да у нашим редовима има што више младих који би унијели свјежину, иновативност и креативност у наш будући рад.
Затим је досадашња најмлађа чланица Уна Мандић додијелила чланске карте новим члановима Марини Рашуо, Нини Војводић и Вуку Мандићу.
– Подјела ових чалнских карата је идеја да ојачамо и убацимо младе „пелцере” у наш клуб, и сљедеће године настављамо са том традицијом.
Храбра Личанка Даринка Рашуо овог љета заједно са осталим активистима протествовала је против инвеститора хидроелектране на извору ријеке Уне. Некоилко пута је стала пред багер, и њен глас о значају Уне, далеко се чуо.
– Захвалила бих се свима на одбрани љепотице Уне која живот значи за наш крај и која је трајала 42 дана. Такође, захвалила бих се нашим драгим пријатељима из Унско-санског кантона Бишћанима јер су нам дали велику подршку и били уз нас током цијеле борбе која је била неизвјесна. Мјештани Срба су одликовани за храброст и очување Уне. Била ми је изузетна част да од начелника Унско-санског кантона преузмем ту плакету у име мојих Србаљана. Такође, споменула бих нашег драгог Личанина Раду Шербеџију који је сам рекао да је ово једна велика побједа за нас мјештане и шире и том приликом рекао да су Личанке најхрабрије жене.
Рашуо је напоменула да су имали подршку и једне од највећих свјетских организација за заштиту ријека, од познатих хрватских музичара Дака Рундека, Миле Кекина, саборских заступника и обичних људи свих нација.
– И најважнији од свих, били су наши Србљани Сувајци. У тим данима су сви заједно радили и свако је био од користи и то заједништво је постигло резултате. Уна нас је удјединила.
Ове године планирају да одрже Дане Уне и да друштвени живот обогате разним садржајима. Потребни су им млади људи са идејама и финансијска средства да оплемене ову причу.
– Молим вас да се сви укључите да наставимо овим корацима којима смо кренули. И да младим људима који желе да се врате у Лику, то буде омогућено – рекла је Рашуо и захвалила се домаћину Синиши Жижи, Доминики Радаковић и Диани Клапаревић као и предсједнику Жељку Рашуо.
Организатори су гостима припремили културно-умјетнички програм, наступио је КУД Ћирило и Методије из Бусија. Наступили су први ансамбл на челу са Милошем Бошњаковићем и женска пјевачка група на челу са Снежаном Тишма.
Доминика Радаковић позвала је „сениоре” Завичајног клуба Личана Срб да отпјевају неколико традиционалних пјесама, њихов наступ изазвао је опште задовољство присутних, тражила се пјесма више, а са бине су испраћени громогласним аплаузом. Срећко Угрица је говорио Лички завјет Лазара Лужајића и неколико анегдота.
„У Госпићу смо били господа/и господари. Оточац је/отечество наше. У Смиљану/смиље и босиље. Грачац, грч/и грло грудобран градили./Врховине врх неба нас дижу./Кореница корене нам чува, а/Срб име за век и векова./Лика је наша света земља и/наш олтар. Плитвичка језера/су наше очи у којима се купа/небо изнад Лике и бистре/наше успомене. ”
Доминика Радаковић је говорила нешто више и о едукативно-туристичком пројекат КУК младе Србљанке Невене Јелача. На самом улазу су се видјеле фотографије фазе изградње. Пројекат је започет у сарадњи са Удругом „Биотека“ Загреб и подразумијева сређивање околине Склопа, предивног водопада у Србу, прављењее стазе до видиковца „Кук“ и постављање стола и клупа на врху. Цијелом дужином стазе биће постављене табле са сликама и главним описом биљних и животињских врста карактеристичних за то поднебље.
– Пројекат се успјешно приведи крају, остало је још мало радова. Сам крај је планиран за средину овог љета када вас све очекујемо у шетњи, пикнику. Посебно се захваљујемо Невени Јелачи, вођи пројекта, њеном оцу Стеви Јелачи, Стефану Војводићу, Александру Дамјановићу, Јовици Делићу, Уни Чанак, Петри Рађеновић и Дамиру Војновићу што су помогли да се овај пројекат успјешно реализује.
Захвалност је упућена и фирми Steelsoft d.o.o. јер су најмлађи Србљани ову зиму дочекали у топлом.
– Захваљујемо се Даници Прчин и Зорану Дамјановићу на несебичном залагању и подршци не само Клубу српског народa Лике у расијању, компанија Steelsoft је поклонила клима уређај играоници у Србу. Играоницу користи преко 20 дјеце узраста од једне до седам година чијим је родитељима играонива једино мјесто гдје могу оставити дјецу да могу радити у Србу , за сада, јер не постоји вртић.
Организатори су организовали уз помоћ пријатеља и богату томболу, па су они срећне руке могли да добију лички сир, стару личку ракију, личку капу, двојнице, личку ракију Дидара, ваучере за прање аутомобила, пакет производа Винарије Петровић, букару, ручак у ресторану Дидара за четири особе, сат са логоом Клуба Србљана, лички сок од дрењина, лампа од кованог гвожђа, чутура са логом клуба, Нектар пиво, апартмани на Дивчибарама, два ноћења за двије особе, главна награда је клима уређај, а добила ју је најмлађа чланица Клуба.
Посебно занимљива је била вечерашња лицитација коју је водила шармантна Даринка Рашуо, а асистирала је Диана Клапаревић. Гости су лицитирали за 150 евра тамбурицу бисерницу, буре за ракију од 3 литре испуњену ракијом старом 50 година, највећу понуду 230 евра је дала једна млада дама, буре за ракију од 5 литара пуно ракије за 230 евра, дрес ФК Устаника стар 70 година лициитирао је Александар и освојио за 240 евра, посуда за држање бруса за појасом, антиквитет стар преко 100 година, лицитирао је један господин за 150 евра.
Музичари Александар Чутаја, Миодраг Вућућевић и пјевачи Зорана Пејновић и Маринко Милинковић забављали су госте до дубоко у ноћ.
Текст и фото: Драгана Бокун