Преображењски и сведалматински сабор у манастиру Крка
Поводом празника Преображења Господњег Његова светост патријарх српски Порфирије служио је свету архијерејску литургију у манастиру Крка у Далмацији.
Неколико стотина православних верника, из свих крајева, окупило се и ове године у светоархангелском манастиру Крка, древној светињи православља у Далмацији, како би присуствовали литургијском слављу поводом празника Преображење Господње. Свету архијерејску Литургију служио је Његова Светост Патријарх српски Г. Порфирије уз саслужење Високопреосвећеног Архиепископа задарско-шибеничког и Митрополита далматинског Г. Никодима и Преосвећеног Епископа бихаћко-петровачког Г. Сергија, свештенства и свештеномонаштва из неколико епархија Српске Православне Цркве.
У својој надахнутој беседи, пред бројним верницима сабраним под сводовима крчке Светиње, Патријарх Порфирије истакао је да су мир и љубав основни принципи живота у Христу, наглашавајући значај преображаја човека изнутра који води ка истинској духовној обнови и складу са Божјом творевином.
– Браћо и сестре, у радости смо се сабрали у овој великој православној светињи, у манастиру Крки, у предивном крајолику, у творевини Божјој која сведочи о Њему, Једном у Тројици Богу, Оцу и Сину и Светом Духу. Сабрали смо се у радости безобалној, неописивој и надумној да се молимо за мир у свету, да се молимо за мир у души нашој, у души сваког од нас понаособ. Сабрали смо се да се молимо за мир, да мир имамо са Богом, да мир имамо у себи и у својим породицама, да има мира у комшилуку, да има мира уопште међу људима. Без мира је сувишно и, да не кажем, безумно говорити о било чему. Мир је увек дар Божји. Мир се даје оном ко је отворен за реч Божју, за реч Христов. Онда када разумемо реч Христову све у нашем животу почиње да бива у складу са Његовом речју- истакао је Патријарх
Беседећи о празнику Преображење, тумачећи речи Светог Јеванђеља, Патријарх Порфирије подсетио је на пример и учење Светог Апостола Павла нагласивши како љубав треба да буде принцип по којем није важно оно шта други чини нама, већ оно што ми другом чинимо.
– Сабрали смо се, браћо и сестре, на овом светом месту на којем вековима постоји ова наша светиња у којој се сабирају православни Срби из Далмације и из свих крајева света да би се молили Богу и да би научили ту истину о којој смо говорили, али и сви људи добре воље, независно од тога ко су и шта су, који исто тако као иконе Божје и деца Божја чезну за оним што апостол Павле открива и сведочи речима да је љубав свеза савршенстава и савршенства. Нема другог моста, нема другог пута од моје душе ка твојој души. Могу покушати манипулацијама и утиском да те преварим и слажем и обрнуто. Нажалост, и то је нешто што припада нашим животима, али је важно наше опредељење и одлука, оно шта хоћемо да будемо. Ако хоћемо да будемо житељи и становници не само идеје, него живота манастира Крке, живота и речи апостола Павла, онда нећемо имати никакву дилему. Може бити да неће бити лако, јер то подразумева крст. Љубав је увек распеће. Колико ли пате мајка и отац због свог детета, колико ли зноја проливају да би васпитали дете? То је распеће, али у том распећу је васкрсење, јер то чине из љубави. И унутарња сатисфакција јесте управо љубав која је дар од Бога. Зато, дакле, долазимо у ову светињу да се охристовимо, да Јеванђеље постане наш живот. И ево нас овде на празник Преображења, који нас позива да разумемо да ништа у нашем животу не зависи од оног што је споља, тј. примарно од оног што је споља. Тек кад се изнутра преображавамо, преображаваћемо и оно што је споља. Преображавајући себе преображавамо оно што је око нас, преображавамо свет. Зато нека би Господ дао да ова киша која нам је преко потребна буде благослов Божји за нас, као и наук да узрастамо у вери у Христа, у љубави у Њега, у нади у Њега, како бисмо се непрестано и увек преображавали постајући бољи и узрастајући у врлини да би онда и око нас све било боље. Нека сте благословени и срећан вам празник- поручио је Патријарх Порфирије.
Преображење у Крки је посебан благослов
Иако се у манастиру Крка сваке године традиционално окупља велики број верника, сваки долазак у Светињу која вековима сведочи веру и опстанак православног живља у Далмацији, посебан је и јединствен благослов.
– За све нас који потичемо из ових крајева, а могу рећи и посебно за све нас који смо се вратили живети овде у Далмацију, сваки долазак у Крку је посебан благослов. То је наше духово средиште, место које нас миром, љубављу али и дубоком историјом веже, охрабрује и надахњује, даје нам снагу да останемо и опстанемо. Преображење је одувек било симбол окупљања у Крки, а долазак Патријарха српског по други пут ове године, још један је благослов који ћемо данас понети са собом – каже Јована Ђурђевић.
– Иако у Крку долазим јако често, не само у време великих празника, сваки нови долазак је посебна радост. Срећни смо кад видимо да сваке године овде долази велики број људи из свих крајева, не само о Преображењу већ и на празик Светог Архангела Михаила који је заштитик манастира Крка, и на Света Три Јерарха када прослављамо славу крчке Богословије. То је потврда да не заборављамо наше светиње, а долазак патријарха Порфирија уједно је потврда да ни ми Срби у Далмацији нисмо заборављени – поручује Петар Ђурђевић.
Долазак у Крку али и свако враћање родном крају, месту одакле им потиче предачка лоза, посебну емоцију изазивају код оних које су животне околности одвеле далеко од вољене им Далмације.
– Моја мајка је одавде из Кистања, а отац из Коларне код Бенковца. Ја сам рођена овде али сви сада живимо у Србији. Памтим своје детињство овде, играње око фантане у порти манастира. Од 2011. године долазимо редовно, свако лето у време Преображења, и могу слободно рећи да овде осећам једно посебно блаженство, један мир који је тешко пронаћи тамо где живимо. Мислим да су ти доласци важни, као што долазак Патријарха овде сматрам важним, као један вид подршке и нашим људима који су овде али и онима који би се хтели, могли враћати. Вера у Бога је основ свега – поручује Александра Безбрадица, млада докторица коју је пут из Кистања 1995. год, као бебу, одвео до Београда .
– Отишла сам из својих Рамљана са осамнаест година и већ педесет и шест година живим у Швајцарској, али Крка има посебно место у мом срцу. Сећам се да је моја мајка пешке, босонога овде долазила заветно сваке године на Преображење. Кући би се враћала носећи у шаци које зрно грођа или шљиву као благослов нама деци. Овде се молила за све нас, то је био велики и посебан дан, зато се увек са радошћу враћам Крки- са посебном емоцијом прича Аница Хараминчић-Крстановић.
Преображење Господње је један је од великих Христових празника када се, према народном предању, преображавају и гора и вода. Пребражење је празник на који се, из године у годину изнова преобрази и далматинска Буковица, празник који својом светлошћу изнова обасја и манастир Крка, вечни сведок долазака и одлазака, сусрета и растанака.
Вече уочи Празника у манастиру Крка служено је свечано вечерње богослужење којим је началствовао протосинђел Пајсије, настојатељ манастира Крупа, уз саслужење ђакона Горана Лукића.
Преузето са: СРБИ.хр