АКТУЕЛНО:

Прослављен Илиндан у Великој Попини у Лици

Велика Попина село у Лици недалеко од Грачаца и данас живи свој живот унаточ бројним неприликама које су се дешавале у животу овога народа. Село је по попису од прије 120 година имало око 3000 становника, а данас овдје живи око 30 људи од сточарства и продаје пољопривредних производа, од чега само три породице са дјецом.

Добро да има ико жив, с обзиром кроз шта је прошао овај народ у новијој историји. Пред Први свјетски рат у Америку је емигрирало стотињак људи,а исто толико и послије Другог свјетског рата у Војводину. Између два велика рата око 100 солунских добровољаца одселило је  у Славонију, Банат , Бачку и на Косово и Метохију. У другом свјетском рату Попина је имала 252 жртве од чега већина у најбољој репродуктивној способности. И када се свему томе дода 1995. и избјеглиштво у Србију, биланс за ово насеље је поражавајући.

Прва Попињска заповијест гласи: Да Попињац сваке године бар једном посјетити своју Попину и једну од попињских манифестација. На та начин Попињци се колико толико боре за очување своје дједовине, традиције и обичаја и сви они који су у могућности углавном помажу на овај или онај начин своме завичају.

У Великој Попини је 2015.године формирано удружење грађана Еко ЧУВАРКУЋА, која већ непуних 10 година покушава да ревитализује ово насеље у условима гдје се са подозрењем гледа на свако организовано дјеловање. Покренут је илустровани годишњак Глас Велике Попине, који окупља и информише Попињце о дешавањима у завичају. Уређен је и друштвени дом, зграда у власништву Српске православне цркве у којем се окупљају мјештани у разним приликама. Дом је посвећен књижевнику Бранку Ћопићу,чија је мајка Соја Ћопић, рођ. Новаковић, Попињка по рођењу. У захвалност Бранку Попињци су формирали библиотеку у Дому са преко 1500 наслова, што је ријеткост за неко србско насеље сеоског типа данас у Р Хрватској.

И ове године као и до сада одржане су три манифестације посвећене заштитнику села Св.Прор.Илији чије име носи храм у Великој Попини, који по својој величини превазилази све личке храмове, али на којем ни до данас није обновљен иконостас, са којег су непознати починиоци још 1998. украли 17 православних икона.

Сваке године 31. јула одржава се Личко првенство у бућању на којем учествују екипе из Велике Попине и из околине, које се завршава додјелом пехара и медаља, поклона од спонзора и заједничким ручком учесника и организатора.

 

Ове године побједнички пехар и златне медаље освојила је екипа Пекићи из Велике Попине у којој су наступали Петар, Александар и Михајло Новаковић, дјед, син и унук.

Друго мјесто освојила је екипа Подљут ( Зоран, Милан и Милош Стојасављевић)

Дан уочи Св. Илије организују се у преподневном времену двије атлетичарске трке кроз Велику Попину, за одрасле на стази од 3500 м и за дјецу на 800 м, након чега додјељујемо признања. Побједник трке на 3500 м био је Лукић Драгољуб из Пландишта, а најстарији учесник Душан Стојсављевић (1954). Друго мјесто освојио је Младен Новаковић из Велике Попине, а треће Милан Кљајић из Грачаца.

 

Побједничку медаљу у трци на 800 м освојио је Јанко Новаковић из Новог Сада, друго мјсто Теодора Кљајић из Београда, а треће Вања Лукић из Апатина. Организатори ове трке су попињски атлетичар Младен Новаковић из Новог Сада и ветеран Сава Лукић из Владимировца.

Уочи самог Илиндана, у вечерњим часовима, Попињци се окупљају на манифестацији „Попињско прело“, гдје у трајању од два часа наступају културно-умјетничка друштва из Лике и Далмације, која дјелују у саставу СКД „Просвјета“. Учествују и пјесници и рецитатори,а прело нам служи и за додјелу захвалница и признања заслужним појединцима и институцијама. Ове године највише признање „Попињску повељу“ поводом 10 година излажења часописа Глас Велике Попине додјелили смо Јелени Лабус Грујић, графичком дизајнеру наших новина, која волонтерски учествује у изради овог часописа и редовно долази на наше манифестације.

Повељу је добило и СКД Просвјета, пододбор Удбина за вишегодишње наступе на Попињском прелу. Захвалнице смо уручивали нашим спонзорима и добротворима Жељку Медаковићу, Милутину Грубишићу Мушици, Милошу Стојсављевићу из САД, Фадилу Ферхатбеговићи и Божану Шпановићу који сваке године спонзоришу ове манифестације и кад год стигну учествују на њима.

На сам дан Св.Прор.Илије у храму је одржана света литургија гдје је чинодејствовао парох грачачки, протонамјесник Предраг Пантелић. Кум цркве ове године био је Ђурађ Грубишић, који је организовао закуску за вернике испред храма, по завршетку литургије. Музички дио програма за Светоилиндански сабор покривали су Ранко Станић Џими, Новица Текић и Страхиња Миливојевић,а угоститељске услуге пружала је Есма Ловринчевић из Книна.

И овом приликом позивамо све наше сународнике да и даље његују своје обичаје, историју и традицију и да их преносе на своје потомке.

 

ЂОРЂЕ СТОЈСАВЉЕВИЋ

Нема коментара

Напишите коментар