Епископ Герасим на прослави Велике Госпојине у Перни на Кордуну
Његово Преосвештенство епископ горњокарловачки Герасим на дан Успења Пресвете Богородице посјетио је окупљене вјернике на црквишту некадашњег храма посвећеног овом великом празнику у мјесту Перна код Топуског.
Том приликом Преосвештени епископ осветио је славске дарове колач и жито које су припремили кумови овогодишње славе.
Након освећења славских дарова, извршен је парастос за невино страдале жртве у Другом свјетском рату.
– Повод за долазак, поред обиљежавања овог великог празника је и отпочињање изградње Храма Успења Пресвете Богородице истих димензија и истог стила какав је некада био.
Владика је поручио да га радује што постоје иницијативе и у другим мјестима да се подижу храмови.
– Можда су моје жеље велике, можда бих ја желио да свако мјесташце има свој храм, могућности су другачије. Вјерујем да тамо гдје има иницијативе од народа да ће се тај храм подићи. Храмови су нам потребни, храмови су као учионице. У њима ми не можемо ништа лоше научити.
Да је храм итекако потребан доказ је многобројни вјерни народ који се окупио на прослави Велике Госпојине. Ове године било је присутно око 1.000 Перјана и њихових пријатеља. У забавном програму наступила је позната пјевачка група Момо и Додир.
У Перни је 1715. године изграђен православни храм Успења Пресвете Богородице. Прво јавно извођење химне Светом Сави било је управо у Перни на Кордуну за празник Велику Госпојину 28. августа 1856. године у овом храму. За једног од аутора химне Светом Сави у данашњој верзији сматра се православни свештеник Никола Беговић који је био један од највећих српских просвјетитеља у Крајини. Храм је обновљен 1886. године и у то вријеме парохија Перна спадала је у ред највећих српских православних парохија. Усташки режим је да спалио цркву 1941. године. Остатке цркве је нова власт уклонила послије завршетка Другог свјетског рата. Од тада храм није обновљен. На мjесту некадашњег храма 2007. године подигнут је Крст.
Новинарка Српског кола
Драгана Бокун
Фото: Епархија горњокарловачка