„Село кулена“ и општина заједништва

Нешто мање од 30 км од Осијека удаљена је Општина Јагодњак у којој је насељено већинско српско становништво.

Општина Јагодњак са 1500 становника једина је барањска општина која се налази у саставу деловања Заједничког већа општина Вуковар. Територијално је смештена у западном делу Барање, односно у северном делу Осјечко-барањске жупаније и у њеном саставу налазе се насеља Јагодњак, Болман и Мајшке Међе.

– Већинско је српско становништво у општини и међуетнички односи су доста добри. У Општинском већу имамо и представнике већинског народа, као и мађарске и ромске националне мањине. Сарађујемо доста добро, за сада немамо проблема. Било ко од наших мештана ако нам се обрати са некаквим проблемом, ми ћемо решење да нађемо заједничким снагама. На предстојећим изборима имамо и новост, а то је да ћемо на функцији заменика начелника имати и кандидата ромске националне мањине. Са тим човеком се доста добро слажемо и до сада је био код нас у Већу. Исто тако добра комуникација је и са другим националним мањинама – каже начелница Општине Јагодњак Данијела Млинаревић која ову локалну самоуправу описује као сложну и радну заједницу.

– Тренутно смо при крају са радовима на Етно кући, то нам је јако вредан пројекат са којим мислимо у будућности наставити да развијамо нашу општину и сарадњу са другим општинама, а можда и са Туристичком заједницом. С обзиром са смо ми село кулена, планирамо да ту направимо и некакву кућу за одмор и дружења, односно за само представљање села, наших удружења, управо тог кулена, као и различитих ОПГ-ова. Такође, у претходном периоду имали смо и санацију одлагалишта смећа, уредили смо две улице у Мајшким Међама, две у Болману и једну у Јагодњаку, то су стварно били вредни и корисни пројекти за наше мештане – додаје начелница.

Друштвени домови и зграда ватрогасног дома у Јагодњаку уређени су и обновљени пре неколико година, док је Центар удружења који се гради у Болману у завршној фази извођења радова. Путем капиталних средстава Заједничког већа општина Вуковар значајна средства уложена су у изградњу и уређење поменуте Етно куће, док су капитална средства Српског народног већа уложена у уређење кровишта на амбуланти у Болману, уређење фасаде на Центру удружења, а одређена средства уложена су и у изградњу свлачионица које се налазе уз Дом културе у Јагодњаку. Исто тако, ова локална самоуправа нуди бројне потицаје за задржавање младих на свом подручју.

– Што се вртића тиче Општина финансира његов рад, плаћамо најам, осигуравамо плате запосленима и одређеним постотком плаћамо месечни износ за свако дете које похађа вртић и на тај начин олакшавамо родитељима. Имамо издвојене одређене износе и са којима суфинансирамо куповину некретнине младим брачним паровима, као и накнаду за новорођено дете. Исто тако, активан нам је и пројекат Зажели којим се води брига о старим и немоћним особама. Пројекат је од великог значаја читавој заједници, имамо око 106 корисника и 18 запослених жена – појашњава начелница Млинаревић.

Активна бројна удружења

На подручју ове барањске локалне самоуправе активна су и бројна удружења која доприносе развоју и напретку општине, а нека од њих су Добровољно ватрогасно друштво Јагодњак, СКД Просвјета пододбор Јагодњак фолклорна секција, коњичко, риболовачко и ловачко удружење, као и удружење жена. Такође, активни су и спортски клубови који окупљају углавном млађе становништво.

– Од спортских клубова имамо НК Братство Јагодњак који игра прву жупанијску лигу и при врху је табеле, НК Јован Лазић из Болмана који се налази у средини табеле Друге жупанијске лиге с тим што је тај клуб пре годину дана био и првак Друге жупанијске лиге, играо је финале купа. Имамо Стрељачки клуб Болман који се такмичи у свим категоријама Прве хрватске лиге и готово у свим категоријама су прваци, екипно и појединачно. Исто тако из Стрељачког клуба Болман имамо и шест репрезентативаца, у категоријама кадета, јуниора и сениора. Имамо и Тротинг клуб у Јагодњаку који је доста добро функционисао, труде се, раде и даље, а активан је и Аикидо клуб – рекао је испред Општине Јагодњак Стево Млинаревић.

 

„Село кулена“

Своју препознатљивост Јагодњак је остварио и кроз кулен – месну делицију претворену у бренд, па је управо кулен постао заштитни знак Јагодњака створивши при томе од самог места „Село кулена“. Све већи број људи, из године у годину привлачи и манифестација Куленијада, која има за циљ промоцију кулена као традиционалне гастро пунуде Барање.

– Сваке године ми ту манифестацију унапређујемо, да ли у смислу фолклора, гасто понуде, гостију или ипак звучних имена која тај дан учествују у музичком делу програма. И ове године нам је у плану да Куленијаду организујемо на највишем нивоу и надамо се одзиву учесника бар као и до сада, ако не и више. Досадашњи просек био је око 120 до 130 излагача – појашњава Млинаревић који је сваке године укључен у организацију поменуте Куленијаде.

Испред Општине наводе како имају у изради неколико пројеката које намеравају да проводе у наредном периоду. Ове године креће се у реализацију пројекта Спортског центра у Јагодњаку који ће бити у близини поменуте Етно куће и Центра за развој гастрономије, спорта и културе, пројекат такође финансира ЗВО. Тај пројекат представници Општине описују као веома значајан будући да планирају да запосле одређени број људи, али и да привуку већи број туриста. Што се производње кулена тиче, при крају су са добијањем пројектне документације за изградњу производних погона, у питању је зграда од преко хиљаду квадрата површине у којој ће четири произвођача да производе сухомеснате производе, са нагласком на домаћи јагодњачки кулен. Планирано је и отворење кухиње у којој ће бити запослен одређени број жена.

– Инфраструктуром смо ми далеко одмакли, готово да немамо лоше улице, све су нове. Плин, вода, струја, јавна расвета, све је то ново. Друштвени домови су обновљени, удружења имају своје просторе, Општина има нова возила којима помаже удружењима и старијем становништву, преко 20 запослених ради у нашем комуналном друштву, али једноставно нам фали људи. Нажалост, не можемо да задржимо младо становништво, тренд одсељавања јесте стао, али нико нови се не досељава, то је проблем – рекао је Стево Млинаревић.

Општина Јагодњак има велики број својих плацева и некретнина, а ове године у плану им је да, уз минималну цену, дају прилику својим мештанима да дођу до свог земљишта или некретнине, само како би изградили своју будућност на подручју ове барањске општине.

 

У плану изградња два вртића

Основну школу Јагодњак похађа око 150 деце, док 24 деце похађа дечији вртић. У плану је изградња новог дечијег вртића у Болману и Јагодњаку, тако да се представници Општине надају како ће тај број деце у вртићу бити већи, с обзиром да тренутни капацитети не испуњавају услове за уписом већег броја деце од поменутих 24.

Као доказ заједништва у овој локалној самоуправи, између осталог, традиционално је крајем сваког марта и обележавање Болманске битке, једне од најкрвавијих битака у завршници Другог светског рата.

Тематски парк Болманске битке у Болману

– Имамо и ромска удружења, Веће ромске националне мањине, Мађарско веће националне мањине, једино Мађари немају некакво своје удружење, али организовани су преко поменутог већа. Недавно смо обележавали 80 година Болманске битке, посећеност је била јако велика, Дом културе је био пун, сва удружења и народи су били присутни. Хрвати, Мађари, Срби, Руси, сви су били присутни, бројне делегације. Интонирале су се четири химне, на пуно програма сам био присутан, али нисам доживео да се баш четири химне интонирају на једној манифестацији – поносно истиче Млинаревић.

Јачањем и развојем ове локалне самоуправе тежи се осигуравању боље квалитете живота за све становнике, што значи додатно унапређење друштвеног живота и инфраструктуре, остваривање раста и развоја привредних активности, као и стварање нових радних места с циљем пораста броја становника.

Преузето са: СРБИ.хр

Нема коментара

Напишите коментар