Трибина у Београду: Трамп би могао да подржи већу самосталност Српске унутар БиХ

Новоизабрани предсједник САД Доналд Трамп неће у БиХ наставити политику двоструких стандарда Џозефа Бајдена и могуће је да ће подржати већу самосталност Републике Српске унутар БиХ, оцијенио је шеф Представништва Републике Српске у Србији Млађен Цицовић.

Цицовић је на трибини „Српска послије побједе Трампа“ у Београду рекао да се може очекивати да ће Трампова администрација бити склонија прагматичним и економским односима са Републиком Српском, избјегавајући дубље политичко мијешање у њене институције, осим у случају већих кризних ситуација.

Такав став Трампове администрације вјероватно би, сматра Цицовић, донио и промјену односа ЕУ према Републици Српској.

– Једно је сигурно, Трамп у БиХ неће наставити Бајденову политику двоструких стандарда и стално и упорно окривљавање Срба за све што таква политика лоше и накарадно произведе, али је мало вјероватно да би подржао издвајање Републике Српске из БиХ – оцијенио је Цицовић.

Он сматра да је вјероватније да ће Трамп помагати економском напретку и установљењу стабилног статуса Републике Српске у оквиру БиХ, као и да је могуће да ће подржати и већу самосталност Републике Српске унутар БиХ.

– Дакле, иако би резултат америчких избора могао донијети политичке промјене које ће у некој мјери обликовати односе између САД и Републике Српске, судбина и напредак наше републике у највећој мјери зависи од нас самих, од наше унутрашње снаге, одлучности и јединства – навео је Цицовић.

Бивши министар спољних послова СРЈ Владислав Јовановић оцијенио је да треба очекивати повољније вјетрове чим Трамп ступи на дужност предсједника САД, али не моментално, па чак не „и са средњим трајањем, при чему ће неки бити и са дужим“, те да се треба сходно томе поставити.

Јовановић каже да Република Сроска треба да се постави у позицију да не буде оптуживана за жељу да изађе из БиХ и да избјегава „да је хватају на процедури“, да не буде она та која ће им дати прилику да је сумњиче за проблеме, већ да за разарање Дејтонског споразума објасни да се ради о намјерном настојању да се Република Српска истисне из њеног положаја.

– Треба објашњавати да је циљ деструкције Дејтонског споразума потпуно иститснути Републику Српску из њеног легитимног и легалног положаја – каже Јовановић.

Он сматра да не треба очекивати одмах позитивне резултате Трампове админстрације.

– Било би добро да и Трампу приђемо са очекивањима, али не са „даровима“ који ће брзо доћи. Он ће морати када буде регулисао односе према главним ратиштима и силама да се осврне и на локалне проблеме у шта и ми спадамо – рекао је Јовановић.

Он сматра да ће тада и међународни односи који су сада антагонизирани, „можда при крају Трампове владавине“ да се нормализује, а у систему нових међународних односа ће и интереси других на Балкану да буду видљивији, а не само ЕУ и Америке.

– У том смислу ће и перспектива за позитивније рјешавање и положаја и права Републике Српске, а и Србије и Косова и Метохије, да буде лакше постављено и са изгледима да буде принципијелније рјешавано него досад – оцијенио је Јовановић.

Професор емеритус Ненад Кецмановић сматра да након инаугурације Доналда Трампа за предсједника САД 20. јануара 2025. године Републици Српској, на челу са њеним предсједником Милорадом Додиком, може бити само боље.

Кецмановић је говорећи у Београду на трибини „Српска послије побједе Трампа“, упозорио да је интермецо између објаве резултата избора у САД и инаугурације новог предсједника веома опасан, те да ће имати рефлексије и на глобалном и локалном нивоу.

Бивши дипломата Дарко Танасковић сматра да је за Србију и цјелокупни српски национални корпус од суштинског значаја да се у тренутку наступања промјене на врху америчке политике рационално размотри њен потенцијални одраз на остваривање српских националних интереса.

Он је указао да би на нивоу Србије и Републике Српске требало оформити мали тим састављен од компетентних политиколога који ће врло усредсријеђено и по секторима пратити како се наступање америчке политике под Трамповим водством одржава у земљама које су значајне за Српску и Србију.

– Свакодневно требамо сакупљати податке шта се ради у америчкој администрацији – рекао је он.

Скуп су организовали информативно-политичики портали „Све о Српској“ и „Факти“, уз подршку Представништва Републике Српске у Србији.

Преузето са: РТРС

Нема коментара

Напишите коментар