АКТУЕЛНО:

У Барајеву пети пут служен помен српским жртвама страдалим у злочиначкој акцији Олуја

Пету годину у низу, у организацији Удружења избјеглих, прогнаних, расељених и досељених “Ново Огњиште”, на празник Марије Магдалине, у саборној цркви Светог Саве у Барајеву, одржан је помен који је служио протојереј ставрофор Видо Милић за српске жртве страдале у злочиначкој акцији “Олуја”.

– Немамо право никад да заборавимо да је у ратовима деведесетих година 22 људи из наше општине положило живот за српску слободу – поручују из удружења Ново огњиште које у сарадњи са СПЦО Барајево годинама уназад, поред помена за жртве злочиначке акције Олуја, сваког 24. марта организује помен за српске жртве погрома на Космету, као и НАТО агресије на Србију.

Из Удружења подсјећају да је ово прилика да се сјетимо и свих жртава страдалих током геноцида српског народа у Независној Држави Хрватској који је започео прије 83 године.

У највећем етничком чишћењу у Европи, спроведеном по завршетку Другог свјетског рата, хрватске војно-полицијске снаге, потпомогнуте америчким плаћеницима су са вијековних огњишта протјерале више од 250.000 крајишких Срба. Колика је била умијешаност Америке говори и чињеница да је кодно име „Storm” смишљено у Пентагону, а Хрвати су потом користили превод те ријечи-ознаке, тако да нису чак ни аутори имена те ратне операције.

Према подацима Комесаријата за избјеглице евидентирана су имена 1.856 погинулих и 836 несталих Срба, међу којима је 1.220 цивила. Мада је ова злочиначка акција имала све елементе геноцида, према одлуци Међународног суда у пресуди из фебруара 2015. године “Олуја” је оквалификована као етничко чишћење.

На територији општине Барајево евидентирано је 8.973 избјеглих, прогнаних и расељених лица из бивших република СФРЈ и са Космета. Према проценту укупног становништва ова локална самопурава спада у ред оних који су у највећем броју прихватили прогнане Србе. Већина тих људи у Барајево се доселила након егзодуса српског народа 1995. године. Данас на територији општине Барајево сваки пети становник (око 5.000) је дошао са ратом захваћеног подручја.

Преузето са: Слободна Херцеговина

Нема коментара

Напишите коментар