Врањеш: Веома охрабрује што није било позива на интервенционизам, потребан политички дијалог
Амбасадор БиХ У Србији Александар Врањеш поручио је да веома охрабрује чињеница да се на затвореним консултацијама о ситуацији у БиХ у Савјету безбједности УН нису чуле оцјене да је безбједносна ситуација у БиХ неповољна, као ни позиви да се укључи и интервенише спољни фактор.
И ако су се чланице Савјета безбједности у нечему могле сагласити јесте да је политички дијалог неопходан у складу са Дејтонским мировним споразумом, што свакодневно чујемо и од званичне Бањалуке – изјавио је Врањеш за Срну.
Врањеш је нагласио да је овдје важно поставити потпитање ко има капацитет да сједне за сто и проблеме рјешава дијалогом.
Он сматра да би то требале бити оне партије које чине власт, које су добиле повјерење већине бирача и које на бази демократске воље сваког од три конститутивна народа имају мандат да проблеме рјешавају политичким дијалогом у њихово име.
– Нажалост, видимо да политичко Сарајево тражи алтернативне саговорнике у Републици Српској који немају политичке капацитете, нити мандат српског народа. Такав дијалог не може да буде функционалан нити може да доведе до рјешавања проблема на које Република Српска указује – сматра Врањеш.
Говорећи о консултацијама у УН и понашању појединих учесника, Врањеш је истакао да су једино Француска и Велика Британија отворено подржале Кристијана Шмита и његову неоколонијалну управу, те да томе треба додати и јасну подршку Њемачке.
Према његовим ријечима, из свих ових ставова јасно је гдје данас Шмит једино ужива подршку, што је контрадикторно у односу на декларативне ставове који су се могли чути из ЕУ.
– Наиме, 2019. године Европска комисија је у свом Мишљењу о захтјеву БиХ за чланство у ЕУ осудила употребу бонских овлашћења, наводећи да је таква међународна супервизија у супротности са суверенитетом БиХ, а самим тим и чланством у ЕУ – подсјетио је Врањеш.
Он је навео да данас Њемачка и Француска, као најснажније и најважније чланице ЕУ, заједно са Великом Британијом агитују да се Шмиту јавно искаже подршка и дозвола за употребу бонских овлашћења, називајући то „јачањем стабилности, суверенитета и владавине права у БиХ“.
Врањеш је рекао да су, с друге стране, и САД и Русија и Кина рекле да треба дати предност унутрашњем дијалогу у БиХ у оквиру Дејтонског мированог споразума.
– Из свега се на крају можемо запитати да ли ЕУ и Велика Британија стварно желе добро БиХ и да ли је уопште виде као будућу чланицу ЕУ или је у питању њихова велика обмана конститутивних народа у БиХ. Утолико што је њихов фаворит Шмит скоро изјавио да ће ОХР бити затворен тек кад БиХ постане пуноправна чланица ЕУ. Другим ријечима никад – нагласио је Врањеш.
Он је као веома значајно истакао то што се данас из САД не чују позиви на интервенције, пријетње и кроз црно-бијелу визуру осуђивање само једне стране за све проблеме у БиХ.
– Њихов позив на досљедњу примјену Дејтона кроз унутрашњи политички дијалог требао би да буде позитиван за укупне односе у БиХ. Нажалост, политичко Сарајево не види даље од својих заблуда и антагонизама, па се плашим да ће, кад прогледају, већ бити прекасно за БиХ – рекао је Врањеш.
Извор: РТРС