f-strbac

Завршено обиљежавање 25 година од егзодуса Срба у „Олуји“

Делегација Документационо-информационог центра „Веритас“ и други представници протјераних Срба из некадашње Републике Српске Крајине посјетили су данас спомен-собу у Дринићу, на крају обиљежавања 25 година од егзодуса српског народа из Републике Српске Крајине у злочиначкој акцији хрватске војске и полиције „Олуја“.

Директор „Веритаса“ Саво Штрбац изјавио је Срни да је на обиљежавању страдања Срба на Петровачкој цести било доста посјетилаца, додавши да су први пут дошли и политичари, начелници неколико општина, као и начелник општине Доњи Лапац.

„Било је доста спонтаних долазака, Личани су традиционално присутни, а било је и 15 свештеника, са епископом бихаћко-петровачким и рмањским Сергијем на челу“, рекао је Срни Штрбац.

Он је навео да је простор око Спомен-крста, којег је „Веритас“ давно подигао, претворен у велико градилиште.

„Ради се пуном паром спомен-парк који ће, надам се, бити завршен наредне године“, рекао је Штрбац.

Његово преосвештенство епископ бихаћко-петровачки и рмањски Сергије служио је претходно на Петровачкој цести помен невино пострадалим српским цивилима из избјегличке колоне која се повлачила из Републике Српске Крајине током хрватске злочиначке војно-полицијске акције „Олуја“ 1995. године.

У нападу је убијено 10 цивила, међу којима четворо дјеце од шест до 13 година, док је 50 људи лакше или теже рањено.

Владика Сергије је истакао да се данас навршава пуних 25 година од стравичног злочина бомбардовања колоне избјеглица протјераних у „Олуји“, које су своје вјечне покоје задобиле у селу Јањила недалеко од Босанског Петровца, на мјесту познатијем као Петровачка цеста, саопштено је на сајту Епархије бихаћко-петровачке.

„Tо страдање мученика је засигурно њихов мост за Царство небеско, те на тај начин Петровачка цеста постаје цеста која води у вјечни живот“, истакао је владика Сергије у поздравној бесједи.

Владика је поручио свима онима који су немајући Бога у себи починили овај злочин, а чија имена нису позната људима, да су „позната самом Господу, у којега нема тајне и све сакривено бива јавно и објелодањено“.

У организацији Владе Републике Републике Србије и Владе Републике Српске у уторак, 4. августа, у Сремској Рачи је обиљежен Дана сјећања на све страдале и прогнане Србе у „Олуји“, а српски члан Предсједништва БиХ Милорад Додик и предсједник Србије Александар Вучић открили су спомен-плочу на мосту преко ријеке Саве.

Потом је у сриједу, 5. августа, у Бањалуци служен парастос у Храму Христа Спаситеља за Србе убијене у акцији „Олуја“. На Пердувовом гробљу у Бањалуци јуче је положен вијенац код споменика страдалим Крајишницима на Динари.

Обиљежавање у организацији „Веритаса“ настављено је јуче служењем парастоса у Храму Светих апостола Петра и Павла у Новом Граду, прислуживањем свијећа према „Мосту спаса“, те спуштањем вијенаца у ријеку Уну и полагањем вијенаца код споменика у Tуњици.

Исти дан у Храму Светога Саве у Сводни служен је парастос и положени вијенци код спомен-крста.

Према подацима „Веритаса“, током „Олује“ из својих домова протјерано је више од 220.000 крајишких Срба, а на евиденцији се налазе имена 1.869 погинулих и несталих Срба, од којих 1.220 цивила.

Међународни суд правде је у пресуди из фебруара 2015. године операцију „Олуја“ оквалификовао као етничко чишћење, али не и као геноцид, мада свјетски експерти за ту област тврде да је „Олуја“ имала све карактеристике геноцида.

Извор: Срна

Нема коментара

Напишите коментар