ЗУГ „Ћиро Личка Калдрма – Дрвар“ прославило славу Покров Пресвете Богородице
ЗУГ „Ћиро Личка Калдрма – Дрвар“ је 14. 10. 2024. године обиљежио 11 година својих активности и своју славу Покров Пресвете Богородице, која је била и парохијска слава града Книна и села Личка Калдрма, Лички Тишковац, Торбички Ваган, Шевина Пољана и Завлака. Најприје је одржано опело за све настградале и нестале КРАЈИШНИКЕ, као и освештење славског колача у Храму Свете браће Ћирила и Методија у Бусијама. Послије тога је настављено дружење уз богату трпезу љубави у парохијском дому у Бусијама.
Осим чланова ЗУГ „Ћиро“, између 100 гостију, били су присутни Стојановић Жана (кума славе) кабинет предсједника државе, Лакић Сања Министарство за рад, социјална и борачка питања, представници ГО Земун, Бокан Томислав НП „Динара-Дрина-Дунав“, чланови ЗУЛ „Никола Тесла“ Апатин на челу са Опала Драгољубом, Михајловић Љубо шеф жељ. станице Батајница, УГ „Завичај“ на челу са Ненадом Абрамовићем, Удружење Славонија у срцу на челу са Миодрагом Жарковићем, Будимо људи Батајница на челу са Владом Новаковићем и други. Посебно се захваљују кухињском особљу Гордани Којић. Путем мејла позвано је још 30 представника разних удружења и институција, али само се јадан јавио и честитао, а остали су игнорисали позив. Зашто?
Угодну атмосферу правили су Мандић Душанка са богатим репертоаром пјесама, Руње Владо гуслар из Гламоча, Љиљана Ћуић пјесникиња, пјевачке групе „Славонија у срцу“, „Банијски славуји“ на челу са Ђуром Клипићем, „Од тромеђе до мора“ (Драганић Љ.) ЗУГ „Ћиро“ и Пећанац Зоран уз музичку пратњу Вукас Неше. Дружење је започело уз пјесму „Нема раја без роднога краја“, коју су отпјевале све пјевачке групе и појединци заједно. У веома пријатној атмосфери дружење је настављено до раних јутарњих сати.
У официјелном дијелу програма Жељко Бурсаћ је позравио све присутне и захвалио им се на одазиву, а потом су скуп поздравили Стојановић Жана, Лакић Сања и Бокан Томислав.
Послије тога је Јован Вученовић упознао присутне да је ова година била најплодоноснија у наступима пјевачке групе ЗУГ „Ћиро“, са којом активношћу се не може похвалити ниједна друга пјевачка група. ЗУГ „Ћиро“ је у 2024. години наступао на сљедећим културним манифестацијама, а на некима је добијао и специјална признања (дипломе, плакете пехаре):
- АПАТИН „Личко прело“
- НОВИ САД „Сајам завичаја“
- ГО ЗЕМУН „Пливање за часни крст на Дунаву“
- КРУШЕДОЛ „Крушедолска звона“ (Крајишки црквено народни свесрбски сабсор)
- РАЈАЦ „Косидба на Рајцу“ (народна културно спортска манифестација)
- АПАТИН „Личка олимпијада“ (културно спортска манифестација)
- НОВИ САД „Ивандан“ (Слава НП „Динара-Дрина-Дунав“)
- ФРУШКА ГОРА „Дан устанка народа Србије 1941“
- СТРМИЦА/РХ „“Сијело тромеђе“ (Сасбор народног стваралаштва) – ЗАХВАЛНИЦА
- СРБ/РХ „Лички вишебој“ и „Дан устанка народа Хрватске 1941.“
- ПРИЛИКЕ „Фестивал изворног народног пјевања“ – ПРВО МЈЕСТО ЗА СЦЕНСКИ НАСТУП
- ОХРИД/СМ „Охридско сунце“ (Међународни фестивал пјесме и игре) – НАЈБОЉА ПЈЕВАЧКА МУШКА ГРУПА и НАЈБОЉИ СЦЕНСКИ НАСТУП
- ЗУБИН ПОТОК/КиМ „“Мој Колашин пјева Зубин Поток“ (фестивал пјесме и игре) – ДРУГО МЈЕСТО МЕЂУ МУШКИМ ПЈЕВАЧКИМ ГРУПАМА и НАЈБОЉИ СЦЕНСКИ НАСТУП.
- ЗЕМУН „Крстовдан“ (салава ГО Земун)
- КОВИЛОВО „Сабор Крајишниука и пријатеља“ (Жељко Бурсаћ је у име свих учесника предао рапорт ПРЕМИЈЕРУ СРБИЈЕ да је манифестација спремна за почетак)
- СУБОТИЦА „Буњевачко коло“ (Међународни фестивал традиционалног пјевања)
- ПЛАНДИШТЕ „Крајишки бисери“ (фестивал изворних крајишких пјесама)
- ЗЕМУН „Дан особођења од фашизма 1944“
- БАТАЈНИЦА „Дан особођења од фашизма 1944“
- СУБОТИЦА „Ој, Банијо родна грудо моја“ (Фестивал изворног пјевања)
- НОВИ САД „Дани РСК у српској Атини“
У паузима између наступа пјевачких група Жељко Бурсаћ предсједник ЗУГ „Ћиро“ је заслужним појединцима у знак захвалности за њихов допринос за афирмацију ЗУГ „Ћиро Личка Калдрма – Дрвар“ уручио признања у виду пехара и плакета.
На крају дружења Жељко Бурсаћ је изразио наду да се и сљедеће године истим поводм окупимо на истом мјесту и у још већем броју, уз стихове пјесме: Возила ме гарава машина од Калдрме па до града Книна. Кад би мого ја би опет биро да ме вози до Калдрме ЋИРО.
Информацију прибиљежио
Вученовић С. Јован