Ђурђевак – најпрепознатљивији вокално-инструментални састав са истока Хрватске
Вокално-инструментални етно ансамбл „Ђурђевак“ из Боботе уз песму испратио квалитетну радну годину иза себе.
Етно ансамбл Ђурђевак је састав квалитетних и музички поткованих љубитеља традиционалне музике, који преко десет година својом квалитетом одушевљавају публику, како у Хрватској тако и у Републици Србији, Босни и Херцеговини и другима. Једном годишње Ђурђевак за домаћу публику спрема низ етно нумера које су припремали током године, па су тако су и ове године 7. децембра приказали знање у Дому културе у Боботи.
– Посетиоци програма ће имати прилику слушати песме краја у којем су Срби оставили свој траг. Инспирацију проналазимо у КУД-овима како са наших простора тако и даље, али и видео снимцима других певачких група. Тренутно наша група броји 11 чланова, с тим да три до четири члана свирају и инструменте. Тешко је привући нове чланове, не могу рећи да није. Етно музика није толико популарна, али онај ко је воли и ко се бави таквом врстом музике цео живот остаје у томе – рекла је Милица Јовић која је од недавно и водитељка Ђурђевка.
Постојање Ђурђевка сеже у 2012. годину када је и основан, а до тада је деловао у склопу КУД-а Ђоко Патковић. Некада је вокално-инструментални ансамбл бројао више свирача него певача, али годинама касније тај број се изједначио. Неговање српске традиционалне музике у малој средини у Хрватској је специфичност која са собом носи изазове и бројне проблеме. Као највећу потешкоћу Вељко Јовановић наводи мањи интерес младих за поменуту врсту музике.
– Раду Ђурђевка сам се прикључио 2015. године када је организована радионица за оне који би волели да се баве традиционалном музиком и да науче да свирају нови инструмент. Првобитно сам у музичкој школи свирао клавир, али на наговор Станимира Перића, некадашњег члана, научио сам свирати фрулу. Није ми тешко одвајати време за овакву врсту хобија јер сви ми ово радимо из љубави, а за ствари које радиш из љубави се увек нађе време. Због утицаја друштвених мрежа, данашњег одгоја деце, све је теже привући чланове да се баве, за њих скромним хобијем, али они не знају коју дозу богатства он носи са собом – рекао је дугогодишњи члан групе Вељко, који у своје слободно време додатно помаже и свом сеоском КУД-у свирањем фруле и тапана.
Програм је отворен прикладном песмом „Домаћине добри гости ти дојдоше“, а наставио се у истом духу песмама попут „Не ломи ми лојзе“, „Село моје“ и „Хранила јула славуја“. Публика је имала прилику уз организаторе слушати и госте Етно певачку групу Босиљак из Брчког и певачку групу СКУД Дервента из Дервенте.
„Љубав према традицији ми даје инспирацију’’
Двадесетогодишња Милица Јовић из Бршадина, млада је љубитељка традиционалне игре и музике, а од недавно новододељеном улогом уметничког руководиоца, своје слободно време посвећује унапређењу квалитете поменутог певачког састава.
– Од малена сам у фолклору и кроз њега сам успоставила везу са овом врстом музике. Имали смо певачку групу у КУД-у, тада сам почела и самостално да наступам. Напредовала сам кроз похађање музичке школе, у њој сам научила сам различите технике певања. Знање сам спојила са искуством, а љубав коју у себи гајим према коренима и традиционалној музици је помогла да свој глас уобличим. На позив некадашње водитељке дошла сам на пробу видети да ли сам ја за овакву врсту хобија. Када сам видела колектив, начин рада, али и циљ етно ансамбла, одлучила сам да будем део те приче. Пар година касније, тачније у марту ове године, постала сам и сама водитељка сложне етно групе. Свака улога носи своју тежину, тако и ова. Састав је, углавном, женски и сваки карактер и глас појединца има своје предности и мане, али се ми увек успемо договорити. Сви наши чланови су релативно млади и одлучили смо ту предност искористити да се промовишемо и путем друштвених мрежа што је дало позитивну повратну информацију. Људима се свиђају наши видео снимци и доста људи је чуло за нас путем инстаграма – рекла је Милица.
Етно група из Боботе ниже наступе на бројним фестивалима етно музике у Хрватској и изван ње, где на најбољи начин представљају српску заједницу са ових простора, а младост и вољу својих чланова настоје да искористе како би напредовали.
Аутор: Тијана Живановић
Извор: срби.HR