Како фотографија из 2012. поново постаје алат за ширење нетрпељивости
На Фацебоок страници саборског заступника Домовинског покрета Стипе Млинарића Ћипе 20. 1. 2025. објављен је текст о Србима у Хрватској који по кућама наводно крију аутоматско оружје из којег несметано пуцају када нешто славе. Млинарић је написао пост (доступно овдје) покушавајући оправдати пуцњаву из аутомобила његовог страначког колеге Јосипа Дабре, којег је објава видеа у којем из аутомобила у вожњи са сувозачевог мјеста испаљује читав спремник метака стајала дужности министра пољопривреде у влади њиховог коалицијског партнера из Хрватске демократске заједнице Андреја Пленковића. Стајући у обрану Јосипа Дабре, Млинарић је одлучио скренути пажњу на Србе:
„Хрватима не треба непријатељ извана. Довољни смо ми сами. Ево нас опет. Кад Хрват направи и најмањи пријеступ, одмах скачемо. Распнимо га, разапнимо, линчујмо! А што је с онима који годинама дивљају, пријете и пуцају као да је рат још јучер стао? Њих пуштамо на миру. Хоћу ли жив дочекати дан кад ће се нетко из медија усудити јавно запитати – што ће Србима у тим селима аутоматско оружје? Одакле им? Колико га има? Није тешко погодити. Некад су имали пет пута више оружја него Хрвати, данас је тај омјер сигурно још и гори. Репетирке су замијениле стројнице, а ријетко која кућа нема арсенал. И што онда? Ништа. Шути се.“
Тврдњу да се по српским кућама у Хрватској крију арсенали аутоматског оружја које Срби по потреби ваде из ормара и пуцају рафале уз потпуну игноранцију тајних служби, полиције, новинара, политичара и цјелокупне јавности, саборски заступник није поткријепио никаквим примјерима ни подацима, није пријавио полицији, није понудио ниједан доказ у прилог овој тврдњи. Умјесто тога, наставио је пост антисрпском реториком:
„Годинама по српским селима одјекују рафали из аутоматског оружја – за сватове, Божић, Васкрс. Пред црквама, улицама, јавно пред камерама! И никоме ништа. Закони, изгледа, не вриједе за њих. Али када Хрват изван насељеног мјеста испали из пиштоља метак – одмах је то удар на националну сигурност.“
Спорну објаву с мноштвом инсинуација Млинарић завршава позивом својим коалицијским партнерима, позивајући Владу „да на том подручју направи заокрет“. „Вријеме је за питања, одговоре и правду – за све“, поручио је Млинарић. Објава је добила више од 1500 реакција и више од 1000 коментара, те је подијељена 87 пута.
Изостанак било каквих доказа који би говорили у прилог наведеним оптужбама, односно таргетирање Срба у Хрватској, Млинарић је илустрирао вишеструко проблематичном фотографијом.
Иста фотографија у хрватској јавности већ је била предмет полемика у љето 2020. када је објављена на порталу ХОП 4. коловоза, дан уочи прославе Олује у Книну (доступно овдје, архивирано овдје). На фотографији су приказане три дјевојке које на главама носе капе с кокардама. На друштвеним мрежама тада се повела националистичка кампања против тадашње саборске заступница Ање Шимпраге из Самосталне српске демократске странке, јер се тврдило да је управо она једна од дјевојака на фотографији. Након објаве фотографије испод које није писало да се ради о Шимпраги, али су је мрзитељи на друштвеним мрежама „препознали“, кренула је дифамацијска кампања усмјерена против ње.
Ланчане реакције на друштвеним мрежама и у медијима трајале су док се порталу Индекс није јавила медицинска сестра из Суботице Вукослава Круљ, која је открила да је она дјевојка која се на слици налази десно: „Била сам у средњој школи у Суботици, то је снимљено 2012. година након неког концерта, мислим да је био Баја Мали Книнџа. И немам никакве везе с том вашом заступницом“, изјавила је Круљ тада за Индекс (доступно овдје, архивирано овдје).
Истом фотографијом бавио се и портал Фактограф у чланку „Не, на овој слици није заступница СДСС-а Ања Шимпрага“, закључивши да је њено повезивање са Шимпрагом неосновано.
Фотографије с догађаја када је забиљежена и спорна снимка, а који се догодио 14. 12. 2012. у једном суботичком клубу, још увијек су доступне на порталу Суботица.инфо (овдје), гдје се на основу особа на сликама, као и позадине спорне снимке може видјети да се ради о истој вечери.
Извлачење из контекста
Друштвене мреже су погодно тло за ширење дезинформативног и манипулативног садржаја, укључујући фотомонтаже, фотошопиране фотографије и изманипулиране снимке. Међутим, и аутентичне фотографије извучене из контекста и манипулативно представљене такођер су средство путем којег се јавност доводи у заблуду.
Тако је и ова фотографија у објави саборског заступника Стипе Млинарића, чије неосноване тврдње су посебна тема, приказана изван контекста. Иако је објављена без описа, тј. не тврди се тко је на њој, захваљујући бројним медијским објавама и расправама из 2020. године, фотографија је у јавном простору остала упамћена по томе што је повезана с Ањом Шимпрагом, која је и данас саборска заступница српске заједнице у Хрватској.
Дакле, на фотографији која је поново пуштена у етер не налази се Ања Шимпрага, која је то демантирала још 2020. Фотографија притом није ни снимљена у Хрватској, те не одражава контекст који се имплицира у Млинарићевој објави. Њено кориштење испод те објаве представља манипулацију и намјерно извлачење из контекста, што, уз таргетирање српске заједнице, повећава тензије и нетрпељивости и погоршава међунационалне односе у друштву.
Финанцира Еуропска унија – НеxтГенератионЕУ.
Изнесени ставови и мишљења само су ауторова и не одражавају нужно службена стајалишта Еуропске уније или Еуропске комисије, као ни стајалишта Агенције за електроничке медије. Еуропска унија и Еуропска комисија ни Агенција за електроничке медије не могу се сматрати одговорнима за њих.
Аутор: Саша Косановић
Преузето са П-портал.нет