На јеврејском делу земунског гробља уз гробницу 6.500 Срба постављен Часни крст
Помен српским жртвама логора „Земун“ одржан је код масовне гробнице у Земунском гробљу. Молитвени скуп седму годину за редом организује Удружења Јадовно 1941 из Београда и Бање Луке.
Како је после Другог светског рата установила Комисија за утврђивање злочина окупатора и њихових помагача кроз тај логор прошло је готово 100 хиљада људи, а у њему страдало око 40 хиљада Срба и 7 хиљада Јевреја и Рома. У гробници на јеврејском делу земунског гробља сахрањена су тела 6.500 Срба, али на споменику који је ту подигнут пише само да је реч о жртвама фашистичког терора.
Људи су у Прихватном логору „Земун“ страдали масовно, без обзира на идеолошку припадност.
Јелена Радојчић Бухач, једна од преживелих у логору „Стара Градишка“, присуствовала је помену жртвама земунског логора, истичући том приликом да је данас најважније чувати сећање на настрадале.
„Следеће године свако да са собом поведе још некога, како би нас било све више. И да на тај начин одамо пошту страдалима у логору Земун“, објашњава Радојчић Бухач.
Земунски логор је административно припадао окупираној територији која је током рата припала Независној Држави Хрватска. Историчар Немања Девић каже да српски народ није довољно упознат са догађајима везаним за овај логор у периоду од 1942. до 1944, када је страдало највише Срба.
„У логор су довођени и бивши четници и бивши партизани, као непријатељи немачког новог поретка. Ово је било место где су убијани или просто дотучени наши јасеновачки мученици“, наводи Девић.
Најмлађа жртва логора „Земун“, имала је 12 месеци, а најстарија 103 године. Свештеник Петар Бакајлић наглашава да се у овом помену огледа суштина православне вере, кроз, како каже, сећање живих на преминуле.
„Нема ниједног православног народа, као наш српски, који је кроз историју сходно својој величини дао толики постотак светих мученика. Веома је тужно, браћо и сестре, што се окупљамо у овако малом броју. Како неки народ може да се нада светлој будућности ако се не сећа својих предака и мученика, који нас заступају пред Богом“, сматра свештеник Бакајлић.
У Јеврејски логор Земун, који је у народу познат и као Старо Сајмиште, први затвореници, почели су да стижу крајем 1941. године, а већ у пролеће 1942. саопштено је да је Србија прва територија под нацистичком окупацијом која је „очишћена од Јевреја“. Логор је потом преименован у Прихватни логор Земун и до краја рата је био тамница, мучилиште и стратиште за Србе.
Приредила: Ђурђица Драгаш
Извор: Јадовно