Одавањем почасти херојима обележена 80. годишњица Батинске битке и ослобођења Барање

У организацији Савеза антифашистичких бораца и антифашиста Републике Хрватске и Удружења антифашистичких бораца и антифашиста Бели Манастир 23.новембра обележена је 80.годишњица Батинске битке и ослобођења Барање.

Програм обележавања почео је у јутарњим часовима на беломанастирском Партизанском гробљу полагањем цвећа на Споменик палим борцима НОР-а и бисте револуционара Барање. Након тога цвеће је положено на Споменику палим борцима Црвене армије, а централни програм уз полагање цвећа и пригодна обраћања одржан је у Батини на Споменику Победа. У склопу Меморијалног комплекса Батинске битке одржана је и презентација изложбе Батинска битка 1944-2024 коју је организовало Удружење Барања Алтернатива. На платоу споменика у Белом Манастиру и у Батини бројне делегације из Хрватске, Србије, Републике Српске и Руске Федерације одале су почаст свим борцима који су однели победу у једној од највећих и најзначајнијих војних операција у Другом светском рату на простору бивше Југославије. Током свечаног програма обележавања победе над фашистичким и нацистичким трупама на овим просторима, присутнима се обратио председник Удружења антифашистичких бораца и антифашиста Бели Манастир Никола Опачић.

 

– Данас живимо у свету који се суочава с новим изазовима, од пораста екстремних идеологија до све чешће ревизије историје. Стога је важно сетити се заједничке борбе за слободу и мир. Као да су заборављене универзалне вредности солидарности и заједништва које су биле кључне пре 80 година, али су једнако важне и данас. Обележавање годишњица Батинске битке подсећа нас на мултикултуралност и међународни карактер борбе против фашизма, као и на чињеницу да слобода, мир и једнакост нису загарантовани, већ се морају континуирано бранити и промицати. Овим окупљањем и овим обраћањем позивамо вас на размишљање о улози појединца и друштва у очувању вредности за које су се борили наши преци – рекао је Опачић.

 

Поред Опачића присутнима се обратио и велепосланик Руске Федерације у Хрватској његова екселенција Александар Нуризаде.

 

– Немогуће је не казати да је 80. годишњица велики датум. Да би схватили шта се дешавало овде пре 80 година навести ћу мали пример. На територији југоисточне Европе десила се једна од највећих битака на територији Југославије у Другом светском рату. Можемо само замислити колико је била огромна линија фронте. Свим нашим очевима и дедовима који су спасили Европу морамо бити вечно захвални и зато су сви месеци пред нама, до 9.маја, посебни месеци. Ја сам сигуран да ћемо заједно славити тај велики дан. Вама од срца желим захвалити што носите сећање на догађаје из тих година, што то преносите на нове генерације и зато је изузетно важно не заборавити ту прошлост – рекао је Нуризаде.

Организатори обележавања 80. годишњице Батинске битке и ослобођења Барање као да су знали шта ће велепосланик Руске Федерације у Хрватској рећи па су свима онима, њих 40, који поштују и промовишу антифашизам и антифашистичке вредности уручили захвалнице за допринос, неговање и чување традиција антифашизма стеченог у народноослободилачкој борби за време Другог светског рата.

 

По завршетку церемонијалног дела, присутне делегације и суграђани присуствовали су презентацији изложбе Батинска битка 1944-2024.

 

Подсетимо, Батинска битка трајала је од 11. до 29. новембра 1944. године, и била је кључни тренутак у борби за ослобођење Барање, те симбол отпора и заједничке жртве југословенских и совјетских бораца. Била је то једна од првих победоносних фронтовских битака коју су у завршници Другог светског рата водиле јединице НОВЈ и Црвене армије с једне стране и јединица Вермахта. По количини снага учесника, интензитету борби и стратешком значају то је била једна од највећих ако не и највећа битка у току читавог Другог светског рата на подручју Југославије. План саме битке разрадио је Маршал Толбухин. У току одлучујућих борби немачка војска је у више противнапада покушала да заустави напредовање Црвене Армије и НОВЈ и врати их на почетне положаје иза Дунава, али захваљујући изванредној храбрости и упорности бораца и старешина НОВЈ и Црвене армије противнапади су одбијени, немачке снаге у међуречју Дунава и Драве уништене, а Барања ослобођена. За око 18 дана, колико је Батинска битка трајала, у небески строј бесмртног пука уписано је укупно 2175 имена, 788 југословенских и 1387 совјетских бораца.

Извор: срби.HR

Аутор: Зоран Поповић

Нема коментара

Напишите коментар