Oдржана промоција књиге адвоката Оливера Ињца из Ниша, иначе поријеклом из Дрвара и са Ливањског Поља
У петак 27.априла 2018.на Правном факултету у Београду одржана је промоција трећег издања књиге “Велике адвокатске одбране“ аутора Оливера Ињца, познатог адвоката из Ниша, иначе поријеклом по оцу из Дрвара а по пранђеду са Ливањског Поља
О књизи су надахнуто говорили проф.др Сима Аврамовић, декан Правног факултета и адвокати Вељко Делибашић, Радослав Недић и Илија Радуловић. Специјални гости промоције били су Дијана Ковачић из удружења “Огњена Марија Ливањска“ и проф. Др Вера Ковачевић Вујчић, унука Вељка Чубриловића, саборца и сапатника Гаврила Принципа.
Аутор је посебан напор уложио у раду на на поглављу “Сарајевски атентат 1914.“ јер је, током рада на књизи, успео да ступи у контакт са кћери браниоца Рудолфа Цистлера, пок. Вандом Цистлер (својевремено примадоном Сарајевске опере) која му је, иако у дубокој старости – 10-ој деценији живота, преко телефона из Загреба испричала више него узбудљив животопис свога оца, који је ексклузивно објављен у овој књизи. У књизи је објављено и опроштајно, дирљиво писмо пред вjешање једног од тројице осуђених на смрт учитеља Вељка Чубриловића (брата академика Васе Чубриловића) његовој тек рођеној кћери Нади насловљено као “Мојој кћери Нади,када напуни 15 година“. То писмо је иначе било спаљено од стране аустро-угарских власти одмах након вjешања али је остало сачувано, јер се било допало полицијском службенику који га је спалио и који га је пре спаљивања – преписао у своју свеску…
Чешки војник који је копао раку за преминулог Принципа је кришом уцртао на парчету хартије, пред одлазак на фронт, мjесто где је Гаврило сахрањен (јер се бојао да се неће вратити из рата) али је преживео фронт и када се вратио – зарио чешку заставу на гроб Гаврила Принципа! Тако су сачувани Принципови остаци…На ово све треба додати да се предсjедник судског вијећа на том процесу, након суђења – закалуђерио!
Када су познатог француског адвоката Пајеа (Paillet) питали које су особине доброг адвоката, одговорио је: „Дајте једном човеку све духовне квалитете, дајте му све карактерне квалитете, узмите да је све видио, све научио и запамтио, да је радио тридесет година без одмора, да има својства писца, критичара, моралисте, да посjедује искуство старца и енергију младића, непогрешиво памћење дjетета, додајте још да су се све виле сакупиле око његове колијевке да му поклоне све ове дарове, можда ћете у том случају имати услове за савршеног адвоката.“
Прво издање “Великих адвокатских одбрана“ аутора Оливера Ињца (једног од првонаграђених на такмичењима у бесjедништву на Правном факултету у Београду 1994. и 1995. године и аутора антологије најљепших духовних бесjеда која је доживела 5 издања и лични благослов патријарха Павла) проглашено је за “Књигу године 2004“ Службеног листа Србије и Црне Горе а друго издање 2007.било је једно од најзапаженијих издања Службеног гласника (по којем је било планирано и снимање истоимене играно-документарне ТВ серије).
Одабрани дијелови из ове књиге, која представља историју говорништа наше адвокатуре (антологију најупечатљивијих, најхрабријих и најљепших адвокатских говора изречених у oвдашњим судницама у последњих 150 година) били су представљани на страницама “Политике“ (фељтон у 45 наставака), франкфуртских “Вести“ (фељтон у 12 наставака), нишких “Народних новина“ итд.
Судски процеси против Гаврила Принципа (бранилац Рудолф Цистлер) и атентатора на регента Александра Карађорђевића (бранилац Драгиша Васић), трговина бијелим робљем у Загребу 1925, суђења Дражи Михаиловићу и највећем дисиденту Титове Југославије Миловану Ђиласу, саобраћајна несрећа глумца Павла Вуисића 1965, суђења писцима Ивану Ивановићу (за роман “Црвени краљ“) и Гојку Ђогу (за збирку пjесама “Вунена времена“), случај генерала Владе Труфуновића и суђење Зорану Ђинђићу 1996. (тзв.“Пшенична афера“) али и случајеви крвних деликата који су прославили једног Вељка Губерину или Филоту Филу – који би фасцинирали и једну Агату Кристи, садржани су унутар корица ове колико судске толико и општедруштвене хронике, илустроване бројним фотографијама и оригиналним документима…
“Ово је досад најобимнија збирка судских говора на српском језику. Почиње Полит-Десанчићевом одбраном Светозара Милетића, 1878. године у Будимпешти, оптуженог за велеиздају, а сеже све до новијих времена. Књига садржи и политичке и криминалистичке и војничке процесе. Ињац не даје само одбрану коју је адвокат изрекао на суду, заједно са упадицама судије или тужиоца, већ и све релевантне околности: обавjештења о адвокату, биографске податке, најчешће уз фотографију или портрет, попис његових објављених дjела, чињенице које се односе на сам спор, судбину парнице у даљем суђењу, често и одјек у штампи. Кроз дилеме које читалац дијели са судијама: је ли оптужени убио или није, да ли је ријеч о трговини „белим робљем“ или о обичној проституцији, у чему је била издаја Драже Михаиловића, чиме се професор и академик Михаило Ђурић огрешио о поредак када је пророчки означио уставне амандмане као почетак распада Југославије, како је Ђилас од другог или трећег човека државне и партијске хијерархије постао први познати „издајник и дисидент“, како су се понашали његови пријатељи и сарадници – једном речју то су исjечци из праве, бректаве животне стварности, обојени каменчићи који, када се сложе, дају велики и историјски ешалониран мозаик, илустрацију свих наших мена и тектонских промjена, наших нарави, мана и врлина. Тако је и тај говор нашао место у овој књизи…Примjери говора који су сакупљени откривају тајне добре адвокатске одбране…“
(из предговора проф.др Обрада Станојевића)
Издавачи ове књиге су “Штампар Макарије“ из Београда, “Ободско слово“ из Подгорице и “Херцеговина издаваштво“ из Требиња.
(Да отворите слику преко целог екрана кликните на њу)