Одржана свечана академија поводом Дана Републике – мирна, стабилна и сугурна Српска
Свечана академија поводом обиљежавања Дана Републике Српске, 9. јануара, одржана је у Бањалуци у присуству високих званичника Српске и Србије, као и Његове светости патријарха српског Порфирија.
Присуствовали су предсједници Народне скупштине Републике Српске и Србије Ненад Стевандић и Ана Брнабић, српски члан и предсједавајућа Предсједништва БиХ Жељка Цвијановић, предсједници влада Српске и Србије Радован Вишковић и Милош Вучевић, министри у обје владе, српски представници у заједничким институцијама БиХ, амбасадори.
17.30 – Обраћање предсједавајуће и српског члана Предсједништва БиХ Жељке Цвијановић
Цијела Република Српска данас празнује у бојама наше најљепше тробојке у част свог рођендана, у духу слободе, љубави, жеље за напретком и свих оних вриједности којима природно тежи свака заједница и сваки појединац, поручила је Цвијановић.
– Драги грађани Републике Српске, нека у години кроз коју ћемо заједно корачати наредних 12 мјесеци влада мир. Желим да нас у овој и свим долазећим годинама чува снага породице, да нас штити снага институција и да и ова година у нама додатно ојача вјеру у бољу будућност. Празновање у вријеме Божића даје посебну димензију и сваком другом празнику и од срца желим да топлина Божића обасја сваку породицу и сваког оног ко га прославља. Једнако тако, желим да ријечима пријатељства и солидарности дотакне и сваког нашег комшију или суграђанина који прославља друге празнике и који о другим датумима окупља своју породицу – истакла је Цвијановић.
Она је нагласила да Република Српска, као и сваке године, своје празнике обиљежава свечано и достојанствено.
17.25 – Пјесму Милице Боровчанин рецитовали глумци, строфу по строфу.
Милица је освојила прву награду на конкурсу Републичког педагошког завода Српске поводом обиљежавања Дана Републике за сонет „Рођење“, у којем основна порука, читана првим словима на почетку стихова, гласи: „Пијетловима који испод крила носе јутро“.
Према њеним ријечима, ова сонетска порука посвећена је будућности, односно дјеци, јер на њима све остаје.
17.15 – Обраћање предсједника Владе Србије Милоша Вучевића
Предсједник Владе Србије Милош Вучевић рекао је да су хиљаде мученика уградиле себе у небеску правду која се зове Република Српска.
Вучевић је позвао на српску слогу, подсјећајући да је Дејтонски споразум донио мир и зауставио патње свих народа у БиХ, а да данас многи свјесно покушавају да тај споразум сруше.
– Србија, предвођена предсједником Александром Вучићем, нудила је и нуди не мали број иницијатива и пројеката на корист свих народа у БиХ, а они су по правилу одбијани из одређених центара моћи који не уважавају интересе свих народа на овим просторима. Само заједно можемо градити бољу будућност за све народе, а грдно гријеше они који мисле да ће понижавањем српског народа, изградити одржив мир и стабилност – поручио је Вучевић.
17.05 – Бесједа глумца Слободана Ћустића
Глумац Слободан Ћустић рекао је у бесједи да српски народ данас има Србију и Републику Српску које су заједно и за једно.
– Двоглави орао испунио је давно провиђење које нас је водили ка њему и Република Српска и Србија су данас заједно и за једно, рекао је прослављени српски глумац Слободан Ћустић.
Нагласио је да је свако име које носи сваки становник Републике Српске у себи носи дух славног претка.
– Зато данас осјећам понос што говорим у име и у част земље са образом и чашћу. Али морам да признам један свој гријех-данас сам завидио сваком грађанину Републикме Српске јер сваког дана може бити поносан на њу – нагласио је Ћустић.
Ако је вјечност космос, нагласио је, у њему је сигурно на данашњи дан рођена звијезда која најљепше сија и која ће вјечно сјати.
16.48 – Обраћање предсједника Народне скупштине Републике Српске Ненада Стевандића
– Све што нам покушају да отму више ћемо бранити, враћати и славити. Зато је Дан Републике 9. јануар, поручио је Стевандић.
Подсјетио је да су Грб Немањића и химна Боже правде, које су Српској отели и забранили 2006. године, службено враћени прије десет дана.
– Република Српска није лист папира на коме се могу преправити подаци о датуму рођења. У души и у камену уклесали су је најбољи трибуни и војници. Њени први лидери су платили стравичне казне, јер нису пристали да се одрекну свога чеда које је тек проходало. Неки су покојни, а неки по бјелосвјетским казаматима живе тешке и посљедње дане што је поука која треба да застраши све нас који данас дижемо главу – поручио је Стевандић.
16.38 – Мирослав Миро Јањанин са извођачком пратњом извео пјесму „Часна и поносна“
16.25 – Обраћање Његове светости патријарха српског Порфирија
– Радост је велика и благослов да као пастири идемо у госте својим ближњима у свако доба, а посебан благослов за нас српске епископе, гдје год да се налазимо и за поглавара наше Цркве, јесте када дођемо овдје у Републику Српску. Широм отворених срца и отворених руку, када можемо са вама у једној вјери, љубави и нади да се грлимо и славимо Господа нашег Исуса Христа. Посебна радост јесте када долазимо овдје на славу Републике Српске. Ове године, Господ је хтио да слава, која је и рођендан Српске, буде по 33. пут и рођендан и слава. То су године пуноће, године нашег Господа Исуса Христа, године у којима је пострадао, али што је још важније и васкрсао – рекао је патријарх српски.
Навео је да Република Српска као и наш народ кроз вијекове у свом 33-годишњем трајању пролази кроз различита искушења.
16.22 – Минутом ћутања одата пошта онима који су живот дали за стварање Републике Српске
16.15 – Химном Републике Српске „Моја Република“ и химном Републике Србије „Боже правде“ почела свечана академија
15.55 – Званичници Српске и Србије стигли на свечану академију
Након академије, у Административном центру Владе биће организован пријем за званице.
Република Српска почела је свечано обиљежавање Дана Републике и 33. рођендана, под слоганом „За вјечност рођена“, које ће трајати три дана.
Званичници Републике Српске положили су данас вијенце на Споменик палим борцима Војске Републике Српске, Тргу палих бораца НОР-а, те на Спомен костурници и на Спомен обиљежју дванаест бањалучких беба. Једногласно су поручили да жртва за стварање Републике није била узалудна.
У Бањалуку су данас стигли предсједница Скупштине Србије Ана Брнабић, премијер Милош Вучевић и министри у Влади Србије.
Извор: РТРС