Представили пројекат дигитализације црквених матичних књига и договорили даљњу сарадњу

Делегација Већа српске националне мањине Општине Дарда 19. марта боравила у посети Архиву Војводине у Новом Саду.

Делегација Већа српске националне мањине Општине Дарда предвођена председником Радомиром Чварковићем, била је 19. марта у службеној посети Архиву Војводине у Новом Саду где их је примио директор ове установе Небојша Кузмановић са сарадницима.

Повод овој посети било је представљање пројекта дигитализованих старих српских православних црквених матичних књига свих пет епархија Српске Православне Цркве у Републици Хрватској од краја 18. до почетка 20. века и достављање прикупљеног материјала Архиву Војводине од стране водитеља пројекта Миленка Војновића.

Материјал предан архиву садржи црквене Матичне књиге рођених, крштених, умрлих, а из неких парохија сакупљене су и књиге венчаних.

– Напоменуо бих да су те матичне књиге након Другог светског рата одузете црквама, а новоформирана власт их је похранила у Матичне канцеларије тако да су оне годинама служиле њиховим потребама. Оне углавном нису враћене црквама, иако закон каже да те књиге јесу власништво верских заједница, али не могу да се врате и у њихов посед. Оне се налазе углавном у државним архивима због чега и нису биле доступне широј јавности и сматрали смо, с обзиром да се ипак ради о јавним подацима који су од интереса за нашу заједницу, да треба да их прикупимо и ставимо на слободну употребу свима које то занима – објаснио је Чварковић.

Сви које ова грађа занима могу да је пронађу на интернету на адреси www.црквенематице.цом.хр.

Такође, разговарало се и о сарадњи у виду гостовања Архива Војводине са изложбама и промоцијама својих издања те организовања едукативних посета ученика и омладине овој институцији.

– Нама је јако важно да наши ученици који похађају наставу на српском језику имају могућност да посете Архив Војводине и наше друге културне институције у Новом Саду попут Матице српске или Музеја Војводине. То би им можда био додатни импулс да наставе да и даље похађају ту наставу. Са друге стране понудили смо Архиву Војводине да будемо, да тако кажем, његове очи и руке на простору Барање када је реч о сакупљању архивске грађе – рекао је Чварковић.

Делегацији је уручена вредна донација издања и књига Архива Војводине за потребе библиотека у Дарди и Осијеку.

– Архив Војводине ће с овом праксом да настави и у наредном периоду, а све у циљу оснаживања капацитета српских институција у Општини Дарда и Осјечко-барањској жупанији – рекао је директор Архива Војводине Небојша Кузмановић.

Архив Војводине у Новом Саду је јавни архив у саставу мреже архива Републике Србије и матична установа за заштиту архивске грађе за подручје Аутономне Покрајине Војводине. Основан је 1926. године као Државни архив у Новом Саду, а под данашњим називом установа ради од 1970. године.

За свој стручни, научни и културни рад Архив Војводине добио је више признања и награда, а посебно се истиче Сретењски орден Другог степена, одликовање којим је Архив награђен поводом 90. годишњице постојања и успешног рада.

Пише: Славко Бубало

Преузето са: СРБИ.хр

Нема коментара

Напишите коментар