Представљање базе података о несталима на подручју бивше СФРЈ

На територије бивше Југославе након оружаних сукоба током 90-их година нестало је више од 40.000 лица, а и даље се њих око 11.000 води као нестало, речено је данас на представљању коришћења базе података активних случајева лица несталих услед оружаних сукоба на простору бивше Југославије, коју је организовала Међународна комисија за нестала лица (ICMP), уз подршку Владе Уједињеног Краљевства.

Председник Комисије Владе Србије за нестала лица Вељко Одаловић рекао је да је база резултат заједничког рада.

„Разумели смо сви заједно када смо добили подршку да овај регионални пројекат заживи, да је ово прва ствар коју морамо да урадимо. У раду тела за нестала лица сусретали смо се да је свако имао своју базу и неслагања, али је сада битно да се због регионалног карактера усагласе“, истакао је Одаловић.

Оценио је да је ова база изузетно важна и корисна и да ће помоћи не само у процесу тражења несталих лица него и у представљању тешког наслеђа сукоба на простору бивше Југославије.

„Једна база која је све ставила и исто третирала је порука да према свим жртвама имамо исти однос. То је несто што мислим да је један нови квалитет. Важно је схватити да се ово може само регионални решавати, кроз регионалне пројекте и базе, али и неке друге задатке које смо заједно дефинисали у нашем заједничком раду“, нагласио је Одаловић.

Шефица Програма Међународне комисије за Западни Балкан Самира Крехић рекла је да је база креирана у оквиру Берлинског процеса у сарадњи са групом за нестала лица чији је члан Комисија за нестале Владе Републике Србије, као и да она представља један јединствени алат за размену података, номинацију нових случајева, закључење старих случајева и ажурирање података.

„У сваком тренутку имамо ажуриране и тачне податке на једном месту. Важно је нагласити да због природе оружаних сукоба због којих је дошло до великог формирања и расељавања становништва са ових простора изазови коју су се десили у обједињавању информација су на овај начин превазиђене“, навела је Крехић и додала да је ово један вид подршке Међународне комисије за нестала лица да ефикасно реше овај проблем.

Заменик амбасодорке СР Немачке у Србији Карстен Мајер-Вифхаузен изразио је захвалност на раду Међународне комисије за нестала лица и других институција које подржавају хуманитарни задатак решавања случајева несталих лица на подручју Бивше Југославије.

„Наше је чврсто уверење да је решавање случајева лица несталих у оружаним сукобима основна цивилизацијска потреба, како би се унапредило заједничко разумевање о страхотама рата као и о томе да је туга породица на свим странама сукоба иста“, истакао је Мајер- Вифхаузен.

Присутнима се обратио и први секретар у Амбасади Уједињеног Краљевства у Србији Вилијам Хопкинсон.

Преузето са: РТВ

Нема коментара

Напишите коментар