АКТУЕЛНО:

Прошло је 29 година откако су Кордунаши напустили вијековна огњишта

Као сваке године и ове је на Бусијама 10. августа одржан парастос у Цркви Светих Ћирила и Методија за страдале Кордунаше у злочиначкој акцији Олуја и положени су вијенци на споменик страдалим Србима из Крајине 1991–1995. године.

Вијенце су поред организатора Удружења бораца Кордуна на челу са Ђуром Шкаљцем положиле и делегације Удружења ветерана Црвених беретки, делегација Завичајног клуба Кордунаша и Удружења Завичај. Присутан је био и предсједник ЗУГ Личка Калдрма – Дрвар Жељко Бурсаћ, као и представник ГО Земун Душан Вранешевић.

Парастос је служио јереј Драган Зорица.

Страдалих су се организатори и гости присјетили у парохијском дому  и том приликом говорили о ситуацији у којој су се  Кордунаши нашли у окружењу хрватских снага и преговорима које су водили у Топуском. Након округлог стола послужен је ручак.

Шкаљац је рекао да руководство које се нашло на Кордуну уз све ризике је одлучило да покуша да спасе 35.000 људи и у томе је, након тешких преговора, и успјело.

Тошо Пајић каже да данас и даље неки приписују заслуге за излазак Кордунаша са Кордуна генералу Стипетићу.

– Ми нисмо изашли живи захваљујући том наводно добром и фином човјеку, он није одлучивао о предаји и нападу на нас већ, Шушак и Туђман који би нас најрадије све били побили да се нису плашили осуде међународне јавности која је била медијски присутна, а они су од те заједнице имали рок од три дана да заврше операцију. Нису смјели да ризикују могуће непотребне жртва на њиховој страни и то је права истина.

Пајић наводи да не смета руководству које је учествовало у преговорима у Топуском што неки појединци заслуге за излазак Кордунаша приписују Стипетићу, али поручује да такво погрешно тумачење амнестира све Хрвате кривице, за све што су учинили Србима у Крајини.

– Оно што је најважније је да смо извукли 35.000 људи који данас мирно живе у Србији или негдје другдје у свијету  са својом дјецом и унуцима. То треба да буде понос сваког појединца који је био у окружењу јер сваки од нас имао је одређене заслуге за успјешан излазак, јер је сваки могао да направи инцидент и да дође до конфликта који се не био могао контролисати и који би изазвао страшно крвопролиће.

Сјетили су се и сабораца који своје дане проводе у свјетским казаматима, те су овом приликом сакупили средства како би им помогли.

 

Новинарка Српског кола

Драгана Бокун

ФОТО: Миле Новаковић

Нема коментара

Напишите коментар