АКТУЕЛНО:

Реконструкција података о српском становништву у Хрватској од 18. до почетка 20. века

Значајни подаци о пореклу Срба са подручја Републике Хрватске, реализацијом пројекта Дигитализација српских православних црквених матица сада још доступнији.

Пројекат који је захтевао пре свега доста уложеног времена од стране његовог аутора Миленка Војновића, а чији су идејни творци Спасоја Банац и Радомир Чварковић, споро али сигурно иде ка свом циљу и испуњењу сврхе. Након готово једне деценије може се скоро рећи да је препознат од стране неких званичних и релевантних институција. Реч је о пројекту који укључује поједностављивање претраге архивске грађе и података о пореклу Срба са подручја РХ. У почетној фази реализације, вођени великим ентузијазмом, зачетници пројекта су имали намеру да учине лакше доступним податке из Матичних књига које обухватају период између 18. и 20. века, а које се у облику микрофилмова налазе на америчкој страници Мормонске цркве. Са реализацијом Војновић је кренуо 2016. године, а први пут је свој рад представио наредне године у Парохијском дому у Дарди у сарадњи са Већем српске националне мањине Општине Дарда. Посетиоци су тада могли да се упознају са пројектом „Црквене матице Српске православне парохије Дарда“. Према речима Војновића, није му било тешко све то реализовати самостално без финансијске подршке, истакавши како је жеља да учини нешто корисно за српски народ у Хрватској, надјачала жељу за било којом врстом материјалне добити.

– С обзиром да је почетна идеја наишла на добар одјек и велику заинтересованост Дардађана, родила се даље идеја да би се пројекат могао проширити на Епархију осечкопољску и барањску. Увидевши из претходно одрађеног посла, колико труда је потребно да се то реализује, тражио сам да нам се помогне и предложио да ми се неко прикључи. Међутим тада нисмо наишли на конкретну помоћ и подршку обавештених људи. Иако су сви исказивали одушевљење учињеним и најављиваним послом, није било много заинтересованих да помогну у раду јер није било ни оних који ће то да финансирају – испричао нам је Војновић.

С обзиром да је схватио да је остао сам у том послу, наредне три године Војновић је био обесхрабљен све до 2021. када је поново почео са радом, искористивши слободно време током пандемије.

 

– Када сам завршио са подацима Епархије осечкопољске и барањске дошао сам на идеју да би, с обзиром на огромну датотеку, пројекат било добро презеновати путем интернет странице на другачији и лакши начин. То сам учинио самостално и закупио сам домену црквенематице.цом.хр. Сместио сам све прикупљене већ постојеће податке тамо, графички их уредио и систематизовао и учинио доступним на ћирилици. Нисам хтео да станем на томе, наставио сам да прикупљам архивску грађу и са подручја осталих парохија, како би на адекватан начин показао да су Срби постојали давно и још постоје на овом подручју. Циљ ми је био да дам допринос како би очували траг о нама самима. То је била моја основна водиља – поручио је аутор пројекта.

Војновић је до сада одржао укупно три презентације. Поред Дарде, под покровитељством осјечког пододбора СКД Просвјета заинтересованима је представио пројекат и у Осијеку, а касније се организацији придружило и СКД Просвјета Бели Манастир како би се трећа презентација одржала и у том месту.

Преузето са: СРБИ.хр

Нема коментара

Напишите коментар