Свечано затворени 28. Дани културе Срба

Завршени 28. Дани културе Срба источне Славоније, Барање и западног Срема.

Домаћин свечаног затварања 28. Дана културе Срба источне Славоније, Барање и западног Срема био је град Бели Манастир. Током протеклих месец дана одржано је низ програма који се традиционално одржавају у оквиру ове манифестације. Одржане су смотре рецитатора и литерараца, песничко вече и ликовна колонија.

 

– Вечерас смо имали прилику да видимо наступ неколико друштава која делују у саставу Просвјете, како из нашег пододбора, тако и из других. Наступили су Ансамбл народних игара из Вуковара, Фолклорна секција пододбора из Јагодњака, Српско културно-уметничко друштво Јован Лазић из Белог Манастира, Фолклорни ансамбл Чувара традиције барањских Срба из Белог Манастира и полазници Програма плус СНВ-а који се одвија овде у Белом Манастиру – побројао је учеснике председник беломанастирског пододбора СКД Просвјета Дејан Јеличић.

 

Циљ манифестације је да се прикажу активности Просвјете на простору источне Славоније, Барање и западног Срема тако да у њој не учествују гости са стране него искључиво овдашња друштва. Програм је углавном стандардан и без много измена, али организатори размишљају да га мало осавремене и прилагоде, не само новим околностима, него и млађој популацији.

– Програм је свих ових година углавном био исти и Координациони одбор је става да од идуће године мало променимо концепцију. Координацију чини 19 пододбора, а Ансамбл народних игара је двадесети члан и одлучено је да све мало модернизујемо и прилагодимо јер ово је нешто што смо наследили из ранијих времена. То се показало као добро, али дошло је до опадања чланства у свим пододборима, друштвима и секцијама и ми морамо да се прилагодимо. Млађи нису толико заинтересовани за овакав вид очувања традиционалне културе и потребно је укључити савремену технологију и комбиновати је са традиционалним како би их привукли да се више укључују – нагласио је Јеличић.

У оквиру Програма плус СНВ-а у Белом Манастиру одвијају се разне активности, а на затварању овогодишњих Дана културе Срба деца су учествовала рецитујући поезију Љубивоја Ршумовића.

– Нисмо се дуго припремали јер смо се спремали и за видовданску академију, а деца већ раде и своје драмске програме тако да смо уназад три недеље већ доста активни. У програму имамо стотинак деце која врло радо долазе на наше активности, а осим драмске имамо и музичку, ликовну, фото и секцију за роботику, а дајемо и инструкције из математике и енглеског тако да смо јако добро покривени, а и деца све то воле и понекад им је жао што не могу на све да стигну – каже координаторка Програма плус у Белом Манастиру Тајана Потурица.

Стандардни на овој манифестацији су и чланови Ансамбла народних игара из Вуковара који је репрезентативан ансамбл Срба у Хрватској. Ових дана Ансамбл ради на заштити нематеријалне културне баштине Срба источног дела Хрватске.

– У сарадњи са Заједничким већем општина из Вуковара радимо на заштити обичаја краљица. То је пројекат на чијој реализацији ћемо радити током целе ове године. Већински народ има свој обичај Љеља, а ми Срби имамо своје краљице које на Духове посећују сеоска домаћинства у Борову, Даљу и Трпињи о чему постоје и записи. Ради се о теренском истраживању на чему раде стручни сарадници Гордана Рогановић и Весна Марјановић које обилазе Трпињу, Даљ и Борово где су снимиле ондашња друштва како тај обичај изводе, а завршни печат даће с јесени наш ансамбл који ће све то уобличити и регистровати у Министарству културе Републике Хрватске. До краја године имаћемо још низ концерата у Огулину, Загребу и у Новом Граду у Републици Српској – наводи члан ансамбла Зоран Новоселац.

Програм затварања овогодишњих Дана културе Срба источне Славоније, Барање и западног Срема одржан је на летњој позорници беломанастирског Етнолошког центра барањске баштине.

Преузето са: СРБИ.хр

 

Нема коментара

Напишите коментар