Традиција се чува на Медачкој вечери

У Земуну, на Алтини у ресторану Кенгур 16. новембра традиционално су се окупили земљаци на 16. Медачкој вечери. Као и претходних година организација је повјерена Милораду Загорцу. Загорац води и познати КУД Крајина, као и пјевачку групу Мерак Крајине.

Скупило их се око 70, ранијих година било је и преко 100, остали су било оправдани спријечени да дођу. Медак је некада био и општина, у том дијелу Лике добили су први Дом културе и бисокоп. Како Загорац каже 1980. године су имали биоскоп, када га нису имала и већа мјеста, имали су амбуланту, гвожђару, пошту и неколико кафана и продавница. Школу и фискултурну дворану, а прва српска школа у Медаку изграђена је 1752.

Насеље Медак је настало од имена Медак, које је прије више вијекова носило цијело племе које је ту живјело.

Медак је село у срцу Лике. Лежи у југозападном дијелу Медачког поља и ближи је Велебиту него Средогорју. Заузима најплоднији дио Личког поља. Медак заузима релативно широк простор и на њему су се временом развили многи засеоци.

Труде се да се једном годишње окупе, испричају и сачувају сјећање на завичај.

– Медак је као село са засеоцима пред рат имао преко 800 становника, мој отац се вратио у Медак 2004. године, било их је 173, данас нажалост нема вјероватно ни 50. Нажалост, велики број наших који су се вратили су умрли. И сада је тамо углавном старчад. Село заживи љети, мени су се и стричеви вратили, па нас преко љета у нашем засеоку Загорцима буде и по тридесет.

Вјера некако опстаје и даље, и она им једина преостаје и црквена звона која одјекују до Велебита. Тако да се у свом манастиру (проглашен 2006.) окупљају за славу Ивањдан.

– Трудим се да и тамо организујем збор поводом славе, када наступе наши пријатељи из Просвјетиног пододбора Удбина. Заори се испод шатора завичајна пјесма, али на сву срећу никада се није догодио ниједан инцидент.

smart

Организује се и садржај за дјецу, скакање у врећама, ношење јаја у кашики, пикадо.

– Дамо им имена по неким нашим старим ријечима, палента, баса, скоруп.

Прва православна црква у Метку подигнута је 1688. године и служила је као манастир све до 1770. године. Тада је у Метку боравио владика Атанасије Љубојевић, па би подигнути објекат могао бити његово дјело. Међутим, већи дио православних цркава у селима медачког поља саграђен је за вријеме владике Данила Љуботине, између 1713. и 1739. године. У том раздобљу, 1724. године сазидана је и црква у Метку. Лоцирана је на десној обали ријеке Лике, око 2 km од насеља. У мјесној парохији службују 1827. године парох поп Петар Клеут и двојица капелана, поп Теодор Блитва и поп Лука Оклопџија.  Црква је обновљена 1867. године, а 1885. године срушена и поново озидана у обичном стилу. Тада је сазидан и двор у коме су становали свештеници цркве. Ратна дејства усташа 1941. године оставила су варварске трагове и на цркви. Она је по окончању рата обновљена и стављена у службу народа. Међутим, 1995. године била је поново гранатирана од стране хрватске војске.

Црква је посвећена рођењу Светог Јована Претече.

Новинар Српског кола

Драгана Бокун

Фото: приватна архива

 

Нема коментара

Напишите коментар