У Беранама прослављена слава манастира Ћурђеви ступови
ЛИТИЈА ЗАЧИНИЛА СВЕЧАНОСТ
Вече уочи празника одржано је свечано бдијење, а сам дан славе почео је светом архијерејском литургијом коју су су служили Његово високопреосвештенство архиепископ берлински и цијеле Германије Руске заграничне цркве (РЗЦ) Марко и Преосвећени владика будимљанско-никшићки Јоаникије, уз саслужење свештеника и монаха ове епархије. Након ломљења славског колача, одржана је трпеза љубави на којој су се, поред ова два црквена великодостојника, присутнима обратили Миодраг Линта, предсједник Одбора Скупштине Србије за дијаспору и Србе у региону и Драгослав Шћекић, предсједник Општине Беране. У послијеподневним часовима, у част и славу Светог великомученика и побједоносца Георгија, кроз град Беране прошла је традиционална Ђурђевданска литија. По повратку у манастир, одржан је је пригодан културно-умјетнички програм и народно весеље.
Када се са магистралног пута од Рожаја улази у Беране, мала асфалтирана улица са десне стране нас води до Манастира Ђурђеви ступови, кога многи мјешају са истоименом светињом изнад Новог Пазара. Манастир је задужбина Стефана Првослава, сина великог жупана Тихомира, најстаријег брата Стефана Немање. Његов гроб се налази унутар манастира.
Градња манастира завршена је 1213. године, а одмах послије стицања аутокефалности Свети Сава је основао, поред затечене три, још осам нових епископија, међу њима и Будмљанску. Она је у вијековима који су пролазили мијењала своје име, а данашње, Будимљанско-никшићка епархија, са сједиштем у Манастиру Ђурђеви ступови, добила је маја 2001. године. Овим чином, заправо је обновљена Захумско-рашка епархија, у нешто измјењеним границама и са новим именом, које најбоље изражава њену сложену и бурну историју. Епархији данас припадају подручја беранске, бјелопољске, андријевачке, плавске, рожајске, мојковачке, жабљачке, шавничке, плужинске и никшићке општине. На овом простору живи 242.585 становника или 39,4% становника у односу на укупан број становника у Црној Гори. У Епископији будимљанско-никшићкој живи 40.891 православно домаћинство са 148.998 чланова, док су остало становници исламске вјере. На њеном челу налази се владика Јоаникије (Мићовић) који је за епархијског архијереја изабран од Светог архијерејског сабора на мајском засједању 2002. године. Устоличен је у трон епископа будимљанско-никшићких на празник Свете Марије Магдалине 2002. године.
ЗАХВАЛНОСТ И ПРИЗНАЊА ГОСТИМА
Празнично бдијеније одржано је у недјељу вече, уочи празника, у катедралном манастиру Епархије будимљанско-никшићке, Ђурђевим Ступовима, пред већим бројем вјерног народа. Након тога, владика Јоаникије је организовао пријем за госте, у сједишту епархије.
Изразио је задовољство што празничну радост увеличава Његово преосвештенство архиепископ берлински и цијеле Германије Руске заграничне цркве Марко, велики пријатељ српског народа коме ово није први пут да долази у Манастир Ђурђеви ступови. Архиепископ Марко је изузетно образован, рекао је владика Јоаникије, дипломирао је на Теолошком факултету у Београду, а докторирао на Славистичким студијама у Хајделбергу.
Владика Јоаникије се захвалио на доласку на овај Црквено-народни сабор и Миодрагу Линти предсједнику Одбора Скупштине Србије за дијаспору и Србе у региону. Приликом овога сусрета, Линта је домаћину уручио поклон рекавши да му је изузетно задовољство што се налази овдје и што кроз Одбор и Скупштину на овом скупу представља и Србију. Владика Јоаникије му је, нешто касније, узвратио поклоном. Тачно у девет часова на празник почела је Света архијерејска литургија коју су предводили Његово високопреосвештенство архиепископ берлински и цијеле Германије Руске заграничне цркве Марко и Преосвећени владика будимљанско-никшићки Јоаникије, уз саслужење свештеника и монаха ове Епархије.
У име благодарности на посјети, владика Јоаникије, одликовао је, овом приликом, Високопреосвећеног архиепископа Марка највећим одликовањем Епископије будимљанско-никшићке – Медаљом Светог великомученика и побједоносца Георгија I степена за унапређење и утврђење братских веза међу светим православним црквама и народима.
Архиепископ берлински и све Њемачке РЗЦ Г. Марко захвалио је на одликовању.
„Данас је празник овог манастира, и много шире од ове Епархије, то је, у ствари, свеправославни празник који се, нарочито, види у Светој земљи, а и у нашим земљама гдје се у свакој цркви, данас, савршава Литургија и помен Светог Георгија“, казао је високопреосвећени владика Марко, подсјетивши на житије Светог великомученика Георгија, који је принио смјелост, храброст пред царем Диоклецијаном у најстрашније вријеме гоњења хришћана. Поучио је, да из примјера Светог великомученика Георгија, треба сви да знамо и да се сјећамо основне истине наше вјере, а та истина је сам Христос.
На крају Литургије, благосиљан је и преломљен славски колач. Домаћин овогодишњег славља била је породица пок. Веселина Вучетића, супруга Лидија, синови Дарко и Дејан и кћери Андријана и Драгана.
„Данашње наше домаћинство је велика част и задовољство за нашу породицу, јер је између осталог наш отац Веселин 3. августа 2017. године постхумно, од нашег владике Јоаникија, награђен архипастирском граматом за велики допринос који је дао на обиљежавању великог геноцида који се десио у селу Велика и Горњем полимљу над недужним српским народом. Велико нам је задовољство да можемо да угостимо све данас овдје присутне и тиме дамо наш скроман допринос обиљежавању овог празника, а уједно и да се одужимо на ономе што је владика Јоаникије урадио за цијелу ову лимску долину, а конкретно и за нашу породицу. Такође, овим чином желимо да се одужимо и нашем оцу који је велика дијела направио за живота. Драго ми је да су овдје поред уже и наша шира породица. То нас изузетно радује, јер смо васпитани у духу да гајимо складне односе у породици и да сачувамо оно што је данас изузетно вриједно остало, а то је здрава породица, што нам даје снагу за све даље подухвате који су пред нама“, рекла је, за „Српско коло“, кћерка Веселина Вучетића, Андријана догогодишња водитељка црквеног хора и директорица Музичке школе у Беранама.
Породица Вучетић је дио колача предала др Никодину Раденовићу, који је преузео обавезу да припреми славље за идућу годину.
ТРПЕЗА ЉУБАВИ
Како то и ред налаже трпезу љубави су припремили домаћини славе породица Вучетић, захвалили су се на указаној части, а током ње, пригодним говором, присутнима су се обратили архиепископ Марко, владика Јоаникије, Миодраг Линта и предсједник Општине Беране Драгослав Шћекић.
У име Општине Беране свим присутнима обратио се њен предсједник Драгослав Шћекић, поздрављајући црвене велкодостојнике, Миодрага Линту, породицу Вучетић домаћине славе и све оне који су дошли овдје да заједно прославе овај велики празник значајан не само за Беране, него много шире.
„У Беранама, као и цијелој Црној Гори је доста тешка ситуација. У Беранама, иако је тешко, иде лако, зато што, прије свега, овдје поштујемо сваког грађанина без обзира како се он осјећао и којем се Богу молио, али желим да истакнем да Срби воле своје мјесто јер су своји на своме. Лично доживљавам, као и људи који су овдје на власти, и убјеђени смо у то да је Црна Гора српска Спарта. Братска Србија је увијек имала ослонца на браћу Србе из Црне Горе, а политике долазе и пролазе, проћиће и ова као и многе друге, било је и тежих момената, али се овдје опстало и СПЦ је такође опстајала и стварала државу Црну Гору, чувала Пећки трон и нема разлога да и у овим, али и у будућим данима не буде тако“, рекао је, између осталог, Драгослав Шћекић наглашавајћи да је пред локалном влашћу много искушења, али је сигуран да ће она тим искушењима одољети, баш као што ова светиња одољева вијековима.
ЛИТИЈА
Предвођена архиепископом Марком и владиком Јоаникијем, литија сабраног вјерног народа, свештенства, монаштва и гостију Ђурђевданских свечаности, кренула је из порте, древне немањићке задужбине, Манастира Ђурђеви ступови. Уз пјевање тропара и читање Светог јеванђеља, празнична литија, бројног вјерног народа, прошла је кроз Беране.
Литија је, пролазећи беранским улицама, застала на више мјеста са којих је изговарана божанска молитва за спас града и свих људи који у њему живе. Посебно је било лијепо видјети када се литија зауставила код мјеста у центру града гдје се гради Саборни храм Преподобном Симеону Мироточивом, као и када је ишла корзом кроз центар града.
Уз молитвени, свештени ход се вратила ка манастиру гдје је учесницима овог крсног хода, празник Светог великомученика и побједоносца Георгија честитао преосвећени Епископ Јоаникије.
Скупу су се затим обратили и архиепископ Марко и Миодраг Линта, након чега је одржан програм у коме су учествовали Србски појци из Београда, културно-умјетничко друштво „Коло“ Беране и хор Свете мати Анастасије.
„Хор је формиран 2010. године, благословом и великом подршком Преосвећеног владике Јоаникија, који га је благословио именом Свете мати Анастасије. Заступништвом Свете Анастасије и трудом госпође Андријане Вучетић – Обадовић, овај хор је врло брзо запјевао на светим литургијама у Ђурђевим ступовима и шире. Својим учешћем обиљежио је многе духовне свечаности широм сјевера Црне Горе. Од недавно сам ја преузео руковођење, бројимо 25 чланова, вјежбамо два пута недјељно, а како сте и сами видјели, данас смо учествовали и на литургији, трпези љубави и програму приређеном на крају ове свечаности“, рекао је за Српско коло Дејан Вучетић.
За све оне који су учествовали у литији приређено је послужење и ко зна до када би трајао овај Црквено-народни сабор у препуној порти манастира да то јака киша није спријечила. Срећом, како је пожелио још на јутарњој литурги, владика Јоаникије, Бог је услишио жеље домаћина и док је литија ходила градом и док се одржавао културно-умјетнички програм, на срећу кише није било.
Текст: Жељко ЂЕКИЋ
Фотографије: Миле Шапић
ВЛАДИКА ЈОАНИКИЈЕ: ВЈЕРА И ЉУБАВ ЗАХТЕВАЈУ ЖРТВУ
Учесницима литије, празник Светог великомученика и побједоносца Георгија честитао је Преосвећени епископ Јоаникије захваливши се свима који су учествовали.
„Настављамо да славимо Васкрсење Христово са великим празником Светог великомученика и побједоносца Георгија, Ђурђевданом који је украс свих дана у години. Са њим почиње све да цвјета, а најважније је што, гледајући на примјер вјере, љубави, жртве Светог Георгија и наше душе цвјетају оном вјером, којом је цвјетала његова душа. Његова вјера је била таква да је била спремна на жртву. Она вјера и она љубав која није спремна ништа да жртвује, него се само држи као неко увјерење, убјеђење, али не утиче позитивно на измјену живота и није спремна на дјелу да се потврди, није спремна да се жртвује за ближњег, то није права вјера и није права љубав“, истакао је владика Јоаникије, додајући да се вјера и љубав Светог великомученика Георгија потврдила на дјелу.
„Када је видио да страдају хришћани, а он је тада био на високом положају војводе код римског императора, оставио је све и придружио се онима који страдају. Оставио је своје повластице, знајући да тиме оставља овоземљски живот и све оно што он садржи и због чега смо толико везани за овај свијет. И гле чуда, он је по ријечи Божјој жртвовао свој живот, али га је нашао у наручју Божјем, жртвовао се за онога који је извор живота и Он га је обдарио вјечним животом“, рекао је владика.
„Видимо да је достигао вјечност и по овом светом храму, који свједочи вјекове, а њему је посвећен. Овај свети храм, који је много страдао и био разапињан, посједује силу Васкрсења Христовог, име Светог Георгија посједује силу Васкрсења Христовог, јер је Свети Георгије, који се саразапео са Христом због љубави према Цркви, због љубави према Христу, штитећи хришћане, себе жртвовао, али је вјечни спомен, вјечну славу задобио, и живот вјечни. Бог га је обдарио слободом да нас све заступа и штити“, закључио је своју бесједу владика Јоаникије.
АРХИЕПИСКОП МАРКО: МИ СМО ПРИЈЕ СВЕГА ХРИСТОВИ ДРЖАВЉАНИ
Високопреосвештени архиепископ берлински и цијеле Германије РЗЦ, који је велики пријатељ српског народа уживао је у ђурђевданском празничном сабрању. Архиепископ Марко је рекао да је за њега велика част што је, на овај свети дан, служио свету литургију у Манастиру Ђурђевим Ступовима заједно са преосвећeним владиком Јоаникијем, свештеницима и народом, који се окупио у светој служби Божјој.
„У наше вријеме човјек често стоји пред избором шта да узме – Христову истину или неки материјални данак. Људи у професионалном животу мисле да ли треба испунити наређење власти или Христова наређења. Међутим, треба схватити да је закон Божји већи од свјетског закона. Ми смо, прије свега, Христови држављани, дражављани неба, па тек онда држављани неке државе. И тако треба да се увијек сјећамо ко смо. Ми смо будући или данашњи свједоци мученици. Можда нас не бију онако како су били Светог мученика Георгија и друге меченике, али нас често бију духовно лажима које се шире овим свијетом. Ми, ипак, волимо овај свијет, нијесмо против њега, али ми смо против лажи“, рекао је окупљенима на литургији архиепископ Марко.
Предвече се обратио и онима који су се обрели у порти манастира.
„Видим да има много омладине, много дјеце и то показује да је православна вјера жива. Многи су се трудили да је убију у срцу народа, али нису успјели, хвала Богу. Видимо да има будућност ова земља, овај народ и томе се радујем. Пренијећу ову вијест у Европу, у Њемачку гдје ћу даље служити, да кажем колико ви сви љубите своје Светитеље. Због тога се радујем, да читав град Беране учествује у овом свједочанству живе вјере“, истакао је Високопреосвећени архиепископ Марко.
МИОДРАГ ЛИНТА: СРБИЈА ТРЕБА ЈОШ ВИШЕ ДА ПОМАЖЕ СВОЈ НАРОД У ЦРНОЈ ГОРИ
Сабрању поводом Црквено – народног празника у Беранама, присуствовао је и предсједник Одбора за дијаспору и Србе у региону Скупштине Србије Миодраг Линта. Линта се два пута обраћао, приликом трпезе љубави и по повратку литије у манастир.
„Српски народ у Црној Гори налази се у тешком положају, јер се његова национална и људска права крше у многим областима“ рекао је Линта и нагласио, да Срби у Црној Гори немају статус конститутивног народа.
„Српски језик и ћирилица елиминисани су из званичне упoтребе, СПЦ је изложена сталним притисцима и пријетњама, у јавности и школама врши се ревизија историјских догађаја, из уџбеника се избацују познати српски књижевници и пјесници“, истакао је Линта и додао да Срби имају великих проблема да дођу до запослења у државним службама и јавном сектору.
„Србија помаже свој народ у Црној Гори, али то треба да чини још више, јаче и снажније с циљем да српски народ опстане на свом вијековном простору и сачува свој национални и културни идентитет“, рекао је Линта који је изразио посебно задовољство што међу окупљеним народом има пуно дјеце и младих људи.
„Будите поносни на своје српско име, језик и православну вјеру“, поручио је присутнима Миодраг Линта још једном захваливши се владики Јоаникују што му је упутио позив за ову свечаност, као и на срдачном гостопримству које је исказано према њему и његовим сарадницима.