У Биограду обиљежена 150. годишњица од доношења одлуке за подизање чувене Невесињске пушке

Литургијским сабрањем, поменом херцеговачким устаницима, откривањем Спомен табле и пригодним културно-умјетничким програмом у Биограду је обиљежен значајан историјски догађај ̶ 150 година од доношења одлуке за подизање чувене Невесињске пушке.

Свету литургију у Цркви Успења пресвете Богородице служили су свештеници Младен Чалија, Славко Лаловић и Радослав Лакета. Након богослужења у порти храма откривена је Спомен табла са историјским записом који је из Биограда трасирао путеве слободе, истине и правде. Овај свечани чин обавили су потомци народних првака који су се прије вијек и по одважили да се супроставе тада највећој свјетској сили ̶ Турској царевини.

Свештеник Младен Чалија нагласио је да је људска слобода нешто највеће што нам је Господ даровао и да увијек треба да је његујемо у нашим срцима.

„Наши славни прецу су знали за ту вриједност и били су спремни да положе све што треба да постану слободни људи“, рекао је Чалија.

Свештеник Славко Лаловић је учеснике Невесињске пушке и борце из посљедњег отаџбинског рата упоредио са косовским јунацима нагласивши да нема разлике у јунаштву.

„Сви су имали исти циљ и спремност да испуне Божију заповијест, да се жртвују за своје ближње и изборе за свету слободу“, поручио је Лаловић.

Лаловић је додао да је свети храм у Биограду дијелио невоље и муке српског народа кроз историју, али је опстајао и доживљавао препород и васкрсење.

Начелник општине Миленко Авдаловић подсјетио је на историјске чињенице везане за договор народних првака Невесиња из 1874. године.

„Код ове мале цркве наши главари заједно са свештеницима направили су договор који је произвео један од најважнијих догађаја за српски народ у другој половини 19. вијека потврдивши јединство народа и Православне цркве“, истакао је Авдаловић.

Он је за наредну годину најавио велике свечаности поводом обиљежавања 150. година Невесињске пушке у које ће бити укључен државни врх Србије и Републике Српске, а жеља је и да се у прославу великог јубилеја укључи и Црна Гора.

У културно-умјетничком дијелу програма који је био у знаку славне историје невесињског краја наступили су глумци Драгана Матрак и Горан Славић, народни гуслари Сњежан Глоговац и Жарко Иванишевић и пјесник Јован Братић.

РАДИО НЕВЕСИЊЕ

Преузето са: Слободна Херцеговина

Нема коментара

Напишите коментар