Удружење Петровчани обележили крсну славу

Удружење Петровачани су 01.11.2024. године обележило је своју крсну славу Свети Лукa у Новом Саду. Услед трагичног догађаја који је тог дана погодио Нови Сад, вече је прилагођено ситуацији и одржано је скромно и тихо. Вече је било посвећено обележавању крсне славе и почело је минутом ћутања како би се одала почаст страдалима у тешкој несрећи. Такође, због немилог догађаја, многи Петровчани и њихови пријатељи били су спречени да дођу. Они који су присустовали покушали су да се присете завичаја, иако нису могли да се отму саосећању са немилим догађајем у Новом Саду.

Ово је 13. традиционално дружење Петровчана, посвећено нашем народу и Бихаћко-петровачкој епархији, црквама и манастиру Рмањ, који је ове године обележио 580 година постојања.

Након освешћења славског колача, према православном обичају, уз присуство свештеника Жељка Латиновића, председник Удружења Петровчани Душан Мрђа поздравио је све присутне и подсетио да је удружење основано 2009. године, али истакао значај завичајних окупљања:

 

– Носе нас као на узбурканим таласима свакодневница и обавезе. Али када смо уморни и када нам се чини да смо на измаку снаге, сетимо се својих предака, пониклих испод Грмеча, Осјеченице и Клековаче. Запитајмо се да ли је њима било лако и лети и зими, па су свеједно заједно славе славили, заједно косили и сено купили. Одгајали наше дедове и родитеље, а они нас да носимо и сачувамо своје обичаје и пренесемо их својој деци у новој средини и новим временима. На нашим плећима су данас ти задаци, макар били стотинама километара далеко од родног краја. Треба да будемо свесни да само ми Петровчани можемо да сачувамо свој родни крај и у сећањима и у стварном животу. Нико то неће урадити уместо нас, истакао је Мрђа.

Међу присутним гостима, имали смо прилику да разговарамо са Стојаном Дабранином, председником Удружења “Крајишки вишебој“ из Банатског Великог Села који истакао везу са Удружњем Петровчани:

– Ја сам делимично и домаћин овог окупљања, јер у Банатском Великом Селу живе Петровчани, који су колонизовани 1945. године. Такође, ми кроз своје удружење “Крајишки вишебој“ чувамо традиционалне вредности и окупљамо људе из Босанског Петровца и Босанске Крајине.

Међусобно се подржавамо са Удружењем Петровчана, они долазе код нас на наша окупљања и догађаје.

Дабранин је истакао да оваква окупљања имају за циљ да се људи друже, држе заједно и чувају сећање на завичај.

Ђорђе Бањац из Новог Кнежевца је први пут на овом сабору Петровчана:

– Потомак сам солунског добровољца Саве Бањца из Дринића, који је у аграрној реформи 1922. године добио земљу од Краља Александра. Ја сам већ трећа генерација у Банату. Ово удружење је моја спона са мојим коренима и планирам да наставим да негујем то, истакао је Бањац.

 

 

Новинарка Српског кола
Драгана Шиповац

Нема коментара

Напишите коментар