АКТУЕЛНО:

Богат програм на концерту „Завичају у срцу те носим – Земуну с љубављу“

У Земуну је 28. септембра одржан традиционални концерт Завичају у срцу те носим – Земуну с љубављу у организацији КУД-а Петрова гора Кордун. Иако је прошло 29 година од прогона Срба из Крајине и Хрватске, они се труде да сачувају традицију и обичаје простора са којег долазе.

Предсједник КУД-а Стево Бекић поздравио је све присутне и посебно се захвалио Комесаријату за избјеглице и општини Земун.

– КУД је члан Савеза аматерских кудова и редовно смо позивани на све културне манифестације у Србији и региону. Док год будемо вјерно чували наше културно насљеђе, нашу пјесму, игру и обичаје – коријен нашег спрског народа, опстајаћемо као народ. Апелујемо на све одговорне ресоре у држави да далеко више помогну културни аматеризам у Србији који је најбројнији и окупља неколико стотина хиљада младих људи – рекао је Бекић и овом приликом прочитао завјештање Стефана Немање.

„И пјесма, чедо моје, пјесма и свирка чине народ. Свака птица својим гласом пјева. И сваки народ има свој глас и своју пјесму по којој се познаје. Кад сретнеш странца, не питај никада ко је и одакле је. Пусти га да запјева или засвира и све ће ти се само казати. Одмах ћеш знати да ли је Бугарин или Грк, да ли је дошао из равне Унгарије или из прекоморских земаља. Ако му језик не можеш разазнати, његово пјевање и свирање увијек ћеш разумјети. Гусле и дипле, трубе и тамбуре, свирале и цитре говоре све језике свијета… Чудо је пјесма, сине мој.


У малешној свирали, не већој од дјетињега прстића, можеш понијети цијелу Србију. Наши полкови, каравани и бродови носили су је од Хиспаније до Персије. У сред Цариграда, кад год сам хтио дознати има ли којег Србина на Базару, слао сам свирца да из мале свирале пусти нашу свирку. И, гле чуда, она је привлачила свакога Србина који се ту у туђини затекао. Препознали су своју пјесму у вашарској вреви и прилазили јој као омађијани.

Крила Бог не даде человјеку но ангелу. Умјесто крила Бог је човјеку дао пјесму да на њој Ллетјети может јако ангел. Ако је ишта у човјеку анђеоско и божанско, онда је то пјесма.
Пјесма је бестјелесна као и душа човјекова. У пјесми душа народна обитава.“

Минутом ћутања одата је почаст погинулим и страдалим Крајишницима у Олуји.


Етномузиколог и композитор Димитрије Големовић је рекао да ако хоћеш да сазнаш какав је неки народ, довољно је да упознаш његову музику.

– Крајишници су нама из Србије показали како се изнова ствара и гради, и то све са мобом. Не смијемо да заборавимо да је управо моба оно што нас чини људима – рекао је Големовић који је имао и улогу водитеља.

Народни посланик и предсједник Савеза Срба из региона Миодраг Линта рекао је да један од најважнијих националних задатака наше двије српске државе, Србије и Републике Српске треба да буде стални континуирани рад на јачању духовног и културног јединства српског народа без обзира на постојеће границе.

– Истичем важност да Србија на системски начин приступи очувању куклтурног насљеђа Срба из осам држава региона, посебно са подручја данашње Хрватске и Федерације БиХ. Предалагао сам и предлажем и да се оснује посебна државна институција – Музеј Срба из региона. Имао би низ организационих јединица унутар себе, клутурни центар и Срба из Крајине и Срба из Херцеговине и културни центар Срба из Црне Горе, из Семберије, средишње Босне… Да та институција има стручне и озбиљне људе, озбиљан буџет

– Веома је тешко да културно-умјетничка друштва и пјевачке групе које су основали Срби из региона сами се изборе за опстанак.

Наступили су: здравичар Драгиша Симић, КУД Петрова гора Кордун, гуслар Никола Ђапић, мушка и женска пјевачка група Кордун – Изворна група из Удружења Ђорђе Војновић из Инђије, ПГ Сретенске зоре Раниловић, ЖПГ Завичај Банија Мајур, МПГ Коријени, ЖПГ Чуваркућа Земун, ЖПГ Бреза Ивањица, МПГ ДР Младен Стојановић Бачки Јарак, ЖПГ Светлане Спајић, ЖПГ Никола Тесла Крагујевац МПГ Славуји Банија Земун и МПГ Плитвице и Академско друштво Београд.

Новинар српског кола
Драгана Бокун

Нема коментара

Напишите коментар